Grudnik nie chce kwitnąć? Wystarczą dwie tabletki, by wypuścił pąki

2022-11-03 14:58

Jedną z nielicznych roślin, które zakwitają późną jesienią i zimą jest grudnik. Ten pochodzący z Ameryki Południowej gatunek pod koniec listopada obsypuje się dekoracyjnymi kwiatami. Jeśli nasz grudnik nie chce wypuszczać pąków, możemy mu w tym pomóc, wspomagając się dwiema popularnymi tabletkami.

grudnik
Autor: getty images

Grudnik – kwitnienie

By grudnik zakwitł, ważne jest zapewnienie mu odpowiednich warunków. Roślina lubi jasne, rozproszone światło, ale w półcieniu również sobie poradzi. Zdecydowanie trzeba chronić grudnik przed silnym słońcem, które może poparzyć jego liście. Dobrym miejscem dla grudnika będzie więc okno o wystawie wschodniej lub północno-zachodniej.

W okresie jesienno-zimowym, a więc w czasie kwitnienia, grudnik wymaga temperatury ok. 15 stopni C. Podlewanie ograniczamy do minimum, ale pamiętamy, by ziemia była stale wilgotna (nie możemy dopuścić do jej wyschnięcia!). Co więcej, grudnik nie lubi, gdy przenosi się go z miejsca na miejsce – zwłaszcza w czasie wypuszczania pąków.

Kiedy zakwita grudnik? Pierwsze kwiaty roślina wypuszcza na przełomie listopada i grudnia. Kwitnienie utrzymuje się przez kilka tygodni, więc pięknie ukwieconym grudnikiem możemy cieszyć się również w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

Czasem roślina z różnych powodów opóźnia wypuszczenie pąków, w pełni zakwitając w styczniu lub lutym. Na szczęście istnieje prosty sposób, by ułatwić i „zachęcić” roślinę do pokazania swoich pięknych kwiatów. Wystarczą dwie tabletki, które większość z nas ma w domowej apteczce.

PRZECZYTAJ TEŻ: Kwiaty doniczkowe cieniolubne. 15 gatunków roślin, które lubią cień

grudnik
Autor: getty images Grudnik w czasie kwitnienia

Jak pomóc grudnikowi zakwitnąć?

Potrzebujemy jednej tabletki węgla aktywnego i jednej tabletki aspiryny. W przypadku większych okazów możemy użyć dwóch tabletek węgla.

Węgiel rozgniatamy na proszek i posypujemy nim ziemię w doniczce z grudnikiem. Lekko mieszamy go z ziemią. Węgiel poprawia jakość podłoża, ogranicza rozwój bakterii i pleśni, a także wzmacnia korzenie rośliny.

Następnie rozkruszamy tabletkę aspiryny i rozpuszczamy ją w litrze przegotowanej wody. Roztworem podlewamy grudnika aż do zużycia.

Część mieszanki można przelać do butelki z atomizerem i spryskiwać liście rośliny – nie należy jednak przesadzać, bo grudnik źle znosi przelanie i nadmiar wilgoci.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE