Krzewy na balkon na balkon słoneczny. Co posadzić na balkonie w bloku?

2024-06-07 17:54

Krzewy na balkon to doskonała alternatywa dla kwiatów doniczkowych. Jest mnóstwo gatunków krzewów i drzewek, które możemy uprawiać na balkonie w bloku. Przygotowaliśmy listę krzewów, które nadają się na balkon słoneczny. Jakie drzewka posadzić na balkonie południowym i zachodnim? Jakie krzewy na balkon wybrać i jak o nie dbać? Podpowiadamy!

Spis treści

  1. Krzewy na balkon - co warto wiedzieć?
  2. Krzewy na balkon słoneczny
  3. Krzewy na balkon słoneczny. Zdjęcia
  4. Niewymagające krzewy na balkon. Iglaki na balkonie w bloku

Krzewy na balkon - co warto wiedzieć?

Balkon południowy i zachodni to miejsca dobrze oświetlone i ciepłe. W takich warunkach doskonale odnajdą się gatunki ciepłolubne, które są w stanie znieść wyższe temperatury i intensywne kąpiele słoneczne. Zanim kupimy krzewy na balkon, warto poznać wymagania konkretnego gatunku, który mamy na oku. 

Oprócz zakupu krzewów i drzewek, równie ważne jest samo przygotowanie balkonu oraz odpowiednia ekspozycja roślin w przystosowanych do ich wymagań doniczkach. Ponieważ krzewy i drzewka są zazwyczaj większe niż kwiaty balkonowe czy inne roślinki doniczkowe, będą wymagały większych doniczek. Duże pojemniki i donice zapewnią krzewom na balkonie dogodne warunki do wzrostu i wystarczające miejsce dla korzeni.

Do wyboru mamy wiele rodzajów donic i pojemników, od ceramicznych, przez metalowe, na plastikowych kończąc. Warto pamiętać, że materiał, z którego dana doniczka jest wykonana, również wpływa na wzrost i rozwój rośliny. Dla przykładu: gdy krzewy na balkon posadzimy do ceramicznych donic, spokojnie możemy zostawić rośliny na zewnątrz przy niskich temperaturach - ceramiczne doniczki są bowiem dość grube i co ważniejsze - mrozoodporne. 

Doniczki drewniane pozwalają ziemi oddychać, ale niestety wymagają regularnej konserwacji ze względu na stały kontakt z wilgocią. Donice metalowe i plastikowe dość szybko się nagrzewają (i podnoszą temperaturę ziemi), o czym warto pamiętać, zwłąszcza gdy krzewy sadzimy na balkonie zachodnim i południowym, gdzie jest dużo słońca.

Ustawiając obok siebie rośliny, zapewnijmy wszystkim krzewom i drzewkom równomierny dostęp do słońca. Możemy pomóc sobie np. schodkowymi kwietnikami. Ważne jest to, by każdy krzew na balkonie miał zapewnione jak najlepsze warunki.

Krzewy na balkon słoneczny

Skoro już wiemy, jak przygotować miejsce i eksponować roślinki na balkonie, czas odpowiedzieć na pytanie, jakie krzewy na balkon słoneczny wybrać? Istnieje kilka gatunków krzewów, które lubią warunki panujące na południowych i zachodnich balkonach. Do nich należą między innymi:

  • Cyprysik Lawsona, którego przyrosty są w pięknym, cytrynowo-zielonym kolorze.
  • Jałowiec: jałowiec łuskowaty (Juniperus squamata), jałowiec chiński (Juniperus chinensis), jałowiec łuskowaty (Juniperus squamata) 'Blue Star', Jałowiec pospolity (Juniperus communis) 'Suecica Nana', jałowiec sabiński (Juniperus sabina).
  • Berberys, zwłaszcza odmiany wybarwiające się na czerwono (np. 'Atropurpurea Nana').
  • Azalia o pięknych białych kwiatach z różowym brzegiem.
  • Trzmielina - różne odmiany.
  • Oliwka europejska o srebrno-szarych liściach.

Krzewy na balkon słoneczny. Zdjęcia

Niewymagające krzewy na balkon. Iglaki na balkonie w bloku

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy