Basen ogrodowy: co trzeba wiedzieć przed zakupem? Jaki jest koszt basenu do ogrodu?

2018-06-14 19:14

Basen ogrodowy robi furorę w upalne dni. Wybór basenów do ogrodu jest dość duży, a ceny wcale nie są tak wysokie, jak się powszechnie wydaje. Regularne wizyty na publicznych pływalniach zabierają sporo czasu, nie wspominając o kosztach. Dlatego też własny basen ogrodowy będzie przyjemną i miłą odmianą.

Basen ogrodowy
Autor: Sara Niedźwiecka

Spis treści

 1. Basen ogrodowy - jak i gdzie go wkomponować?
 2. Basen ogrodowy: jakie są jego koszty? 
 3. Wartość wyposażenia basenu ogrodowego
 4. Basen ogrodowy: oczyszczanie wody (ważne!)
 5. Basen ogrodowy - GALERIA ZDJĘĆ
 6. Baseny ogrodowe: nowoczesna technologia budowy basenów (ZOBACZ WIDEO)

Basen ogrodowy - to brzmi jak marzenie. A więc jaki wybrać? Wybór basenów domowych jest naprawdę duży, a pomysły na ich aranżację - niezliczone. Basen do ogrodu może być wykończony stylowym drewnem, kamieniem lub płytkami, wkomponowany na równi z trawnikiem czy wolnostojący, czyli tzw. rozporowy tudzież stelażowy. Sposób zaaranżowania basenu w ogrodzie zależy oczywiście od kwoty, jaką chcemy na niego przeznaczyć.

Zobacz też: Jaki wybrać basen ogrodowy: stelażowy czy rozporowy? PORADNIK

Basen ogrodowy - jak i gdzie go wkomponować?

Wśród basenów domowych najtrwalsze są te, których niecki są zrobione w całości ze zbrojonego betonu lub, ewentualnie, murowane z betonowych bloczków. Wybierając basen do ogrodu, należy kierować się również tym, jak dużą powierzchnią dysponujemy w ogrodzie. Basen ogrodowy najczęściej zagłębia się w gruncie. Jego niecka może być prefabrykowana lub wykonana od początku na budowie. To poważna inwestycja kosztująca kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeśli powierzchnia basenu domowego jest większa niż 30 m2, potrzebne są projekt budowlany i pozwolenie na budowę. Basen ogrodowy umieszcza się w miejscu jak najdłużej nasłonecznionym, z dala od drzew i krzewów, by nie zacieniały niecki i nie zasypywały wody liśćmi. Przy samej krawędzi warto zrobić funkcjonalny podest z drewnianych paneli lub nieśliskich płyt kamiennych - ograniczy to wnoszenie do wody piasku, źdźbeł trawy i innych zanieczyszczeń.

Basen ogrodowy: jakie są jego koszty? 

Ogród z basenem jest marzeniem wielu z nas. Jak je spełnić i ile trzeba za nie zapłacić? Sam basen do ogrodu to niejedyny koszt. Kosztowne okazują się też same "drobiazgi" niezbędne do wykończenia basenu ogrodowego. Nawet drabinka, będąca wyposażeniem podstawowym, może kosztować nas do kilku tysięcy złotych.

Wartość wyposażenia basenu ogrodowego

 • drabinka basenowa – 150-2000 zł
 • przeciwprąd – 4-25 tys. zł
 • folia polietylenowa chroniąca przed zanieczyszczeniami, parowaniem wody i utratą ciepła – 35 zł/m2
 • rolka zwijająca do folii – 1-2 tys. zł
 • elektryczny podgrzewacz wody basenowej,moc 9 kW – około 2 tys. zł
 • sterownik instalacji basenowej – 1-8 tys. zł
 • osuszacz powietrza do pomieszczenia z basenem o powierzchni około 30 m2 – 7-12 tys. zł
 • pompa ciepła powietrze-woda do podgrzewania wody w basenie o pojemności około 40 m3– 7-11 tys. zł
 • zadaszenie basenu z płyt poliwęglanowych na stelażu aluminiowym z modułów długości 2,1 m, o szerokości i wysokości wewnętrznej 3,3 x 1 m – około 17 tys. zł za trzy moduły (w tym dwa ze ścianami czołowymi)

Basen ogrodowy: oczyszczanie wody (ważne!)

Filtr do większych basenów ogrodwych to konieczność. Z mniejszych (dmuchanych) można wylać wodę i po wyczyszczeniu basenu napełnić go ponownie. Warto też zaopatrzyć się w siatkę umożliwiającą wyławianie nieczystości z basenu domowego, takich jak owadów czy liści. Przydatny jest także odkurzacz basenowy – podłączony do ogrodowego węża wysysa brud z dna zbiornika basenu ogrodowego. Raz na jakiś czas powinniśmy także odkażać wodę w basenie; w sklepach są dostępne specjalne preparaty tlenowe – oczyszczają one wodę i co ważne, nie dają nieprzyjemnego zapachu chloru. Basen do ogrodu powinno się przykrywać, dzięki czemu nie wymaga on bardzo częstego czyszczenia. Folia pęcherzykowa pomaga też utrzymać stosunkowo wysoką temperaturę wody – jest na pewno tańsza niż zadaszenie, ale przyda się jeszcze mechanizm do jej zwijania – co z kolei kosztować może kolejne kilka tysięcy złotych.

Zobacz też: Drewniany taras. Aranżacja pięknego tarasu z basenem

Basen ogrodowy - GALERIA ZDJĘĆ

Wśród basenów ogrodowych najtańszym rodzajem są te wolnostojące - tzw. rozporowe lub stelażowe. Przyjrzyj im się w galerii zdjęć poniżej!

Baseny ogrodowe: nowoczesna technologia budowy basenów (ZOBACZ WIDEO)

Jakie istnieją sposoby budowy basenów? Dowiedz się z opisu w wideo poniżej! 

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE