Meble z palet do ogrodu i na taras. Jak prawidłowo i skutecznie zabezpieczyć palety?

2016-07-15 15:09

Zbudowałeś meble z palet do ogrodu. Meble będą stały na zewnątrz, będą więc narażone na zmienne, czasem skrajne czynniki atmosferyczne, grzyby oraz szkodniki drewna. Zanim zaczniemy ostatecznie skręcać meble powinniśmy starannie zaimpregnować drewno. Czym zabezpieczyć meble z palet i jakiego imregnatu do palet użyć?

Meble z palet do ogrodu będą stały na dworze, a wiadomo co to znaczy w naszym klimacie: prażenie w słońcu, mrożenie zimą i wielodniowe okresy nadmiernej wilgotności. Drewno będzie narażone na grzyby, szkodniki drewna a także szybki proces starzenia. Będą zatem potrzebne odpowiednie preparaty chroniące drewno: BONDEX Wood Preserver – preparat, którego zadaniem jest zaimpregnowanie drewna.

Impregnat do palet

BONDEX Wood Preserver jest to impregnat wodny, bezbarwny, do stosowania na zewnątrz, jak i we wnętrzach budynków. Ten impregnat nie tylko chroni zdrowe drewno, ale także leczy – likwiduje szkodniki i ogniska zapalne. Wnika w drewno na głębokość do ok. 6mm. Jest skuteczny przeciwko jasnej i ciemnej zgniliźnie, grzybowi domowemu i siniźnie, a także różnym owadom atakującym drewno. Impregnat należy stosować wyłącznie na surowe drewno. Tak zastosowany BONDEX Wood Preserver daje aż 10 lat ochrony przed działaniem grzybów i szkodników. Preparat wyprodukowany na bazie wody jest bezwonny i przyjazny dla skóry.

Konserwacja i zabezpieczanie mebli z palet do ogrodu

Nasze meble z palet jednak wciąż będą narażone na zmienne warunki atmosferyczne. Deszcze szybko mogłyby wypłukać impregnat. Potrzebny jest więc jeszcze produkt jednocześnie dekorujący i zabezpieczającego drewno. Takim produktem jest lakierobejca impregnująca 3 w 1 BONDEX Extreme Wood Care. Lakierobejca ma zastosowanie do dekoracyjno - ochronnego lakierowania powierzchni drewnianych na zewnątrz pomieszczeń. Pomalujemy nią pergole, altany, meble ogrodowe, płoty, podbitki, okna i drzwi. Wnika w głąb drewna, zabezpiecza je przed rozkładem spowodowanym działaniem światła, wody i mrozu. Ma właściwości impregnujące, zabezpiecza drewno przed grzybami pleśniowymi i glonami. Zawarty w lakierobejcy filtr UV chroni także przed działaniem promieni słonecznych, a więc szarzeniem drewna.

Dekoracja mebli z palet do ogrodu

Oprócz ochronnego zestawu cech jest dekoracyjny. Lakierobejca wodna BONDEX Extreme Wood Care tworzy elegancką, jedwabistą powłokę. Malowanie nie zakrywa rysunku słojów, a wręcz podkreśla usłojenie drewna. Zabezpieczona w ten sposób powierzchnia nie łuszczy się i nie pęka , jest elastyczna i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Jest też bardzo elegancka. Meble otrzymują jedwabiste wykończenie. Lakierobejca ma wydajność do 15m²/l. Producent zapewnia, że tak zabezpieczone drewno jest chronione aż do 8 lat dla powierzchni pionowych.

Do zaimpregnowania mebli z palet  na taras potrzebujemy: 

  • Palety
  • Papier ścierny
  • Pędzle
  • Preparat BONDEX Wood Preserver
  • Preparat BONDEX Extreme Wood Care

Impregnujemy drewniane palety:

KROK 1:  Zanim zaczniemy budować sofy i stolik z palet powinniśmy upewnić się, że drewno jest   suche.

KROK 2:  Powierzchnię drewna  dokładnie szlifujemy i wygładzamy papierem ściernym, a następnie odpylamy. Im dokładniej przeszlifujemy drewno tym jego powierzchnia będzie bardziej gładka.

KROK 3:  Na tak przygotowane drewno nakładamy preparat BONDEX Wood Preserver – którego  zadaniem jest zaimpregnowanie drewna. Po otwarciu puszki, lakierobejcę należy strannie wymieszać.  Zaleca się dokładne nakładanie 2-3 warstw pędzlem, wałkiem lub natryskowo, z godzinną przerwą pomiędzy malowaniami.

KROK 4:  Uprzednio zaimpregnowane drewno pokrywamy wodną lakierobejcą  BONDEX Extreme Wood Care.  Drewno należy pomalować 2-3 krotnie, z przerwami 16 godzinnymi na wyschnięcie kolejnej warstwy. W praktyce warto zostawić pomalowane drewno by przeschło do następnego dnia. Preparat w kolorze białym należy nakładać 3 razy.