Aranżacja tarasu: letnia dekoracja stołu w stylu skandynawskim. Inspiracje!

2015-07-13 20:06 Monika Czerwińska-Konarska

Dekoracja stołu na tarasie w stylu skandynawskim to stonowane kolory i materiały naturalne. Taka dekoracja stołu oraz aranżacja tarasu sprawiają, że domownicy i goście czują się swobodnie i komfortowo. Pokazujemy jak według stylistki wnętrz Anny Rusiniak – Malinowskiej zaaranżować letnią dekorację stołu w stylu skandynawskim!

Dekoracja stołu na tarasie powinna sprawiać, że wszyscy - i domownicy i goście, będą się czuli dobrze i swobodnie. Styl skandynawski to stonowane kolory i naturalne materiały: drewno, szkło i len. Styl skandynawski daje nam możliwość aranżacji i dekoracji stołu w sposób zupełnie nieskomplikowany, przy wykorzystaniu tego z czego korzystamy w ciągu całego roku w salonie i w jadalni. Nie potrzebujemy żadnej dodatkowej zastawy stołowej ani dodatków do domu. Skupiamy się na naturalnej kolorystyce, a pomysły czerpiemy z otaczającej nas przyrody. Naturalnie wyblakłe błękity, szarości i biele podkreślamy delikatnym kolorem zielonym, czy nieco mocniejszym niebieskim i fioletem. Na takim tle wyjątkowo zaprezentuje się drewniana misa i wazony z grubego szkła lub białej „plisowanej” ceramiki.  

Dekoracja stołu na tarasie w stylu skandynawskim

Aranżacja tarasu jest zazwyczaj przedłużeniem aranżacji salonu. Zyskujemy wtedy powiększoną, spójną przestrzeń. Styl skandynawski to stonowane kolory i materiały naturalne. Nie może więc ich zabraknąć także w dekoracji stołu na tarasie. Skoro taras utrzymany jest w delikatnej, neutralnej, biało–szaro–błękitnej kolorystyce, nie może tych kolorów zabraknąć w dekoracji stołu. Stąd pomysł na lniany obrus – materiał na wskroś naturalny, w nieco mocniejszym odcieniu koloru niebieskiego, podkreślającym wyblakłe barwy lata. Len, jako tkanina naturalna, znakomicie wygląda w swojej formie naturalnej - lekko pogniecionej. Nadaje swobodny ton dekoracji stołu na tarasie. Nic nie musi być tutaj ustawione „pod linijkę”. Dlatego dekorując stół w stylu skandynawskim na tarasie ustawiamy nie jeden wazon, a kilka z tych, z których korzystamy w ciągu roku w salonie i w jadalni. Najlepiej jeśli wazony są z grubego szkła, w różnych kształtach.  A świeże, ogrodowe kwiaty, będą tylko w jednym lub dwóch spośród nich. Pozostałe tylko dopełnią całości skandynawskiej, surowej i niedopowiedzianej kompozycji. Taka propozycja dekoracji stołu pobudza naszą wyobraźnię i skłania do ciągłego jej udoskonalania w sposób swobodny i spontaniczny. Taka właśnie powinna być letnia dekoracja stołu - lekka, niezobowiązująca i sprzyjająca leniwej celebrze długich, upalnych wieczorów z bliskimi.