Na brzydkie płytki balkonowe położyłam sztuczną trawę. Wnioski? Oto wady i zalety

2025-07-01 11:01

Aby sztuczna trawa na balkonie wyglądała atrakcyjnie i spełniała swoje funkcje jak najdłużej, trzeba wiedzieć, jak ją prawidłowo czyścić. Podpowiadamy, co zrobić, by długo wyglądała jak świeża, żywa murawa!

Spis treści

  1. Czym jest sztuczna trawa?
  2. Zalety sztucznej trawy
  3. Wady sztucznej trawy
  4. Jak dbać o sztuczną trawę na balkonie, by zachować jej świetny wygląd?
  5. Jak usunąć gumę do żucia ze sztucznej trawy?

Ułożona na podłodze balkonu sztuczna trawa ma sprawiać wrażenie prawdziwego trawnika. Aby jednak prezentowała się atrakcyjnie, tworzyła zieloną, przyjemną przestrzeń i była efektownym tłem dla posadzonych na balkonie roślin, trzeba o nią odpowiednio zadbać.

Podobnie jak każda inna nawierzchnia, także sztuczna trawa brudzi się – mogą gromadzić się na niej różne zanieczyszczenia. Dodatkowo jej „źdźbła” mogą zostać przygniecione, ściśnięte i wymagać uniesienia.

Czym jest sztuczna trawa?

Sztuczna trawa to rodzaj wyprodukowanej okrywy gruntowej wykonanej z włókien syntetycznych, które mają naśladować wygląd naturalnej murawy.

Przeczytaj też: Urządzasz balkon albo taras? Oto 10 hitów, które musisz tam mieć! Bez nich będą nijakie!

Zalety sztucznej trawy

  1. Wygląda świetnie przez cały rok i w każdych warunkach pogodowych.
  2. Jest odporna na działanie słońca – sztuczna trawa nie płowieje ani nie zmienia koloru pod wpływem działania promieni UV.
  3. Nie wymaga pielęgnacji: nie trzeba jej kosić, nawozić, podlewać.
  4. Nie jest atakowana przez szkodniki i choroby roślin.
  5. Jest dostępna w szerokiej gamie odcieni zieleni i stylów, dzięki czemu każdy może znaleźć idealny rodzaj nawierzchni na swój balkon.
  6. Jest bardzo trwała – służyć może wiele lat.
  7. Jest bezpieczna dla dzieci: miękka, sprężysta i wolna od chemikaliów oraz pestycydów.
  8. Nie kwitnie, więc nie pyli, jest więc dobrym rozwiązaniem dla alergików.
  9. Nie potrzebuje światła słonecznego – sztuczna trawa będzie wyglądać świetnie nawet w najbardziej zacienionych miejscach.

Przeczytaj też: Czym osłonić balkon, gdy parasol nie wchodzi w grę? Praktyczne rozwiązanie na nadchodzące letnie upały

Sztuczna trawa na balkon

i

Autor: Archiwum serwisu Sztuczna trawa jak prawdziwa!

Wady sztucznej trawy

  1. Produkcja sztucznej trawy może być szkodliwa dla środowiska, problemem jest też jej utylizacja.
  2. Może być kosztowna.
  3. Dłużej schnie – woda nie jest wchłaniana (jak to ma miejsce w przypadku prawdziwego trawnika), ale musi odparować.
  4. Może mieć nienaturalny wygląd – mimo postępu technologicznego, sztuczna trawa wciąż może wyglądać nienaturalnie, zwłaszcza jeśli jest niskiej jakości.
  5. Może być nieprzyjemna w dotyku – dotyczy wyłącznie niskiej jakości sztucznej trawy.
  6. Nie produkuje tlenu, nie tworzy naturalnego mikroklimatu i nie wspiera życia biologicznego, w przeciwieństwie do naturalnego trawnika.
  7. W upalne dni może się mocno nagrzewać, co utrudnia chodzenie po niej.
  8. Jest trudna w czyszczeniu z drobnych nitek i sierści zwierząt.

