Jak przygotować taras z drewna na jesień i zimę?

2021-10-18 11:40

Nim na dobre przeniesiemy się do salonu i zabarykadujemy pod kocem z ciepłą herbatą, a niektórzy przed kominkiem, warto zadbać o taras. Posiadacze drewnianego tarasu powinni zwrócić szczególna uwagę na jego impregnację. Od czego zacząć? Podpowiadamy!

Spis treści

  1. Czyszczenie tarasu z drewna
  2. Taras z drewna: naprawa
  3. Olejowanie tarasu z drewna

Taras z drewna to wymagająca rzecz. Potrzebuje regularnej konserwacji, gdy nie będziemy o niego dbać, doprowadzimy do niszczenia elementów drewnianych, a tym samym wpłynie to na jego wygląd. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie i impregnacja tarasu z drewna. Kluczowe jest także zamiatanie liści, piasku oraz suchych igieł – w ten sposób unikamy zalegania piachu w ryflowaniach. Jeśli o tym zapomnimy, to drewno nawet po dwóch latach pod wpływem czynników atmosferycznych będzie niszczało. Dlatego warto dbać o taras drewniany zawczasu i uniknąć dodatkowej pracy oraz niepotrzebnych kosztów. Przygotowanie tarasu do jesieni i zimy to trzy kroki: czyszczenie, ewentualna naprawa i impregnacja.

Czyszczenie tarasu z drewna

Z tarasu zmiatamy liście, które opadły z drzew, gałęzie, trochę ziemi. Czyścić taras możemy za pomocą myjki ciśnieniowej albo szczotki ze sztywnym włosiem i wodą. Gdy już taras zostanie oczyszczony warto umyć go specjalnym środkiem przeznaczonym do tego celu. Usuwa przebarwienia, plamy i tłuszcz oraz rozjaśni deski.

Gdy plamy są uporczywe taki środek nakładamy w nierozcieńczonej i niewielkiej ilości. Natomiast, gdy używamy myjki ciśnieniowej płyn wlewamy do zbiornika, nanosimy na czyszczoną powierzchnię i po kilku minutach trzeba go zmyć czysta wodą. Niestety, czasami nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z zanieczyszczeniami – szczególnie, gdy okryją się głęboko w ryflowaniach desek. Pomogą w tym specjalistyczne firmy zajmujące się renowacją tarasów. Specjalne maszyny doczyszczą deski. Są również w stanie usunąć na nich nalot (patynę) – przywrócą im dawny blask!

Taras z drewna: naprawa

W przypadku starszych tarasów, które są polakierowane trzeba przeszlifować ich powierzchnię. W ten sposób usuwa się powłokę. Stosuje się więc do tego szlifierkę. Na początku używamy papieru ściernego z większa ziarnistością. Przed olejowaniem deski tarasowej zabezpieczamy ją impregnatem do drewna.

Olejowanie tarasu z drewna

Olejowanie drewna rożni się od lakierowania – olej wnika drewno, zabezpiecza je, a efekt to gładka powierzchnia i naturalny wygląd deski. Najlepiej jednak olejować deski wiosną., choć temperatura optymalna to +10 do +25 C. Drewna nie olejujemy wałkiem, lecz szerokim pędzlem o twardym włosiu. Do trudno dostępnych miejsc używamy małego pędzla. Olejowanie najlepiej powtarzać raz na rok.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: