Jak urządzić mały balkon w bloku? Dużo inspiracji, które pomogą ci zmienić go w letni salon

2024-04-18 12:14

Mały balkon w bloku od wiosny nawet do połowy jesieni może być fantastycznym przedłużeniem twojego salonu i dodatkowym pomieszczeniem, wręcz zieloną oazą. Nawet jeśli wydaje ci się, że twój niekoniecznie ma potencjał, zajrzyj do naszej galerii i przekonaj się, że nie masz racji. Dowiedz się, jak urządzić mały balkon w bloku!

Spis treści

  1. Aranżacja małego balkonu w bloku
  2. Podłoga na balkonie. Czym wyłożyć balkon?
  3. Jak urządzić mały balkon w bloku?
  4. Aranżacja małego balkony bloku w 6 krokach
  5. Aranżacja balkonu. Kwiaty na mały balkon
  6. Jak urządzić mały balkon? Zdjęcia

Aranżacja małego balkonu w bloku

Planując aranżację balkonu w bloku, potraktuj go jako dodatkowe pomieszczenie. Określ, na uzyskaniu jakiego efektu ci zależy i czego oczekujesz względem tego miejsca. Czy balkon ma być wyłącznie przestrzenią dekoracyjną zapełnioną kwiatami, czy może cichym zakątkiem, w którym będziesz mógł się zrelaksować i nabrać sił? 

Przyjrzyj się swojemu balkonowi i określ skalę prac, które trzeba będzie wykonać: aranżacja balkonu z twoich snów może wymagać zatrudnienia ekipy remontowej, ale wcale nie musi.

Powinieneś racjonalnie określić, jakie prace możesz wykonać samodzielnie i czy istniejące elementy wyposażenia balkonu jeszcze się przydadzą. Może się okazać, że stare meble ogrodowe wymagają tylko odmalowania, a kwiatom przydadzą się nowe, modne osłonki. 

By stworzyć miły i przytulny balkon nie trzeba wiele. Wystarczy, że wybierzesz kilka drobiazgów i kwiatów. Jeśli masz miejsce, urządź na swoim balkonie kącik relaksacyjny, ustaw meble ogrodowe i koniecznie zadbaj o oświetlenie balkonu.

Przepis na ładną aranżację balkonu w bloku jest naprawdę banalny: wystarczą ładne przedmioty, optymistyczne kolory i pachnące kwiaty balkonowe oraz ciekawe rośliny. 

Podłoga na balkonie. Czym wyłożyć balkon?

Ponieważ balkon i taras to miejsca narażone na szkodliwe działanie deszczu, mrozu i promieniowania UV, a więc warunków atmosferycznych, będzie wymagał zastosowania trwałych i odpornych na te czynniki pogodowe materiałów. Co położyć na balkon?

  • płytki klinkierowe — klinkier to materiał o najwyższej wytrzymałości na wysokie ujemne i dodatnie  temperatury. Jest też bardzo odporny na uszkodzenie mechaniczne, a jego intensywna barwa nie zmienia się latami.
  • drewno — do stosowania na zewnątrz nadają się tylko twarde i odporne na warunki atmosferyczne gatunki drewna. Najpopularniejsze to modrzew i egzotyczne odmiany. Możesz je kupić w formie desek lub deszczułek. Przykręca się je do podłoża śrubami lub układa na zatrzask (mocowanie jest niewidoczne).
  • sztuczna trawa — wykładziny z tworzyw sztucznych układa się na już wykończonej posadzce. Są niedrogie, a wybór kolorystyczny – ogromny. Polecamy te na podłożu z miękkiej pianki – by na nich usiąść, nie trzeba podkładać poduszek. Faktura zaś, np. trawy, sprawia, że materiał nie jest śliski. Wykładzinie nie szkodzi deszcz, ale po sezonie powinno się ją przechować w pomieszczeniu.
  • deski kompozytowe na balkon — 

Jak urządzić mały balkon w bloku?

Od czego zacząć urządzanie balkonu? Gdy minie już czas przymrozków, wystawmy na balkon rośliny pokojowe, które lubią duże nasłonecznienie. Dzięki nim balkon w bloku zyska ładną, zieloną oprawę. Oczywiście urządzając balkon, kaskadę zieleni koniecznie uzupełnijmy barwnymi plamami jednorocznych kwiatów balkonowych.

Funkcjonalna aranżacja balkonu zakłada nie tylko obecność zielonych roślin czy kwiatów, ale również balkonowych mebli, chociażby stolika i krzeseł. Jeśli mały metraż nie pozwala na duży blat z kilkoma krzesłami, możemy zdecydować się na ławkę i mały, składany blat (np. przytwierdzany do barierek). Możliwości jest mnóstwo!

Na małym balkonie wymagające trawy ozdobne.

