Mieszkanie dla rodziny: jak wybrać idealne miejsce do życia? PRAKTYCZNE RADY

 Mieszkanie dla rodziny: jak wybrać idealne miejsce do życia? PRAKTYCZNE RADY

Jak wybrać idealne miejsce do życia dla całej rodziny?

Fot. Thinkstockphotos.com

Wybór mieszkania dla rodziny to decyzja, która wymaga uwzględnienia wielu czynników. Osobne pokoje dla dzieci, do tego wygodna sypialnia dla rodziców, ale i obszerna przestrzeń wspólna. Dobra komunikacja z centrum, ale położenie w atrakcyjnej, przyjemnej okolicy. Jak w atrakcyjnej cenie pogodzić wszystkie te rozbieżne interesy?

Zakup mieszkania dla rodziny zawsze jest dużym wyzwaniem. Musi przecież odpowiedzieć na zróżnicowane potrzeby kilku osób, w dodatku zmieniające się z biegiem czasu. Jak więc wybierać mieszkanie, aby – nawet mimo ograniczonych środków – stało się dobrym miejscem do życia na lata, a nawet ukochanym domem na całe życie?

Jak wybrać mieszkanie dla rodziny? 1. Policz pieniądze, pokoje i metry

Punktem wyjścia przy wyborze mieszkania dla rodziny oczywiście jest dostępny budżet. To właśnie finanse – kwota wkładu własnego oraz osiągalny zakres kredytu bankowego – w zasadniczej mierze określają nasze możliwości. Warto przy tym pamiętać, że za tę samą kwotę, co niewielkie mieszkanie z modnym adresem, kupimy większe w rozwijającej się części miasta albo pod miastem, zatem pieniądze nie determinują nas w tak bezpośredni sposób, jak mogłoby się zdawać.

Należy też mieć pamięci, że pokój dziecka nie powinien mieć mniej niż 10 m2. Mniejszy metraż (nawet zaledwie 6-8 m2) może mieć natomiast gabinet lub sypialnia, przy czym sypialnia młodych małżonków zawsze powinna móc pomieścić także łóżeczko niemowlaka. 

Jak wybrać mieszkanie dla rodziny? 2. Lokalizacja nie jedno ma imię

Lokalizacja to na ogół drugi po budżecie najważniejszy czynnik brany pod uwagę przy wyborze mieszkania. Do tej kwestii warto jednak podchodzić z rozsądną elastycznością. Może zamiast prestiżowej starej dzielnicy z nastrojowymi kamienicami warto wybrać nowszą część miasta z funkcjonalnymi mieszkaniami w domach z rynku pierwotnego? Albo zamiast mieszkać w centrum – co oprócz znanych zalet ma także wady, jak niedostatki światła, smog, hałas – znaleźć mieszkanie z dobrym dojazdem do śródmieścia? W aspekcie lokalizacji mieszkania liczy się bowiem nie tyle przestrzenna odległość od centrum, co komfort i czas niezbędny, aby dotrzeć do pracy, szkoły czy uczelni.

Jak wybrać mieszkanie dla rodziny? 3. Dobry rozkład, czyli…

Operując dostępną pulą pieniędzy, musimy przeanalizować metraż i liczbę pokoi, niezbędną aby zapewnić wygodne warunki do życia oraz prywatność każdemu członkowi rodziny – w jej docelowym stadium rozwoju. Ważne, by ze wszystkich sypialni dało się wygodnie dotrzeć do łazienki. Jeśli w mieszkaniu nie ma osobnej garderoby, pokoje rodziców i dzieci muszą pomieścić wygodne szafy i komody.

Czytając plany oferowanych mieszkań, warto też zwrócić uwagę, czy np. jeden z większych pokoi (ale raczej nie salon) pozwoli się w razie potrzeby podzielić na dwa – a więc czy ma dwa okna oraz taki układ w stosunku do pozostałych pomieszczeń, który umożliwi stworzenie dodatkowego wejścia. Przede wszystkim zaś należy wybrać mieszkanie, w którym znalazło jak najmniej metrów zostało wykorzystanych na tzw. komunikację, czyli korytarze.

