Jak zwalczyć mszyce na różach? 3 domowe sposoby na mszyce: woda z octem, oprysk z czosnku i sody

2024-05-10 9:42

Maj to miesiąc, kiedy mszyce wychodzą na żar i zjadają młode pędy naszych roślin, niszcząc je i powodując ich obumieranie. Przeczytaj, jak zwalczyć mszyce na różach i poznaj domowe sposoby na mszyce: woda z octem, oprysk z czosnku czy sody oczyszczonej. Dowiedz się również, czy mrówki zjadają mszyce!

Spis treści

  1. Mszyce na różach. Co lubią mszyce?
  2. Mszyce na różach. Kiedy żerują?
  3. Mszyce na różach. Jak wyglądają?
  4. Jak rozpoznać, że na różach są mszyce?
  5. Jak zwalczyć mszyce na różach? Domowe sposoby na mszyce
  6. Woda z octem na mszyce
  7. Oprysk z czosnku na mszyce
  8. Oprysk z sody oczyszczonej na mszyce
  9. Czy mrówki zjadają mszyce?
  10. Jak wyglądają mszyce na różach? Zdjęcia

Mszyce na różach. Co lubią mszyce?

Mszyce to niewielkie szkodniki, które żerują na młodych pędach, pąkach i liściach. W efekcie zaatakowana roślina ulega deformacji i obumiera. Wzmożona działalność mszyc przypada na maj i czerwiec – to właśnie wtedy te malutkie pluskwiaki masowo obsiadają rośliny i są prawdziwym utrapieniem ogrodników.

Mszyce uwielbiają młode i soczyste pędy i kwiatostany, ponieważ dużo łatwiej jest im wkłuwać się w nie i wysysać ich soki.

Mszyce na różach. Kiedy żerują?

Mszyce na różach pojawiają się w czasie ich najintensywniejszego kwitnienia, a więc w czerwcu. Z reguły osiadają na spodzie liści lub na płatkach kwiatów. Idealną pogodą dla mszyc są ciepłe i suche dni, ponieważ wilgoć i deszcz przeszkadzają im, by oddawać się wielogodzinnym ucztom.

Mszyce na różach. Jak wyglądają?

Jak wyglądają mszyce na różach? Łatwo je rozpoznać – osiągają od 2 do 5 mm, a ich pancerzyki przybierają kolor od żółtego, przez róż, brąz, aż do czerni.

Jak rozpoznać, że na różach są mszyce?

Zaatakowane róże można również rozpoznać po tym, że wolniej kwitną, a ich liście i pąki są zdeformowane. Ponieważ mszyce wydzielają lepką maź, na liściach mogą z czasem pojawiać się grzyby, które pokrywają liście charakterystycznym czarnym nalotem.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: "To prawdziwa zmora ogrodników. Najlepsze sposoby na walkę z opuchlakami

Jak zwalczyć mszyce na różach? Domowe sposoby na mszyce

Ogrodnicy mają mnóstwo sposobów na walkę z mszycami. Najczęściej stosowane są domowe preparaty na bazie czosnku, cebuli, sody oczyszczonej lub octu. Ten ostatni to szczególnie efektowna broń w walce z uciążliwymi szkodnikami.

Woda z octem na mszyce

Oprysk na mszyce z octu jest bajecznie prosty w przygotowaniu. Wystarczy do litra wody dodać 100 ml octu oraz kilka kropel delikatnego płynu do naczyń. Płyn do naczyń sprawi, że oprysk dłużej będzie trzymał się na spryskanych powierzchniach, co oczywiście wydłuży ochronę rośliny.

Oprysk na bazie octu przelewamy do butelki z atomizerem i opryskujemy dokładnie róże z każdej strony, pamiętając szczególnie o spodzie liści, gdzie mszyce lubią się chować.

Oprysk z czosnku na mszyce

Kolejnym sposobem na pozbycie się mszyc z róż jest wyciąg z czosnku. Ma on nie tylko zapach, którego nienawidzą owady (w tym mszyce), ale również wykazuje właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze.

By przygotować wyciąg z czosnku na mszyce należy rozetrzeć 25 g czosnku i zalać litrem letniej wody. Naczynie odstawiamy na 15 minut i co jakiś czas mieszamy. Po tym czasie czosnek odcedzamy, a otrzymaną miksturę rozcieńczamy z wodą w stosunku 1:1.

Następnie wyciągiem z czosnku opryskujemy roślinę – możemy robić to profilaktycznie co tydzień, a gdy mszyce już się pojawiły, czynność powtarzamy każdego dnia do czasu zniknięcia ostatniego szkodnika.

Oprysk z sody oczyszczonej na mszyce

Soda oczyszczona to kolejna skuteczna oręż w walce z mszycami. By przygotować oprysk na bazie sody, dodajemy 1 łyżeczkę białego proszku do 2 litrów letniej wody. Mieszamy lub wstrząsamy, by soda się rozpuściła i połączyła z wodą.

Efekty stosowania oprysku na bazie sody oczyszczonej widoczne są bardzo szybko – najczęściej już po jednym dniu. Po zastosowaniu oprysku warto martwe mszyce spłukać wodą.

Czy mrówki zjadają mszyce?

Mrówki żyją z mszycami w symbiozie. Żywią się spadzią, którą te wydzielają, ponieważ dużo w niej białek i cukrów. Mrówki traktują mszyce jako swoich żywicieli, więc często bronią ich przed innymi drapieżnikami. To zachowanie pokazuje interesującą symbiozę między tymi dwoma gatunkami, gdzie obie strony czerpią korzyści z tego związku.

Jak wyglądają mszyce na różach? Zdjęcia

Źródło: interia.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Kiedy przycinamy róże? Jak ciąć róże wiosną?

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
#MuratorOgroduje: Róże w ogrodzie – nawożenie i pielęgnacja
Materiał sponsorowany