Jurorzy plebiscytu must haveuznani architekci oraz przedstawiciele najważniejszych ośrodków wzornictwa i mediów – mają za zadanie wyłonić najlepsze polskie wdrożenia. Co oznacza to słowo? Wprowadzone do produkcji i dostępne w sprzedaży detalicznej w Polsce obiekty wytwarzane przez polskie firmy i/lub powstałe w pracowni polskiego projektanta czy projektantki. Celem plebiscytu jest bowiem upowszechnianie polskiego designu, a w rezultacie – promowanie krajowego biznesu i rodzimych twórców.

Produkty uhonorowane znakiem jakości must have to rzeczy, które po prostu warto mieć. Dlaczego? Dlatego, że odzwierciedlające trendy panujące na polskim rynku albo mają wszelkie przesłanki, by... stanowić obiekt pożądania. By je wyszukać, członkowie Rady Ekspertów monitorują rynek i przed rozpoczęciem obrad nominują kilkadziesiąt pozycji. Kolejne zgłaszają sami projektanci i wytwórcy. Z tej ogromnej liczby co roku wyróżnianych jest od 60 do 80 najciekawszych i najlepszych produktów.

Statuetkę dla twórców wyróżnionych produktów wykonała Porcelana Krzysztof z Wałbrzycha, jedna z najstarszych wciąż działających wytwórni porcelany na Śląsku.

Łódź Design Festival 2019 upłynie pod hasłem „Dobre życie”. Organizatorzy zachęcą publiczność do zastanowienia się, co ono oznacza i czy można je osiągnąć dzięki projektowaniu przedmiotów, miast, usług. Wśród gości specjalnych tradycyjnie znajdą się czołowi polscy projektanci, architekci, ilustratorzy i marketingowcy. Festiwal potrwa od 17 do 26 maja 2019, a jego organizacja jest możliwa dzięki wsparciu Mecenasa – Ceramiki Paradyż oraz Łódzkiego Centrum Wydarzeń i Miasta Łódź.