Lawenda na balkonie - kompozycje, uprawa, pielęgnacja, wskazówki

Lawenda na balkonie jest nie tylko piękną ozdobą, ale również skutecznie chroni przed nieproszonymi gośćmi, takimi jak komary, kleszcze, muchy czy osy. Lawenda w doniczkach może kwitnąć cały rok, dlatego warto zaprosić ją na swój balkon czy taras. Sprawdziliśmy, na co zwrócić uwagę podczas uprawy lawendy na balkonie i jak o nią zadbać.

Spis treści

  1. Lawenda na balkonie - gatunki do uprawy w doniczkach
  2. Najlepsze warunki dla lawendy na balkonie 
  3. Lawenda na balkon – jakie podłoże?
  4. Lawenda w doniczce – pielęgnacja
  5. Kompozycje z lawendą w donicy 
  6. Jak zabezpieczyć lawendę na zimę? 
  7. Rośliny na balkonie. GALERIE ZDJĘĆ

Lawenda na balkonie - gatunki do uprawy w doniczkach

Ciągnące się w nieskończoność fioletowe pola lawendy to widok, który trudno zapomnieć. Na szczęście nie musimy przenosić się do słonecznej Prowansji, by podziwiać kwitnącą lawendę - dobra wiadomość jest taka, że możemy posadzić tę roślinę na balkonie, tarasie, a także w ogrodzie! Najlepszymi gatunkami lawendy do doniczek są: 

  • lawenda wąskolistna (łac. Lavandula angustifolia) – szczególnie odmiany osiągające niewielkie rozmiary,
  • lawenda francuska (Lavandula stoechas) – o charakterystycznych kwiatostanach i zwartym pokroju, dorastająca do 40 –60 cm wysokości.

Pierwszy gatunek dobrze radzi sobie z warunkami panującymi w naszym kraju zimą, druga – niestety jest wrażliwa na mrozy i rzadko kiedy udaje jej się przezimować.

Najlepsze warunki dla lawendy na balkonie 

Lawenda lubi słońce, dlatego dobrze będzie rosła i obficie kwitła jedynie na balkonach czy tarasach dobrze nasłonecznionych – najlepsza dla niej jest wystawa południowa bądź zachodnia. Na balkonach, gdzie słońce nie jest częstym gościem, pędy lawendy będą wyciągnięte, a kwiatów będzie niewiele.

Zobacz też: Kwiaty na słoneczny balkon. Wybieramy rośliny na balkon południowy >>

Lawenda na balkon – jakie podłoże?

Ziemia dla lawendy powinna być lekka i przepuszczalna, zasobna w wapń, o odczynie lekko zasadowym lub obojętnym (pH 6,0 –7,0). Najwygodniej wykorzystać gotowe podłoże przeznaczone do lawendy. Jeśli nie mamy możliwości takiego kupić, zmieszajmy ziemię uniwersalną z piaskiem w proporcji 1:1.

Do sadzenia lawendy wybieramy pojemniki dość głębokie, koniecznie z otworami w dnie (umożliwiają odpływ nadmiaru wody) i warstwą drenażu (na przykład z keramzytu, który zapobiegnie temu, by korzenie rośliny „stały w wodzie”, bo to prowadzi do zamierania rośliny). Lawenda nie znosi stojącej wody w strefie korzeniowej, dobrze znosi natomiast krótkotrwałe przesuszenie podłoża.

Lawenda w doniczce – pielęgnacja

Jak dbać o lawendę na balkonie? Lawenda uprawiana w doniczkach rośnie w niewielkiej objętości ziemi, dlatego wymaga baczniejszej naszej uwagi niż ta, która rośnie w ogrodzie w gruncie. Przede wszystkim nie wolno dopuścić do całkowitego przesuszenia podłoża w doniczce.

Należy ją systematycznie podlewać, zazwyczaj dwa razy w tygodniu (podłoże między podlewaniami powinno przeschnąć, ale nie wyschnąć), niewielką ilością wody. Od kwietnia do lipca lawendę należy nawozić co około 2 tygodnie, najlepiej specjalistycznym nawozem przeznaczonym dla lawendy.

Warto ścinać przekwitnięte kwiatostany lawendy – przedłuży to okres kwitnienia rośliny. Przynajmniej dwa razy w sezonie lawendę w doniczce należy przyciąć, aby roślina nie straciła atrakcyjnego wyglądu. Przycinamy tylko zielone przyrosty pozostawiając zdrewniałą część nienaruszoną, ponieważ bardzo wolno się regeneruje

Kompozycje z lawendą w donicy 

Lawendę na balkonie czy tarasie można sadzić w pojemnikach pojedynczo lub po kilka egzemplarzy (w zależności od wielkości pojemnika). Równie dobrze wygląda jednak w kompozycjach z innymi roślinami. Tworząc takie połączenia pamiętajmy jednak, aby wybrać do nich gatunki o  podobnych wymaganiach jak lawenda – tylko wtedy wszystkie rośliny będą atrakcyjnie wyglądać cały sezon.

Lawenda ładnie prezentuje się na przykład z kwitnącymi na żółto nachyłkami czy różowymi goździkami. Lawenda na balkonie z powodzeniem może być łączona z roślinami o ozdobnych liściach, takich jak żurawki czy kocanki.

Jak zabezpieczyć lawendę na zimę? 

Jeśli chcemy przetrzymać lawendę uprawianą w pojemnikach przez zimę na balkonie czy tarasie, należy ją odpowiednio zabezpieczyć (na przykład owinąć donicę słomą albo wstawić ją do kartonu wyłożonego styropianem). Innym rozwiązaniem jest przeniesienie jesienią doniczek z lawendą na zimę do jasnego pomieszczenia, w którym temperatura wynosi 5–10 st. C. Podczas zimowego przechowywania lawendę należy podlewać (utrzymując stale umiarkowaną wilgotność podłoża).

Rośliny na balkonie. GALERIE ZDJĘĆ

Rośliny na balkon. Pomysły na kompozycje z kwiatów balkonowych
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Z czerwcowym „M jak Mieszkanie” w sezon letni wkraczamy pełni optymizmu – z fantazją, lekkością i w kolorze! Pomogą w tym rozwiązania, meble i dodatki, które poprawią nasz komfort wypoczynku i pozwolą poczuć się jak na wakacjach.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2021