Pierwszym wydarzeniem, anonsującym tegoroczną edycję projektu, było spotkanie „Two for the Show” z cyklu ArtCollecting, podczas którego w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha Rafael Jablonka i Adam Zagajewski rozmawiali o sztuce współczesnej. Jak co roku ważnym punktem KRAKERS-a był Kultour – oprowadzania szlakiem krakowskich galerii (podzielone na dzielnice), od lat cieszące się wielkim zainteresowaniem.

Janek Simon zrealizował znany format artist talk w Międzynarodowym Centrum Kultury, opowiadając o swoich technologicznych, antropologicznych i socjologicznych inspiracjach. Panel dyskusyjny „Szukając krupiera” przybliżył tematykę kolektywów artystycznych w Krakowie, samoogranizacji, oddolnych inicjatyw oraz funkcjonowania w strukturach Akademii Sztuk Pięknych.

W hasło przewodnie imprezy wpisywały się także detektywistyczny spacer „Księżycowy kamień”, warsztaty dla dzieci o kosmosie oraz spacery futurologiczne dla dorosłych.

W programie towarzyszącym nie mogło zabraknąć projekcji filmowych – w tym roku, w nawiązaniu do motywu przewodniego, publiczność miała okazję obejrzeć „2001: Odyseję kosmiczną” Stanleya Kubricka, „Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego oraz „Moon” Duncana Jonesa.

Dzięki promocyjnemu wsparciu Allegro w ramach KRAKERS-a odbywa się również konkurs na najlepszą wystawę „3000+” oraz aukcja dzieł sztuki w specjalnie utworzonej Strefie Kolekcjonera.

Tygodniowe święto sztuki od 8 do 15 kwietnia stanowiło okazję do obcowania ze środowiskiem związanym ze sztukami wizualnymi. Przez siedem dni Kraków przemierzały tłumy z KRAKERS-owymi torbami i mapami w poszukiwaniu kolejnych wernisaży.

Więcej na: cracowartweek.pl