Jak dbać o sztuczną trawę na balkonie, by zachować jej świetny wygląd?

Dzięki regularnej pielęgnacji sztuczna trawa na balkonie może zachować świeży wygląd przez wiele sezonów. Regularnie czyszczona i odświeżana pozostaje sprężysta i efektownie się prezentuje. To niewielki wysiłek, który przekłada się na estetyczną i komfortową przestrzeń wypoczynkową na balkonie.

  • Pierwszym krokiem w pielęgnacji sztucznej trawy jest usuwanie z niej liści, kurzu, piasku i innych drobnych zanieczyszczeń. Najlepiej robić to za pomocą szczotki lub miotły o twardym włosiu bądź odkurzacza z odpowiednią końcówką. Regularne zamiatanie — przynajmniej raz w tygodniu — zapobiegnie osadzaniu się brudu w strukturze trawy.
  • Raz na miesiąc (lub częściej, jeśli balkon jest mocno eksploatowany), warto umyć trawę wodą. Spłukanie pomoże usunąć kurz i lekkie zabrudzenia. Uwaga! Mycie wodą jest możliwe jedynie na balkonach wyposażonych w odpływ. Trzeba też uważać, by nie zalać sąsiadów mieszkających niżej.
  • W przypadku rozlanych napojów, tłustych plam czy innych trudnych zabrudzeń, należy usunąć je jak najszybciej (zaschnięcie plam znacząco utrudni ich usuwanie). Najlepiej użyć do tego wody z rozcieńczonym w nim detergentem (np. płynem do mycia naczyń) oraz miękkiej szczotki. Pamiętaj, by nie używać zbyt dużej ilości detergentu – trudno będzie go bowiem potem usunąć. Po czyszczeniu należy dokładnie spłukać trawę wodą, aby nie pozostały resztki środka czyszczącego.
  • Jeśli na balkonie przebywają zwierzęta, warto raz na jakiś czas użyć specjalnych środków do dezynfekcji sztucznej trawy. Dobrze sprawdzają się neutralizatory zapachu zwierząt (dostępne np. w sklepach zoologicznych).
  • Aby odświeżyć sztuczną trawę i przywrócić źdźbła do pionowej pozycji (podnieść je), warto co jakiś czas (zależnie od intensywności użytkowania nawierzchni) ją szczotkować. Do tego zabiegu używa się szczotki o twardym (niemetalowym) włosiu. Szczotkowanie przeprowadza się w przeciwnym kierunku do układania się włókien.
  • Jeśli to możliwe, zimą najlepiej zdjąć sztuczną trawę z balkonu. W przeciwnym wypadku pamiętajmy o dokładnym oczyszczeniu jej po zimowaniu. Trzeba usunąć z niej ewentualne zaschnięte zabrudzenia i przemyć powierzchnię wodą z delikatnym środkiem czyszczącym.

Przeczytaj też: Jak przechować rośliny przez zimę? Rośliny balkonowe zimą

Jak usunąć gumę do żucia ze sztucznej trawy?

Aby usunąć ze sztucznej trawy gumę do żucia, najlepiej jest ją zamrozić, a następnie usunąć mechanicznie. Należy do gumy do żucia przyłożyć owinięte w woreczek (aby nie uszkodzić trawy) kostki lodu. Po zamrożeniu guma powinna stać się twarda i krucha.

Wtedy używając tępego narzędzia (np. szpatułki, noża z zaokrąglonym ostrzem), trzeba podważyć gumę i usunąć z trawy. Jeśli pozostały po niej jeszcze jakieś ślady, można je usunąć za pomocą ciepłej wody z rozpuszczonym w niej płynem do mycia naczyń albo szamponem dla dzieci.

Do zdrapywania gumy nie należy używać ostrych narzędzi – mogą one uszkodzić sztuczną trawę.

Przeczytaj też: Co na balkon w bloku? Płytki wyszły z mody? Te materiały robią furorę na balkonach w blokach

Murator Ogroduje: Metamorfoza miejskiego ogródka