Jakie kwiaty sadzić od strony północnej? Te gatunki nie potrzebują słońca, by pięknie wyglądać

2024-06-07 17:48

Choć znakomita większość z nas, wybierając mieszkanie, marzy o południowo-zachodnich balkonach — słońcu i pięknym doświetleniu wnętrza, północny balkon w bloku wcale nie musi być mniej atrakcyjny! Sprawdź, jakie kwiaty nadają się do cienia. Te gatunki nie potrzebują słońca, by pięknie wyglądać.

Spis treści

  1. Aranżacja balkonu północnego
  2. Kwiaty na balkon, które nie potrzebują słońca
  3. Kwiaty na balkon wschodni. Jakie rośliny posadzić od strony wschodniej?

Marzenia marzeniami, ale co z mieszkaniami z balkonami o północnej ekspozycji? Czy są skazane na zupełny brak zieleni i nadają się wyłącznie do zabudowy? Zdecydowanie nie! Północne okna i balkony mają tę zaletę, dzięki której górują nad pozostałymi stronami świata, że w ciągu całego dnia działa na północnym balkonie zawsze takie samo natężenie światła. Nie ma obawy o słoneczne poparzenia delikatniejszych liści, czy o całkowite przesuszenie roślin niepodlewanych przez weekend.

W dodatku roślin, które lubią północne stanowiska, jest naprawdę bardzo dużo. Również spośród roślin, które raczej lubią nasłonecznione stanowiska, wiele z nich znakomicie odnajdzie się po północnej stronie mieszkania w bloku. Pamiętajmy: północna ekspozycja balkonu w bloku nie wyklucza pełnego gęstej zieleni balkonu!

Aranżacja balkonu północnego

Przedstawiam wam mały, północny balkon w bloku. Jest dodatkowo otoczony starodrzewiem, co jeszcze bardziej utrudnia dostęp światła dziennego. Niewielki rozmiar północnego balkonu pomieścił jednak bardzo dużo gatunków roślin balkonowych i domowych, które świetnie adaptują się latem na balkonie.

Właścicielka północnego balkonu w bloku jest świeżo upieczoną mamą i właścicielką trzech kocurów. Aranżacja balkonu odzwierciedla jej zawód (jest ogrodnikiem) i pasję — miłość do roślin. Stąd pomysł, aby na północnym balkonie koniecznie umościć wygodne niskie siedzisko, dzięki któremu można swobodnie pielęgnować i doglądać rośliny z każdej strony: zajrzeć im pod liście, sprawdzić stan wilgoci, poczuć ręką jakość ziemi i przyjemną wilgoć i chłód.

Gdy niemowlę śpi, przychodzi czas na relaks. Koci ulubieńcy i herbata na pufie, z której rozpościera się piękny widok na balkonową dżunglę, wprawia w dobry nastrój. W dodatku gęste listowie i mnogość gatunków roślin na północnym balkonie skutecznie odgradzają od miejskiego zgiełku, czyniąc przestrzeń balkonu bardzo prywatną i osobistą. To duży komfort w dużym mieście.

Kwiaty na balkon, które nie potrzebują słońca

Na północnym balkonie w bloku oko cieszą krzewy: trzmielina Fortune’a, szczepiona na pniu, wznosi się ponad barierkę balkonu. Swoimi dwukolorowymi liśćmi odcina się od zieleni drzew wokół bloku. Obok trzmieliny, fioletowo-błękitnym kolorem kwiatów zaczepia nas hortensja ogrodowa. W przeciwnym narożniku ma się świetnie jaśminowiec wonny „Aureus”. Wysokie tło tworzą również trawy, trzcinnik ostrokwiatowy i turzyca Morrowa, które lubi nie tylko właścicielka, ale i jej kocie pupile.

Kompozycja jest tak zbudowana, aby nie zasłaniać zewnętrznego widoku na wysokości szczebli barierki. Na północnym balkonie mamy również byliny. Dwie odmiany host: jedną dwukolorową o jasnych brzegach, drugą ciemnozieloną o bardziej okrągłych liściach. Zamiast dużej i ciężkiej donicy dla jednej z nich, właścicielka wykorzystała stary, wiklinowy kosz. Obok host rezyduje języczek pomarańczowy i jednoroczne rośliny, które dopełniają kompozycję kolorami: różowe niecierpki i begonie o ciekawie wybarwionych liściach - kwitną całe lato i ożywiają zielony balkon kolorem.

Podobnie koleusy Blumego, które barwą i pokrojem liści śmiało konkurują z sąsiadującymi kwiatostanami. Na okres letni wystawiono z domu na balkon kolorowego krotona, szeflerę, peperomię oraz ctenanthe. Jak widać, na północnym balkonie w bloku króluje zieleń, spokój i wytchnienie. Północny balkon to prawdziwa furtka do tajemniczego ogrodu — nie bójmy się jej otworzyć i aranżować własne, magiczne balkony miejskie!

Kwiaty na balkon wschodni. Jakie rośliny posadzić od strony wschodniej?

Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe