Kardynalne błędy podczas uprawy pomidorów. Tak nigdy nie dojrzeją

2023-04-19 10:12

By móc cieszyć się pysznymi, własnoręcznie wyhodowanymi pomidorami, musimy zapewnić sadzonkom odpowiednie warunki. Czasem z pozoru niewinne błędy mogą przyczynić się nie tylko do wolniejszego wzrostu pomidorów, ale nawet do ich obumierania. Sprawdź, jakich błędów w uprawie pomidorów należy unikać.

pomidory
Autor: kekkila-bvb.com

Błąd 1: Za ciepło, za zimno

Pomidory uwielbiają słońce i ciepło, ale nie oznacza to, że będą tolerować upał i suszę. Pomidory są bardzo wrażliwe na temperaturę, dlatego szczególnie podczas wzrostu należy zapewnić im optymalne warunki termiczne.

Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska temperatura może przyczynić się do zahamowania wzrostu i kwitnienia pomidorów. Najlepszą temperaturą dla pomidorów jest 18-27 stopni C. w dzień i 17-22 stopni C w nocy.

Jeśli temperatura w nocy spadnie poniżej 17 stopni, warto pomyśleć nad przykryciem sadzonek plandeką lub starym prześcieradłem.

Błąd 2: Za dużo nawozów azotowych

Często, by wspomóc pomidory w zawiązywaniu owoców, decydujemy się na zasilanie ich chemicznymi nawozami.

Warto jednak dobrze przyjrzeć się składom poszczególnych specyfików. Zbyt duże ilości azotu w nawozie sprawi, że roślina skupi się na rozwoju liści, a nie owoców.

Jeśli chcemy wesprzeć roślinę w kwitnieniu i owocowaniu, a także wzmocnić jej korzenie, lepszym pomysłem będą odżywki z fosforem i potasem.

Błąd 3: Za dużo, za mało wody

Pomidory uwielbiają wodę, ale źle znoszą przelanie. Nadmiar wilgoci może przyczynić się do rozwoju chorób grzybowych i przyciągnąć szkodniki. W czasie upałów roślinę należy podlewać częściej i nie dopuścić, by podłoże wyschło.

Pomidory najlepiej podlewać wczesnym rankiem, przed największym słońcem i upałem. Ewentualnie można zrobić to również późnym popołudniem lub wieczorem.

Błąd 4: Zbyt ciemne stanowisko

Pomidory lubią słońce, dlatego ich krzaczki powinny stać w dobrze nasłonecznionym miejscu. W cieniu niestety pomidory albo wcale nie zawiążą owoców, albo proces będzie bardzo powolny.

Specjaliści zalecają, by stanowisko dla pomidorów zapewniało im co najmniej 7 godzin światła słonecznego dziennie.

Jeśli uprawiamy więcej niż jeden krzak pomidorów, należy je oddalić od siebie o ok. 40-50 cm. W ten sposób słońce dotrze do każdej rośliny.

Błąd 5: Niewłaściwie dobrana odmiana

Nie każda odmiana pomidora będzie się czuła dobrze w naszym ogródku lub na balkonie. Warto tak wybrać sadzonkę pomidora, by mieć pewność, że stworzymy jej odpowiednie warunki, które umożliwią jej wzrost i owocowanie.

Zamiast wymyślnych odmian pomidorów, jeśli dopiero zaczynamy przygodę z ich hodowlą, warto wybrać sprawdzone odmiany. Takie, które nie mają długiej listy wymagań i które odnajdą się w polskich warunkach pogodowych.

Źródło: regiodom