Jednocześnie warto mieć na uwadze sprawdzone i popularne sposoby powiększania przestrzeni, takie jak otwieranie kuchni na pokój (koniecznie z wyciągiem nad kuchenką oraz ścianką, wyspą kuchenną lub… stołem jadalnianym w roli elementu, który zarazem podzieli i połączy oba wnętrza) albo łączenie przedpokoju z salonem.

Jak wybrać mieszkanie dla rodziny? 4. Funkcjonalność na każdy dzień

Samemu mieszkaniu, ale także jego otoczeniu – od chodnika wiodącego do budynku, przez klatkę schodową, po korytarz z wejściem do upatrzonego lokum – należy przyjrzeć się krytycznie, stawiając sobie pytanie, na ile wygodnie będą służyły w czasie naszych codziennych aktywności. Czy będzie gdzie zaparkować samochód? Jak długa okaże się droga z torbami pełnymi zakupów? Czy wygodnie wyprowadzimy wózek dziecięcy z mieszkania, a potem z powrotem go wprowadzimy? I czy wniesienie lub wyniesienie mebli nie nastręczy wyjątkowych trudności? A także – czy nie będziemy mieli problemów z dostaniem się do mieszkania na starość?

O ile nie odbieramy mieszkania w stanie deweloperskim, a więc jeszcze niewykończonego, przyjrzymy się także podłogom, ścianom, drzwiom i parapetom. Na ile są trwałe? Na ile odporne na plamy czy zabrudzenia? Na ile bezpieczne – w kontekście m.in. dziecięcych zabaw z trzaskaniem (często przeszklonymi) drzwiami albo wychylaniem się za okno (z blokadami czy bez)? I czy mają powściągliwą stylistykę, która będzie w stanie oprzeć się kapryśnym modom i za kilka czy kilkanaście lat nie zacznie boleśnie trącić myszką, jeśli nie będziemy mogli pozwolić sobie na remont?

Plan upatrzonego mieszkania warto przeanalizować także w kontekście możliwego ustawienia mebli. W kuchni nie może zabraknąć blatów roboczych – choćby stołu do pracy. W salonie aneks wypoczynkowy powinien stworzyć komfortowe warunki i do oglądania telewizji, i do rozmów w większym gronie. W mieszkaniu nie może też zabraknąć wygodnej jadalni, niezbędnej w czasie świąt i rodzinnych uroczystości, a jeśli w kuchni nie ma osobnego stołu – także w trakcie codziennych śniadań, obiadów i kolacji.

Jak wybrać mieszkanie dla rodziny? 5. Zadania specjalne

Wiele osób nie wyobraża sobie mieszkania bez balkonu lub tarasu. To tam gospodarze lub goście mogą zapalić papierosa, a w letnie wieczory delektować się chłodnym piwem. Balkon jednak balkonowi nie równy – warto wybrać taki, na którym można ustawić stół na niezobowiązujące przyjęcie choćby dla kilkorga przyjaciół.

Istotny jest także widok z balkonu i w ogóle z okien, zwłaszcza części dziennej. Przyjemny dla oka krajobraz liczy się tu tak samo jak możliwość wykorzystywania okien oraz drzwi tarasowych do wietrzenia mieszkania; usytuowanie mieszkania od strony ruchliwej ulicy albo w bardzo bliskim sąsiedztwie kolejnego budynku może się tu okazać istotnym utrudnieniem.

Należy też zwrócić uwagę, czy mieszkanie umożliwia stworzenia kąta dla gościa – choćby dla krewnych z dalszych stron. Mało kogo stać na osobny pokój gościnny, ale może w gabinecie zmieści się rozkładana kanapa? A jeśli dodatkowe miejsce do spania tworzy narożnik ustawiony w salonie, należy zadbać o to, by korzystającym z niego gościom dało się zapewnić minimum prywatności – np. odcinając salon lub salon z kuchnią od przedpokoju choćby przesuwnymi drzwiami.

Ważne też, by w części dziennej dało się wygospodarować (choćby przestawiając lub w ostateczności wynosząc meble) przestrzeń do większych spotkań towarzyskich i… tańców.

Ocena: 5
Tekst: Paweł Kaliński Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

POLECANE ARTYKUŁY