Jakie warzywa można siać w marcu? Warzywa na balkonie w bloku

2024-03-15 21:21

Marzec to czas, w którym możemy wysiewać do gruntu niektóre gatunki warzyw. Ponieważ ryzyko przymrozków jest wciąż duże, należy pamiętać, by wybierać takie nasiona, które mimo niskich temperatur będą w stanie wykiełkować.

Warzywa, które można sadzić w marcu

Warzywa, których nasiona nie boją się przymrozków i zmiennych temperatur możemy śmiało siać już na początku marca. Im wcześniej je wysiejemy, tym szybciej będziemy cieszyć się ich smakiem.

Do nasion, które można wysiewać wprost do gruntu w pierwszej połowie marca należą:

W drugiej połowie marca, gdy dni są dłuższe i cieplejsze, warto w przydomowym ogrodzie wysiać następujące gatunki warzyw:

  • groch
  • bób
  • jarmuż
  • pietruszka
  • pasternak
  • cebula

Jak przygotować grunt pod nasiona warzyw?

Niezwykle ważną kwestią podczas zakładania warzywnika w marcu jest odpowiednie przygotowanie gleby oraz zabezpieczenie kiełkujących nasion przed chłodem czy silnymi podmuchami wiatru.

W pierwszej kolejności powinniśmy spulchnić glebę i ją odchwaścić. Nasiona będą szybciej kiełkować, jeśli posadzimy je w miejscu dobrze nasłonecznionym i jednocześnie osłoniętym przed silnymi wiatrami.

Po wysiewie nasiona należy przykryć świeżą warstwą ziemi i ostrożnie podlać. Warto regularnie monitorować, czy na grządkach nie wyrastają chwasty – mogą one konkurować z kiełkującymi warzywami, a nawet je zagłuszyć. Chwasty należy bezzwłocznie usunąć, gdy tylko się pojawią.

W przypadku nasion wysiewanych w pierwszej połowie marca, dobrym pomysłem będzie schowanie ich pod tunelami foliowymi, które ograniczą parowanie wody z gleby.

Warto również okryć grządki agrowłókniną, która zabezpieczy wzrastające rośliny przed dużymi spadkami temperatur (zwłaszcza w nocy).

Pomysł na balkon w bloku. Jak tanio urządzić balkon? Pomysły, wskazówki, inspiracje

Nowa moda, warzywa na balkonie