Kiedy siać pomidory w domu? Po jakim czasie kiełkują pomidory?

2024-03-14 8:52

Jeśli chcesz latem delektować się pomidorami wyhodowanymi na własnym balkonie, tarasie lub w ogrodzie, zapewne zastanawiasz się, kiedy siać pomidory w domu. Otóż... nadszedł właściwy czas! Dowiedz się wszystkiego na temat ich sadzenia i nie martw się, jeśli jeszcze nie wschodzą. Sprawdź, po jakim czasie kiełkują pomidory!

Spis treści

 1. Kiedy siać pomidory w domu?
 2. Kiedy siać pomidory? Czy można siać pomidory w marcu?
 3. Jak siać pomidory w domu?
 4. W jakiej ziemi siać pomidory?
 5. Jak głęboko sadzić pomidory do gruntu?
 6. Jak siać pomidory? Ile nasion pomidora do jednej doniczki?
 7. Podlewanie pomidorów: jak podlewać właściwie?
 8. Po jakim czasie kiełkują pomidory?
 9. Kiedy rozsadza się pomidory?
 10. Kiedy pikować pomidory?
 11. Kiedy sadzić pomidory do gruntu?
 12. Hartowanie pomidorów: jak to zrobić?
 13. Po jakim czasie owocują pomidory?
 14. Dlaczego liście pomidora żółkną?
 15. Czy obrywać żółte liście pomidorów?
 16. Kiedy siać pomidory w domu? Zdjęcia

Kiedy siać pomidory w domu?

Zastanawiasz się, kiedy siać pomidory w domu? Nasiona pomidorów powinny znaleźć się w ziemi już w marcu. Dla mniej wtajemniczonych spieszymy z wyjaśnieniem, że w marcu nie sadzimy nasion do gruntu, jest na to jeszcze stanowczo za zimno, ale wysiewamy je w doniczkach, które będziemy przechowywać w domu. 

Kiedy siać pomidory? Czy można siać pomidory w marcu?

Pomidory można siać również w marcu, jednak późniejsze utrzymanie sadzonek może być kłopotliwe. Powód? Większe sadzonki potrzebują sporej ilości światła i temperatury nie mniejszej niż 18 stopni Celsjusza. 

W marcu jest już odpowiednie światło, więc to dobry czas, by siać pomidory w domu.

O ile temperatura zapewne nie będzie problemem, ponieważ sadzonki w tym okresie muszą znajdować się w domu lub szklarni, kłopotem może okazać się światło. Pomidory musiałby zostać oświetlane specjalnymi lampami. Co za tym idzie, lepiej poczekać do marca.

Jak siać pomidory w domu?

Skoro już wiemy, że pomidory wysiewamy w marcu, teraz wyjaśnimy, jak właściwie to zrobić. Na szczęście jest to nieskomplikowane i poradzi sobie z tym nawet amator. Doniczki należy wypełnić ziemią, następnie zrobić w nich palcem kilka dziurek i wsypać tam nasiona. Na koniec trzeba zasypać je ziemią i podlać.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Kardynalne błędy podczas uprawy pomidorów. Tak nigdy nie dojrzeją

W jakiej ziemi siać pomidory?

Pomidory nie lubią gliniastej, ciężkiej ziemi. Preferują lekką i przepuszczalną i odkwaszoną. Doskonale nada się ziemia do warzyw, którą kupisz w każdym sklepie czy markecie ogrodniczym.

Jak głęboko sadzić pomidory do gruntu?

Nasion pomidorów nie sadzimy zbyt głęboko. Wystarczy, jeśli trafią na głębokość ok. 0,5 - 1 cm.

Jak siać pomidory? Ile nasion pomidora do jednej doniczki?

Ile ziarenek pomidora do doniczki? Jeśli używasz niewielkich doniczek o średnicy do 12 cm, nie przesadzaj z ilością nasion, jakie w nich umieścisz. Dwa albo trzy nasiona będą wystarczające!

Jeśli zasadzisz za dużo nasion, będziesz musiał szybciej pikować swoją rozsadę, ponieważ duża ilość sadzonek w jednej doniczce będzie sobie przeszkadzać. 

Podlewanie pomidorów: jak podlewać właściwie?

Pomidory podlewamy dwa razy w tygodniu raczej obficie. Pamiętaj, że nasionka są stosunkowo blisko powierzchni ziemi, która wysycha najszybciej. Woda z kolei pod wpływem grawitacji opada w dół. Co za tym idzie, gleba musi być równomiernie wilgotna. Bez niej nasiona nie wzejdą.

