Begonia koralowa to roślina doniczkowa, która każdego oczaruje liśćmi! Jak uprawiać begonię koralową w domu?

2024-02-25 20:12

Begonia koralowa (Begonia maculata) to roślina doniczkowa, która stała się modna dzięki swoim wyjątkowo dekoracyjnym liściom. Wystarczy na nią spojrzeć, by zapragnąć mieć ją w domowej kolekcji. Poznaj bliżej begonię koralową Jak dbać o begonię koralową? Czy Begonia koralowa kwitnie?

Spis treści

  1. Jak wygląda begonia koralowa?
  2. Czy begonia koralowa kwitnie?
  3. Begonia koralowa - jakie warunki uprawy należy jej zapewnić?
  4. Jak dbać o begonię koralową?
  5. Jak podlewać begonię koralową?
  6. Jak rozmnażać begonię koralową?
  7. Gdzie ustawić begonie koralową w domu?

Jak wygląda begonia koralowa?

Begonia koralowa rośnie dość szybko, dorastając zazwyczaj do 50-60 cm wysokości. Tworzy kępy dużych (15-35 cm długości), asymetrycznych liści, które mają sercowato-lancetowaty kształt i osadzone są na wzniesionych łodyżkach. To właśnie liście są największą ozdobą begonii koralowej - wyróżniają się nie tylko niebanalnym kształtem, ale również oryginalnym, kontrastowym ubarwieniem: wierzchnia część blaszki liściowej jest zielona i równomiernie ozdobiona srebrzystobiałymi plamkami (z tego powodu nazywana jest także begonia plamistą). dodatkowo od spodu liście są ciemnoczerwone.

Czy begonia koralowa kwitnie?

Begonia koralowa tworzy dekoracyjne kwiaty, które pojawiają się na przełomie wiosny i lata. Są drobne, delikatne, białe, czerwone lub różowe, zebrane w luźne, gęste, zwisające baldachogrona.

Begonia koralowa - jakie warunki uprawy należy jej zapewnić?

Begonia koralowa nie jest rośliną wymagającą, ale jeśli chcemy, by zachwycała atrakcyjnymi liśćmi, warto zapewnić jej odpowiednie warunki uprawy.

  • Po pierwsze begonię koralową należy posadzić w podłożu lekkim i przewiewnym, o lekko kwaśnym odczynie. Można przygotować je samodzielnie - wystarczy do uniwersalnej ziemi do roślin doniczkowych dodać perlitu (zapewni napowietrzenie, magazynuje i oddaje wodę) oraz torfu (obniży pH).
  • Po drugie begonię koralową należy w domu ustawić w miejscu dobrze oświetlonym, ale nie przez bezpośrednie promienie słoneczne (mogą poparzyć liście rośliny).
  • Po trzecie begonii koralowej należy zapewnić umiarkowaną temperaturę (18-22°C), wyższą latem i niższą zimą, oraz wilgotne powietrze (gdy jest zbyt suche, końcówki liści zaczynają zasychać i roślina zaczyna zrzucać pojedyncze liście).

Przeczytaj też: Zimą liście twoich roślin stają się brązowe? Znamy przyczynę i mamy na nią sposób

Begonia koralowa
Autor: GettyImages Begonia koralowa

Jak dbać o begonię koralową?

Begonia koralowa nie lubi być dotykana - starajmy się ograniczać taki kontakt do minimum. Konieczne to będzie jednak przy czyszczeniu liści z kurzu, co najlepiej robić za pomocą suchej ściereczki albo miękkiego pędzelka. Begonia koralowa nie znosi bowiem mieć mokrych liści, dlatego lepiej nie usuwać kurzu wodą.Z tego samego powodu nie wolno begonii koralowej zraszać wodą. Aby zapewnić odpowiednio wysoką wilgotność powietrza, najlepiej umieścić doniczkę z rośliną na podstawce wypełnionej keramzytem albo drobnymi kamykami zalanymi wodą, bądź ustawić w pobliżu begonii nawilżacz powietrza.

Begonia koralowa jest bardzo wrażliwa na zimno, dlatego ważne jest, by temperatura nie spadała poniżej 15°C. Roślina nie lubi też przeciągów.Zdarza się, że begonia tak wyrośnie, że jej długie pędy przewieszające się pod ciężarem liści, mogą się zdeformować lub połamać. Wtedy warto przymocować je do podpory (np. kratki).Begonię koralową nawozi się od wiosny do jesieni, co dwa tygodnie, uniwersalnym nawozem dla domowych roślin doniczkowych, stosując połowę zalecanej przez producenta dawki (begonia jest wrażliwa na zasolenie podłoża). Zimą zaprzestajemy nawożenia.

Jak podlewać begonię koralową?

Decydując się na kupno begonii koralowej pamiętajmy, że należy jej zapewnić stale wilgotne (ale nie mokre!) podłoże. Nie należy dopuszczać do całkowitego wyschnięcia ziemi (nawet zimą, gdy roślina przechodzi stan spoczynku). Na przesuszenie bądź zalanie roślina reaguje zasychaniem i zrzucaniem dolnych liści. Ważne, by przy sadzeniu na dno doniczki nasypać warstwę drenażową (np. keramzyt), w której gromadzić się będzie nadmiar wody z podlewania.Podlewamy dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie. Przy podlewaniu należy uważać, by nie moczyć liści. Dlatego zamiast w tradycyjny sposób - od góry, lepiej nawadniać od dołu, wkładając doniczkę z rośliną do pojemnika napełnionego wodą i zostawiając ją tam na 10-15 minut, aż podłoże nasiąknie wodą.Begonię koralową podlewamy wodą miękką, przefiltrowaną, o temperaturze pokojowej.

Jak rozmnażać begonię koralową?

Begonię koralową można samodzielnie rozmnożyć przez wierzchołkowe sadzonki pędowe pobrane od wiosny do jesieni i ukorzenione w wodzie.

Innym sposobem rozmnażania begonii koralowej jest podział rozrośniętych egzemplarzy.

Gdzie ustawić begonie koralową w domu?

Begonia koralowa potrzebuje swobody i sporo miejsca wokół siebie, nie lubi być dotykaną przez inne rośliny ani przedmioty. Najlepiej prezentuje się jako soliter, nie powinna stać w skupisku innych roślin.

Poznaj też inne gatunki begonii do uprawy w domu:

Begonie. Jak je kupować i pielęgnować.