Ciemierniki w doniczkach – modne kwiaty na Boże Narodzenie

2017-12-12 15:29 Magdalena Michalak

Ciemierniki w doniczkach to - obok poinsecji, amarylisów czy cyklamenów - doskonały element bożonarodzeniowej dekoracji domu. Poznaj ciemierniki - kwiaty doniczkowe na Boże Narodzenie.

Ciemierniki rośliny ogrodowe, które charakteryzują się niezwykłym terminem kwitnienia – ich kwiaty pojawiają się bowiem… zimą. Odmiany jednego z gatunków – ciemiernika białego (łac. Helleborus niger) – oferowane są na rynku również jako rośliny doniczkowe kwitnące w okresie Bożego Narodzenia. Od dawna ciemierniki w doniczkach są niezwykle popularną świąteczną ozdobą w Niemczech. Nazywane Różami Bożego Narodzenia zdobią wnętrza, skutecznie konkurując z gwiazdą betlejemską czy amarylisami. W ostatnich latach także u nas zainteresowanie ciemiernikami wzrosło – nie tylko są coraz chętniej sadzone w ogrodach, ale również częściej przeznaczane do dekoracji wnętrz w okresie przedświątecznym, a oferta rynkowa tych roślin z roku na rok jest bogatsza.

>>Przeczytaj też: Kwiaty doniczkowe na Boże Narodzenie: poinsecja, grudnik, cyklamen, azalia, begonia

Ciemiernik na Boże Narodzenie
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia

"Według legendy ciemierniki wyrosły z łez ubogiego pasterza podążającego do Betlejem, do stajenki, by przywitać nowo narodzonego Jezusa. Pasterz płakał, bo nie posiadał niczego, co mógłby ofiarować Dzieciątku, wtedy na drodze pojawiły się kwiaty, piękne jak róże. Od tego dnia ciemierniki nazywane są „Różami Bożego Narodzenia”.

Jak dbać o ciemierniki w doniczkach

Ciemierniki to rośliny odporne na niskie temperatury (znoszą mrozy do –15 stopni Celsjusza), nie musimy więc starannie osłaniać na czas transportu zakupionych w kwiaciarni czy sklepie roślin, jak to musimy czynić w przypadku gwiazdy betlejemskiej.

  1. Jeśli chcemy, aby ciemiernik długo kwitł, najlepiej po przyniesieniu do domu postawić go w najchłodniejszym miejscu w pokoju, z daleka od kaloryferów czy kominków. Doskonały będzie na przykład parapet okienny, pod którym nie ma grzejnika.
  2. Podłoże w doniczce powinno być stale wilgotne, ale nie mokre. Pojemnik, w którym rośnie ciemiernik musi mieć otwór w dnie, przez który odprowadzany będzie nadmiar wody. Nie wolno dopuścić do mocnego przesuszenia ziemi w doniczce.
  3. Rośliny, które chcemy później uprawiać w ogrodzie, nie powinny być zbyt długo przetrzymywane w mieszkaniu – podobnie, jak choinki w pojemnikach, które chcemy posadzić przed domem. Najlepiej tuż po świętach przenieść doniczki z ciemiernikami do chłodnego pomieszczenia, a gdy temperatura na zewnątrz na to pozwala (jest powyżej zera), umieścić roślinę w ogrodzie i okryć agrowłókniną lub stroiszem.

Uwaga! Ciemierniki to rośliny trujące, dlatego trzeba się z nimi obchodzić ostrożnie!

>>Przeczytaj też: Aranżacja salonu na Boże Narodzenie. Dekoracje świąteczne do salonu