Na samym początku, dopóki pomidory nie wykiełkują, do podlewania używaj spryskiwacza. Będziesz mieć gwarancję, że woda nie wymyje nasion i nie zaczną kiełkować np. na obrzeżach doniczki tylko dokładnie tam, gdzie je posadziłeś.

Uwaga! Podlewając pomidory, nie mocz krzaczka! Wodę lej bezpośrednio do gleby. W ten sposób zapobiegniesz chorobom.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Miedzian na pomidory. Jak stosować? Kiedy pryskać? Ile trwa karencja?

Kiedy siać pomidory?
Autor: Getty Images/Geshas

Po jakim czasie kiełkują pomidory?

Jeśli zastanawiasz się, po jakim czasie kiełkują pomidory, znamy odpowiedź! Pierwsze kiełki powinny pojawiać się mniej więcej po dwóch tygodniach od wysiewu pomidorów.

Kiedy rozsadza się pomidory?

Czy pomidory muszą być pikowane? Tak, pomidory muszą być pikowane. Nie unikniesz tej czynności, jeśli zależy ci na mocnych sadzonkach o grubych łodygach, które obficie zakwitną, a później dadzą ci moc owoców. (Tak, pomidor to owoc!)

Czy pomidory muszą być pikowane? Od tej reguły istnieje jedno odstępstwo. Jeśli posadzisz jedno nasionko w jednej doniczce, nie będziesz musiał pikować rozsady.

Kiedy pikować pomidory?

Pikowanie pomidorów należy przeprowadzić, gdy mają cztery liście. Stanie się to dosyć szybko. Kiedy zaczynają kiełkować, wypuszczają dwa listki. Niedługo później pojawia się kolejne dwa. Właśnie wtedy każda z sadzonek powinna dostać swoją własną doniczkę.

Kiedy sadzić pomidory do gruntu?

Pomidory sadzimy do gruntu po połowie maja, kiedy zwykle nie ma już przymrozków. Jeśli posadziłeś je w większych doniczkach, unikniesz przesadzania, chyba że twoje rośliny rosną w bardzo małych pojemnikach. W tym wypadku musisz znaleźć im większe. 

Po połowie maja możesz wystawić je na zewnątrz, np. na balkon.

Hartowanie pomidorów: jak to zrobić?

Zanim wyniesiesz pomidory na balkon, musisz je zahartować. Pamiętaj, że od marca były cały czas w jednakowej, dosyć wysokiej temperaturze. Gdy wystawisz je na zewnątrz, ta będzie się zmieniać. O ile w dzień może być ciepło, a nawet gorąco, noce mogą być jeszcze chłodne.

Jak hartować pomidory? Od początku maja, jeśli nie jest bardzo zimno, na kilka godzin wystawiaj je na balkon. Każdego dnia wydłużaj czas, jaki spędzają na zewnątrz. Nie bądź jednak służbistą. Jeśli pogoda gwałtownie się zmieni i zrobi się bardzo chłodno, pozostaw pomidory w domu. Jeśli przemarzną, mogą nie dać dużych plonów.

Po jakim czasie owocują pomidory?

Jeśli pomidory wysiejesz w marcu, pierwsze owoce uda ci się zebrać na początku lipca. 

Dlaczego liście pomidora żółkną?

Żółte liście to na ogół znak, że pomidor jest niedożywiony i brakuje mu składników odżywczych. Wówczas sięgnij po nawóz do pomidorów.

Czy obrywać żółte liście pomidorów?

Liście pomidorów obrywamy w dwóch przypadkach: kiedy pojawią się na nich przebarwienia, ale również wtedy, gdy jest ich po prostu za dużo i przysłaniają kwiaty lub owoce.

Bardzo ważna jest technika obrywania liści z pomidorów. Nie robimy tego ręcznie. Pamiętaj, że usuwając liść, ranisz roślinę. Rana powinna być jak najmniejsza, więc nie ciągnij liści w dół — w ten sposób uszkodzisz też łodygę. 

Do usuwania liści z sadzonki pomidora użyj czystego, zdezynfekowanego sekatora. Chodzi o to, by nie zarazić krzaczka żadną chorobą. Zawsze usuwamy stare liście (łącznie z ogonkiem), a nie nowe. 

Kiedy siać pomidory w domu? Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jaki kwiat najzdrowszy do sypialni? Ten poprawi twój sen, ale i samopoczucie!

Rośliny doniczkowe domowe – znasz wszystkie gatunki? [QUIZ]

Pytanie 1 z 6
Na zdjęciu widzimy:
Ficus
Nasi Partnerzy polecają