Malowanie ścian to najczęstsze prace planowane podczas remontu mieszkania. Malowanie pokoju czy kuchni nie jest trudne, gdy odpowiednio się do niego przygotujemy. To właśnie czynności wstępne zajmują najwięcej czasu. Jeśli planujesz remont mieszkania w bloku przed przystąpieniem do pracy przypomnij sobie zasady doboru farb, narzędzi, a także informacje o tym, w jaki sposób prawidłowo przygotować ściany do malowania - mycie ścian, wyrównywanie i gruntowanie ścian przed malowaniem. Oczywiście udane malowanie ścian uzależnione jest wyboru właściwego rodzaju farby. Od tego zależy bowiem, jak często będziemy musieli malować ściany. Czasem warto zainwestować w droższą, ale trwalszą powłokę malarską, a czasem dzięki posiadanej wiedzy uda się uniknąć niepotrzebnych wydatków.
Jak przygotować ściany do malowania
Remont mieszkania nie będzie udręką jeśli się dobrze przygotujemy. Przed malowaniem pokoju najpierw sprawdź stan ścian. Wystarczy prosty test - trzeba w kilku miejscach przykleić i mocno docisnąć do ściany samoprzylepną taśmę malarską, a następnie oderwać ją energicznym ruchem. Jeżeli będzie do niej przyklejona farba, oznacza to, że przyczepność starych powłok do podłoża jest znikoma. Najlepiej wtedy przed malowaniem ścian namoczyć je i usunąć mechanicznie. Niestety, wymaga to znacznego nakładu pracy, a później wyrównania ścian masami szpachlowymi. Jednak po wykonaniu tych prac efekt malowania ścian będzie znakomity. Jeśli na ścianach znajdują się tylko dwie-trzy warstwy znanych nam farb, przed kolejnym malowaniem pokoju nie musimy usuwać starej powłoki. Nie oznacza to, że nie musimy przygotowywać ścian do malowania.
- Mycie ścian przed malowaniem
Trzeba zacząć od dokładnego oczyszczenia powierzchni ścian z wszelkich zabrudzeń (kurzu, tłuszczu itp.). Można umyć ściany gorącą wodą z dodatkiem detergentu.
- Wyrównywanie ścian przed malowaniem
Po ich osuszeniu kolej na wyrównanie powierzchni ścian, czyli reperację ubytków. Oprócz tego warto sprawdzić stan podłoża, wykonując prostą próbę polegającą na zarysowaniu go ostrym narzędziem (nożykiem do tapet lub gwoździem). Jeżeli znacznie i głęboko zarysowało podłoże lub spowodowało jego obsypywanie, należy zdjąć w tym miejscu tynk i wyrównać ubytek warstwą masy szpachlowej. Stare tynki trzeba opukać. Tam, gdzie słychać głuchy odgłos, tynk uległ „odparzeniu” od ściany i należy go usunąć.
- Uzpełnianie ubytków w ścianie przed malowaniem
Do uzupełnienia ubytków w ścianie najlepiej użyć wysokiej jakości gładzi gipsowej. Po wyschnięciu naprawianego miejsca powinno się je przeszlifować papierem ściernym średniej grubości i dokładnie usunąć z niego pył (czystą szczotką lub wilgotną szmatką). Szczególnie starannego odkurzenia przed malowaniem ścian wymagają narożniki na styku ścian z sufitem.
- Gruntowanie ścian przed malowaniem
Przed malowaniem ściany trzeba zagruntować farbą podkładową. Gruntowanie powierzchni przed malowaniem ścian jest konieczne, ale bardzo często rezygnujemy z tego podczas remontu mieszkania. O rezygnacji z zakupu preparatu gruntującego najczęściej decyduje pozorna oszczędność i brak wiedzy. Zastosowanie go redukuje i wyrównuje chłonność podłoża, wzmacnia je i zapewnia odpowiednią przyczepność farbie nawierzchniowej. W konsekwencji ograniczone zostaje jej zużycie - a więc koszty remontu mieszkania.