Gdynia Design Days 2018 – zapraszamy na letni festiwal designu

 Gdynia Design Days 2018 – zapraszamy na letni festiwal designu

ERROR  - hasło przewodnie Gdynia Design Days 2018. Autorem identyfikacji wizualnej GDD2018 jest Patryk Hardziej, a fotografie wykonała Małgorzata Popinigis.

Fot. mat. pras. Gdynia Design Days

Już 6 lipca Gdynia na dziesięć dni zamieni się w stolicę designu – rusza kolejna edycja Gdynia Design Days. W ramach letniego festiwalu designu odbędą się inspirujące wystawy, warsztaty i wykłady, projekcje filmowe i spotkania dla profesjonalistów i entuzjastów dobrego projektowania.

ERROR, czyli błąd wywołujący przemyślenia

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest ERROR, rozumiany jako błąd wywołany m.in. przesytem dóbr i technologii, a także komunikacyjnym szumem we współczesnym świecie. Celem festiwalu w tym roku jest próba odpowiedzenia na pytanie czy i w jaki sposób można przywrócić ład i harmonię w naszym otoczeniu oraz w naszych głowach. Czy kluczem, by to osiągnąć, jest powrót do prostoty: w przekazie, w życiu i w samym projektowaniu? W ramach Gdynia Design Days 2018 odbędzie się 20 wystaw kuratorskich oraz aż 120 merytorycznych wydarzeń. Bloki tematyczne zostały podzielone na pięć tematów: Error, Wzornictwo, Grafika, moda, Miasto + Architektura oraz Wnętrza. Nie zabraknie również kreatywnych wydarzeń dla dzieci. Jak co roku w całej Gdyni będzie odbywać się mnóstwo wydarzeń towarzyszących, w różnych lokalizacjach będą prezentowane rozmaite projekty i produkty.

Gdynia Design Days 2018 – co warto zobaczyć

Punktem obowiązkowym są dwie wystawy, skupione wokół problemu przeładowania informacjami oraz dobrami materialnymi – wystawa główna „Error. Czy chcesz kontynuować?” kuratorowana przez Izabelę Bołoz oraz przygotowana przez Dorotę Stępniak wystawa „Overload/Przeładowanie”. O uzależnieniu od technologii i generowaniu danych będzie można porozmawiać w bloku ERROR, podczas wykładu Michała Mazura (TrendNomad). Kwestię tę poruszą również Anton Drachuk i Marco Bar Goria w prelekcji „Ludzki błąd przy pracy ze sztuczną inteligencją”. O tym jak projektować w dobie zmian klimatycznych i konfliktów opowie wystawa „Empatia, teraz!” (kurator: Michał Bachowski). Z kolei wystawa „(Nie)ożywione”, przygotowana przez Agnieszkę Jacobson-Cielecką i Karola Murlaka, pokaże możliwości nowych, ekologicznych materiałów opracowanych w odpowiedzi na problem nadmiernej eksploatacji zasobów naturalnych. O wykorzystywaniu innowacje w designie dla podniesienia komfortu życia osób z niepełnosprawnościami opowie wystawa „MyHand” – to prezentacja projektu wykorzystującego druk 3D do samodzielnego wykonywania spersonalizowanych protez parametrycznych (zespół kuratorski: Wiesław Bartkowski, Monika Brauntsch, Dorota Cetnarska, Michał Piasecki, Dorota Kabała). Ekspozycji towarzyszyć będą warsztaty, podczas których uczestnicy dowiedzą się, jakie korzyści przynosi współpraca w interdyscyplinarnych zespołach, łączących kompetencje projektowe, technologiczne i naukowe.

 Gdynia Design Days 2018 – zapraszamy na letni festiwal designu

W ramach festiwalu Gdynia Design Days odbywają się liczne wykłady, wystawy i spotkania, zarówno dla profesjonalistów, jak i entuzjastów dobrego designu.

Fot. mat. pras. Gdynia Design Days

Atrakcje dla dzieci na Gdynia Design Days 2018

Z najmłodszymi warto wybrać się na wystawę do oglądania, czytania i tworzenia „A kuku. Ilustrowane historie”, na której piętnaście prac najlepszych polskich rysowników pokaże różnorodność i talent grafików i twórców ilustracji. Każdego dnia na festiwalu dzieci będą mogły wziąć uczestniczyć w warsztatach rozwijających umiejętności manualne i wyobraźnię. Zbudują miasto z Lego i port z tektury, stworzą drewniane intarsje, skonstruują tipi. Najmłodsi poznają także możliwości nowych technologii podczas warsztatów z technik multimedialnych.

 Gdynia Design Days 2018 – zapraszamy na letni festiwal designu

Festiwalowi towarzyszą wystawy i warsztaty organizowane z myślą o najmłodszych.

Fot. mat. pras. Gdynia Design Days

Gdynia – letnia stolica designu

Centrum festiwalowych wydarzeń będzie Strefa Spotkań zlokalizowana w prototypowni Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego (al. Zwycięstwa 96/98). W wielu trójmiejskich kawiarniach, sklepach i instytucjach będzie można się natknąć na mniejsze wystawy i dobrze zaprojektowane produkty – nie tylko polskich twórców. W Parku Rady Europy znajdzie się Terminal Designu, gdzie zaprezentowana zostanie wystawa #offline, pokazująca wyjątkowe przedmioty wyposażenia wnętrz (LUMANN). Aktywnych uczestników festiwalu ucieszy również 5-kilometrowy bieg Design Parkrun wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego. W dniach 7-8 lipca warto wybrać się do Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości, gdzie na fanów dobrze zaprojektowanych rzeczy czekać będą targi designu Gdynia Design Days <3 BAKALIE.

Pełny program GDD2018 jest dostępny na gdyniadesigndays.eu
Wstępn na wszystkie wystawy i wykłady jest darmowy.
Na warsztaty wymagana jest rejestracja. ZAPISY STARTUJĄ 4 CZERWCA.

 Gdynia Design Days 2018 – zapraszamy na letni festiwal designu

Logo festiwalu Gdynia Design Days 2018

Fot. mat. pras. Gdynia Design Days

Ocena: 0
Zdjęcia: mat. pras. Gdynia Design Days

POLECANE ARTYKUŁY