Jakie drzewa można wyciąć bez pozwolenia? Za pomyłkę możesz zapłacić nawet 20 tys. zł kary

2023-03-24 14:00

Od tego roku wniosek o zezwolenie na wycięcie drzewa lub krzewu można składać w formie elektronicznej. Co jeszcze zmieniło się w przepisach? Gmina ma mniej czasu, by wyrazić swój sprzeciw, a niektóre drzewa będzie można wyciąć bez zezwolenia.

Wycinanie drzew
Autor: Getty Images/Mariia Skovpen

Chcesz wyciąć drzewo lub krzew? Koniecznie przeczytaj

Jak czytamy na stronie rządowej, nie zawsze trzeba składać wniosek, aby pozbyć się drzewa lub krzewu z własnej posesji. Aby ustalić, czy będzie ono potrzebne, należy zmierzyć pień drzewa na wysokości 5 cm od ziemi. Jeśli obwód będzie wynosił mniej niż 50 cm, nie musisz składać wniosku i możesz wyciąć drzewo bez względu na jego gatunek.

Niektóre z drzew możesz wyciąć nawet w sytuacji, jeśli ich pień jest grubszy! Jakie?

  • platan klonolistny, kasztanowiec zwyczajny, robinia akacjowa - obwód tych drzew może mieć maksymalnie 65 cm
  • klon srebrzysty, klon jesionolistny, topola, wierzba -  obwód tych drzew może mieć maksymalnie 80 cm

Nieco inaczej ma się sprawa z krzewami. Jeśli zależy ci na wycięciu konkretnej rośliny, możesz to zrobić bez składania wniosku, jeśli zajmuje ona powierzchnię mniejszą niż 25 m kw

Wycinka drzew
Autor: Getty Images/sommail

Co jeszcze można wyciąć bez pozwolenia z własnego ogrodu?

  • drzewa i krzewy owocowe o ile, twoja nieruchomość nie jest wpisana do rejestru zabytków
  • drzewa lub krzewy, które są przewrócone lub złamane
  • gatunki drzew, które uważane są za obce w naszym środowisku, a nawet mogą mu zagrażać i są uznane za inwazyjne. Ich lista znajduje się w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 9 września 2011 r. w sprawie listy roślin i zwierząt gatunków obcych. 

Kary za wycięcie drzew

Nowe przepisy nie zakładają podwyższenia kar za wycinkę. Należy jednak dodać, że już teraz są one niemałe. Jeśli gmina dowie się, że usunąłeś drzewo bez zezwolenia, przy naliczaniu grzywny weźmie pod uwagę obwód pnia i gatunek. W zależności od tego ostatniego zostanie naliczona kara.

Przykładowo: kasztanowiec jest w grupie pierwszej. Jeśli obwód pnia nie przekracza metra, za każdy cm jego obwodu zapłacisz 12 zł. Jeśli wytniesz drzewo o obwodzie np. 90 cm, zapłacisz  1080 zł. 

Kary najwyższe są w przypadku grupy czwartej, w której znajdują się m.in. takie gatunki jak żywotnik zachodni, oliwnik czy cis. Jeśli ich obwód przekroczy 101 cm, za każdy centymetr zapłacisz 210 zł, co oznacza, że wycięcie jednego drzewa może kosztować cię nawet ponad 21 tys. zł!

Przeczytaj również:

Źródło:

  • biznes.gov.pl/pl
  • spidersweb.pl