Aranżacja małego balkony bloku w 6 krokach

Nieważne, czy dysponujesz małym i wąskim balkonem, czy przestronnym prostokątem, na którym możesz urządzać małe przyjęcie. Każdy balkon w bloku można zaaranżować w ciekawy sposób — i stworzyć intymną przestrzeń do odpoczynku. Aranżacja balkonu nie jest trudna, jeśli dobrze ją przemyślisz.

1. Zadbaj o porządek

Jeśli masz balkon w bloku, to przed sezonem trzeba go posprzątać. Zeszłoroczne skrzynki balkonowe i doniczki dokładnie umyj wodą z detergentem i wysusz. Na dnie doniczek ułóż drenaż (żwir i piasek), na to wsyp odpowiednią ziemię wymieszaną z nawozem długo działającym. Tak przygotowane skrzynki i donice obsadź kwiatami balkonowymi.

Wyrzuć niepotrzebne rzeczy i uporządkuj przestrzeń balkonu, wyczyść balustradę balkonową i jeśli tego wymaga — pomaluj ją, umyj parapety zewnętrzne, sprawdź stan podłogi na balkonie. Możesz odnowić stare płytki na balkonie lub ułożyć na nich gotowe panele drewniane przeznaczone na balkon.

2. Odsłoń się od sąsiadów

Czasami wystarczą proste pomysły, by balkon stał się atrakcyjny i zadbany. Jeśli masz balkon w bloku i chcesz stworzyć na nim zaciszny zakątek, nie tylko ładny, ale i zasłonięty przed wzrokiem sąsiadów możesz powiesić na balkonie tkaninę np. przymocowaną do balustrady, osłonkę w formie maty bambusowej, trzcinowej, czy wiklinowej.

3. Pomyśl o pergoli

Jeśli tylko masz miejsce postaw na balkonie pergolę z doniczką i posadź pnącza. Gotową kupisz w markecie budowlanym, jeśli lubisz majsterkować, możesz ją wykonać samodzielnie. Do drewnianej donicy dorób podpory, mogą być z siatki, sznurka, wikliny.

4. Maksymalnie wykorzystaj przestrzeń

Jeśli masz mały balkon w bloku i brakuje ci miejsca na postawienie mebli, przytwierdź do ściany lub balustrady składany blat. Także mały stołek postawiony w narożniku balkonu, pozwoli maksymalnie wykorzystać przestrzeń.

Idealne meble na mały balkon powinny mieć możliwość składania lub sztaplowania oraz powinny być odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Dobrze też jeśli aranżacja małego balkonu w bloku będzie spójna z elewacją budynku oraz stylem aranżacji wnętrz salonu — balkon traktujemy jako przedłużenie pokoju. Zobacz kolejne pomysły na aranżację balkonu w mieście. Jest nowocześnie, ale też bardzo przytulnie.

5. Kup piękne donice

Sprawdzone pomysły na balkon to zawsze atrakcyjne, dobrane kolorystycznie donice. Na mały balkon w bloku wybieraj wąskie, raczej podłużne doniczki, które ustaw wzdłuż ścian, balustrady, czy zawieś w formie skrzynek na zewnątrz balkonu.

6. Jeśli to konieczne, zmień podłogę na balkonie

Możesz też zdecydować się na sztuczną trawę, to pomysłowy i przyjemny sposób na zielony dywan na balkonie.

Aranżacja balkonu. Kwiaty na mały balkon

Do pełni szczęścia na pięknym balkonie brakuje roślin. Kwiaty balkonowe można hodować w skrzynkach balkonowych zawieszonych na balustradzie lub ustawionych na podłodze, w donicach i pojemnikach. Zieleń na balkonie stworzy relaksujący klimat.

Najpopularniejsze kwiaty na balkon to pelargonie. W sklepach ogrodniczych czy supermarketach jest ich ogromny wybór. Pelargonie na balkon to rośliny odporne na suszę, podmuchy wiatru, a przy tym są bardzo łatwe w uprawie.

Jeśli zależy nam na kaskadzie kwiatów, wybierzmy rośliny na balkon o zwisających pędach, np.:

Można je sadzić pojedynczo w doniczkach wiszących, sprawdzą się też w skrzynkach balkonowych.

Dopasuj kwiaty balkonowe do warunków panujących na twoim balkonie. Nie sadź pnączy i gatunków kwiatów balkonowych o wiotkich łodygach, jeśli balkon jest wietrzny. Od południowej strony pięknie będą kwitły na balkonie petunie, pelargonie, nagietki i lobelie. Północna strona balkonu to dobre miejsce na takie kwiaty balkonowe, jak: bratki, werbeny i niecierpki.

Aby balkon w bloku był atrakcyjny przez cały czas, gdy jedne kwiaty przekwitną, zastąp je innymi lub od razu sadź takie kwiaty balkonowe, którym po kwitnieniu pozostaną efektowne liście.

Jak urządzić mały balkon? Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak urządzić wąski balkon? Zdjęcia

Co to za kwiaty?

Pytanie 1 z 10
Co to za kwiaty?
aster chiński
Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy