Liście twojej sansewierii czarnieją? Lepiej tego nie lekceważ

2023-03-08 13:06

Sansewieria jest wytrzymała i stosunkowo łatwa w uprawie. Niestety, nawet ta „żelazna roślina” nie jest odporna na pewne błędy pielęgnacyjne. Dlatego, jeśli zauważysz, że jej liście czarnieją i wiotczeją, zacznij działać! Zobacz, jak uratować osłabioną roślinę.

sansewieria
Autor: getty images

Dlaczego sansewieria ma czarne liście?

Czarne i miękkie liście u sansewierii to najczęściej oznaka przemarznięcia. Jako roślina ciepłolubna o tropikalnym rodowodzie, wężownica bardzo źle znosi duże spadki temperatur i długotrwałą ekspozycję na zimno.

Jakie mogą być potencjalne przyczyny przemarznięcia sansewierii? Najczęściej do wychłodzenia rośliny dochodzi zimą, podczas transportu ze sklepu do domu. Warto wtedy zadbać o dodatkową osłonę w postaci włókniny czy papieru lub dużego pojemnika (np. kartonu).

Sansewierii może szkodzić również przeciąg, zwłaszcza w okresie zimowym. Dlatego, jeśli chcesz przewietrzyć pomieszczenie, zabierz na chwilę sansewierię z parapetu i postaw w miejscu, które jest osłonięte od silnych, mroźnych podmuchów.

Częstym powodem czarniejących liści sansewierii jest ich bezpośredni kontakt z zimną szybą. Temperatura szyby okiennej zimą może wynosić zaledwie kilka stopni i dotykając sansewierii, może powodować jej przemarzanie. Upewnij się, że roślina nie ma bezpośredniego kontaktu z szybą.

Jak uratować przemarzniętą roślinę?

Jeśli zauważysz czarniejące liście sansewierii, nie zwlekaj z usunięciem uszkodzonych fragmentów. Czarniejące liście zostawione same sobie mogą powodować poważne choroby i przyciągać szkodniki. Warto więc je usunąć przy pomocy zdezynfekowanego sekatora lub nożyczek.

Następnie, sansewierię należy przenieść w miejsce, w którym panują lepsze warunki termiczne. Najlepiej, by stanowisko miało temperaturę min. 15-16 stopni.

Nie zaszkodzi również zasilić roślinę preparatami wzmacniającymi, które pomogą jej szybciej wrócić do zdrowia.

Pamiętaj, że w przypadku przemarznięcia sansewierii należy uzbroić się w cierpliwość. Roślina może potrzebować trochę czasu, by się zregenerować, ale jeśli zapewnisz jej dogodne warunki, na pewno szybko wróci do pełni sił.