Liście twojej sansewierii czarnieją? Lepiej tego nie lekceważ

2023-03-08 13:06

Sansewieria jest wytrzymała i stosunkowo łatwa w uprawie. Niestety, nawet ta „żelazna roślina” nie jest odporna na pewne błędy pielęgnacyjne. Dlatego, jeśli zauważysz, że jej liście czarnieją i wiotczeją, zacznij działać! Zobacz, jak uratować osłabioną roślinę.

sansewieria
Autor: getty images

Dlaczego sansewieria ma czarne liście?

Czarne i miękkie liście u sansewierii to najczęściej oznaka przemarznięcia. Jako roślina ciepłolubna o tropikalnym rodowodzie, wężownica bardzo źle znosi duże spadki temperatur i długotrwałą ekspozycję na zimno.

Jakie mogą być potencjalne przyczyny przemarznięcia sansewierii? Najczęściej do wychłodzenia rośliny dochodzi zimą, podczas transportu ze sklepu do domu. Warto wtedy zadbać o dodatkową osłonę w postaci włókniny czy papieru lub dużego pojemnika (np. kartonu).

Sansewierii może szkodzić również przeciąg, zwłaszcza w okresie zimowym. Dlatego, jeśli chcesz przewietrzyć pomieszczenie, zabierz na chwilę sansewierię z parapetu i postaw w miejscu, które jest osłonięte od silnych, mroźnych podmuchów.

Częstym powodem czarniejących liści sansewierii jest ich bezpośredni kontakt z zimną szybą. Temperatura szyby okiennej zimą może wynosić zaledwie kilka stopni i dotykając sansewierii, może powodować jej przemarzanie. Upewnij się, że roślina nie ma bezpośredniego kontaktu z szybą.

Jak uratować przemarzniętą roślinę?

Jeśli zauważysz czarniejące liście sansewierii, nie zwlekaj z usunięciem uszkodzonych fragmentów. Czarniejące liście zostawione same sobie mogą powodować poważne choroby i przyciągać szkodniki. Warto więc je usunąć przy pomocy zdezynfekowanego sekatora lub nożyczek.

Następnie, sansewierię należy przenieść w miejsce, w którym panują lepsze warunki termiczne. Najlepiej, by stanowisko miało temperaturę min. 15-16 stopni.

Nie zaszkodzi również zasilić roślinę preparatami wzmacniającymi, które pomogą jej szybciej wrócić do zdrowia.

Pamiętaj, że w przypadku przemarznięcia sansewierii należy uzbroić się w cierpliwość. Roślina może potrzebować trochę czasu, by się zregenerować, ale jeśli zapewnisz jej dogodne warunki, na pewno szybko wróci do pełni sił.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE