Kalanchoe - kwitnąca roślina doniczkowa do dekoracji wnętrz

2019-06-30 14:40 Magdalena Michalak

Kalanchoe Blossfelda to kwitnący sukulent, który jest chętnie wykorzystywany do dekoracji wnętrz. Jego największą ozdobą są dekoracyjne kwiaty, a zaletą - odporność na niedobór wody.

Kalanchoe Blossfelda od wielu lat cieszy się niezmienną popularnością. To jedna z najczęściej kupowanych roślin doniczkowych kwitnących zimą. Ale w sklepach kwitnącą roślinę można kupić także w innych porach roku. Oferowany asortment kalanchoe z roku na rok jest coraz większy, pojawiają się również nowe, coraz ciekawsze odmiany.

Dekoracyjne kwiaty kalanchoe w zależności od odmiany mają różne kolory (do tego w licznych odcieniach): od białego, przez żółty, łososiowy, pomarańczowy, różowy do intensywnie czerwonego. Kwiaty mogą być pojedyncze albo pełne (tych drugich w ostatnich latach w handlu jest przeważająca większość). Spotyka się także kalanchoe miniaturowe, które mają mniej niż 10 cm wysokości. Takie rośliny to doskonały prezent dla małych ogrodników rozpoczynających przygodę z pielęgnacją roślin. Zwłaszcza że kalanchoe jest bardzo łatwe w uprawie.

>>Przeczytaj też: Rośliny pokojowe. Mieszkanie z kwiatami

Jak pielęgnować kalanchoe?

Kalanchoe Blossfelda należy do sukulentów - grupy roślin, które wykształciły specjalne przystosowania do życia w warunkach ograniczonej dostępności wody. Kalanchoe gromadzi wodę w tkankach mięsistych liści i dlatego jest odporne na jej niedobór. W zupełności wystarczy, jeśli będziemy kwiat podlewać raz w tygodniu, a nawet rzadziej. Nie można jednak dopuszczać do tego, by podłoże w doniczce wyschło całkowicie, a roślina pozostawała w takich warunkach dłuższy czas. Nie posłuży to dobrze kondycji kalanchoe. Z drugiej strony podłoże w doniczce nie powinno być mokre - to może powodować zalanie korzeni oraz rozwój chorób grzybowych.
Nie należy spryskiwać wodą liści i kwiatów kalanchoe! Zakurzone liście należy przecierać wilgotną miękką ściereczką, często płukaną w czystej wodzie.

Kalanchoe Blossfelda preferuje stanowisko jasne i słonecznego, ale osłonięte od bezpośredniego nasłonecznienia w godzinach południowych (aby nie doszło do poparzenia liści). Roślina lubi ciepło, zimą temperatura nie powinna być niższa od 10 st. C. W okresie wzrostu i kwitnienia kalanchoe należy nawozić raz w miesiącu nawozami płynnymi przeznaczonymi dla doniczkowych roślin kwitnących.

Zazwyczaj po przekwitnięciu atrakcyjność kalanchoe znacznie sie obniża. Kwiaty zasychają, pędy wyciągają się, liście drobnieją. Doprowadzenie do ponownego kwitnienia jest możliwe, ale wymaga zapewnienia odpowiednich warunków wzrostu, m.in. krótkiego dnia. Z tego powodu traktujemy kalanchoe jako roślinę jednorazową i po kwitnieniu zwykle się jej pozbywamy.

Kalanchoe w dekoracji wnętrz

Kalanchoe może być ozdobą praktycznie każdego pomieszczenia w domu: salonu, sypialni, kuchni, a nawet łazienki (jeśli tylko jest tam okno).
Dzięki licznym odmianom, różniących się kolorami kwiatów, kalanchoe znakomicie nadaje się do tworzenia ciekawych roślinnych kompozycji. Rośliny o czerwonych kwiatach wykorzystać można do bożonarodzeniowych dekoracji, a te kwitnące na żółto są doskonałe jako ozdoba wielkanocna.

W zależności od potrzeb aranżacyjnych do dekorację wnętrza możemy użyć pojedynczej rośliny (warto wstawić ją do ozdobne osłonki, dobranej kolorem, kształtem i fakturą do wystroju wnętrza) lub kompozycji stworzonej z kilku, a nawet kilkunastu egzemplarzy. Taka kompozycja może być jednokolorowa albo wielobarwna. Świetnie wyglądają aranżacje z kalanchoe o kwiatach w różnych odcieniach tego samego koloru, np. różowego.
Rośliny możemy ustawić obok siebie, każde w osobnej doniczce, albo posadzić razem w jednym, większym pojemniku, np. sporej misie.