Remont mieszkania: przygotowanie ścian do malowania. Mycie, wyrównanie, gruntowanie ścian

2017-02-27 11:39

Planujesz remont mieszkania? Okres od wiosny do jesieni to świetny czas na malowanie ścian. Jak przygotować ściany do malowania: mycie, wyrównywanie, gruntowanie ścian. Jeśli chesz sprawnie przeprowadzić remont mieszkania skorzystaj z naszej wiedzy. Wszystko na temat malowania ścian: zasady malowania ścian, czym i jak malować ściany oraz innowacje wprowadzane przez producentów farb do wnętrz.

malowanie ścian
Autor: Photos.com

Spis treści

  1. Jak przygotować ściany do malowania
  2. Jak usunąć plamy ze ścian przed malowaniem
  3. Narzędzia malarskie: pędzle i wałki do malowania ścian
  4. Dlaczego farby emulsyjne są najczęściej wybierane do malowania ścian
  5. Galeria zdjęć: inspiracje na kolory ścian

Malowanie ścian to najczęstsze prace planowane podczas remontu mieszkania. Malowanie pokoju czy kuchni nie jest trudne, gdy odpowiednio się do niego przygotujemy. To właśnie czynności wstępne zajmują najwięcej czasu. Jeśli planujesz remont mieszkania w bloku przed przystąpieniem do pracy przypomnij sobie zasady doboru farb, narzędzi, a także informacje o tym, w jaki sposób prawidłowo przygotować ściany do malowania - mycie ścian, wyrównywanie i gruntowanie ścian przed malowaniem. Oczywiście udane malowanie ścian uzależnione jest wyboru właściwego rodzaju farby. Od tego zależy bowiem, jak często będziemy musieli malować ściany. Czasem warto zainwestować w droższą, ale trwalszą powłokę malarską, a czasem dzięki posiadanej wiedzy uda się uniknąć niepotrzebnych wydatków.

Jak przygotować ściany do malowania

Remont mieszkania nie będzie udręką jeśli się dobrze przygotujemy. Przed malowaniem pokoju najpierw sprawdź stan ścian. Wystarczy prosty test - trzeba w kilku miejscach przykleić i mocno docisnąć do ściany samoprzylepną taśmę malarską, a następnie oderwać ją energicznym ruchem. Jeżeli będzie do niej przyklejona farba, oznacza to, że przyczepność starych powłok do podłoża jest znikoma. Najlepiej wtedy przed malowaniem ścian namoczyć je i usunąć mechanicznie. Niestety, wymaga to znacznego nakładu pracy, a później wyrównania ścian masami szpachlowymi. Jednak po wykonaniu tych prac efekt malowania ścian będzie znakomity. Jeśli na ścianach znajdują się tylko dwie-trzy warstwy znanych nam farb, przed kolejnym malowaniem pokoju nie musimy usuwać starej powłoki. Nie oznacza to, że nie musimy przygotowywać ścian do malowania.

  • Mycie ścian przed malowaniem

Trzeba zacząć od dokładnego oczyszczenia powierzchni ścian z wszelkich zabrudzeń (kurzu, tłuszczu itp.). Można umyć ściany gorącą wodą z dodatkiem detergentu.

  • Wyrównywanie ścian przed malowaniem

Po ich osuszeniu kolej na wyrównanie powierzchni ścian, czyli reperację ubytków. Oprócz tego warto sprawdzić stan podłoża, wykonując prostą próbę polegającą na zarysowaniu go ostrym narzędziem (nożykiem do tapet lub gwoździem). Jeżeli znacznie i głęboko zarysowało podłoże lub spowodowało jego obsypywanie, należy zdjąć w tym miejscu tynk i wyrównać ubytek warstwą masy szpachlowej. Stare tynki trzeba opukać. Tam, gdzie słychać głuchy odgłos, tynk uległ „odparzeniu” od ściany i należy go usunąć.

  • Uzpełnianie ubytków w ścianie przed malowaniem

Do uzupełnienia ubytków w ścianie najlepiej użyć wysokiej jakości gładzi gipsowej. Po wyschnięciu naprawianego miejsca powinno się je przeszlifować papierem ściernym średniej grubości i dokładnie usunąć z niego pył (czystą szczotką lub wilgotną szmatką). Szczególnie starannego odkurzenia przed malowaniem ścian wymagają narożniki na styku ścian z sufitem.

  • Gruntowanie ścian przed malowaniem

Przed malowaniem ściany trzeba zagruntować farbą podkładową. Gruntowanie powierzchni przed malowaniem ścian jest konieczne, ale bardzo często rezygnujemy z tego podczas remontu mieszkania. O rezygnacji z zakupu preparatu gruntującego najczęściej decyduje pozorna oszczędność i brak wiedzy. Zastosowanie go redukuje i wyrównuje chłonność podłoża, wzmacnia je i zapewnia odpowiednią przyczepność farbie nawierzchniowej. W konsekwencji ograniczone zostaje jej zużycie - a więc koszty remontu mieszkania.

Jak usunąć plamy ze ścian przed malowaniem

Plamy - podczas eksploatacji pomieszczeń na ścianach czy suficie często pojawiają się plamy. Zanim zabierzemy się do malowania ścian, trzeba się ich pozbyć. Szczególnie ważne jest usunięcie resztek olejów, sadzy i plam nikotyny, gdyż osłabiają przyczepność i mogą powodować przebarwienia powłok malarskich. Do usuwania tłuszczu należy stosować preparaty sprawdzone i pewne, na przykład mydło malarskie. Nie powinniśmy zastępować go płynami do mycia naczyń, gdyż zazwyczaj zawierają środki nabłyszczające lub substancje chroniące skórę, np. lanolinę. Po umyciu i wysuszeniu ścian miejsca zaplamione trzeba zamalować specjalną farbą izolującą plamy.

Sprawdź też:

jak usnąć tłuste plamy ze ściany - domowe sposoby >>>

jak usunąć zacieki na ścianie >>>

Narzędzia malarskie: pędzle i wałki do malowania ścian

  • Pędzle do malowania ścian

Pędzle należy dobrać przede wszystkim do rodzaju farby, ale ważna jest także ich szerokość, a nawet kształt rękojeści. Przykładowo kupić można pędzel z uchwytem będącym zarazem elastycznym przegubem, który pozwala się modelować zgodnie z potrzebami, ułatwiając dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Rozmaite narzędzia potrzebne przy malowaniu ścian można zastąpić jednym, które nadaje się do zeskrobywania starej farby, szpachlowania, usuwania haczyków i wkrętów. Ma też w sobie wkrętak i minimłotek, ostrze do czyszczeniu wałka po malowaniu oraz szpic do usuwania nadmiaru farby z trudno dostępnych miejsc.

  • Wałek do malowania ścian

Wałki do malowania  ścian można kupić pojedynczo, ale sprzedawane są także w kompletach - uchwyt plus wałki o różnych szerokościach, co pozwala na malowanie nie tylko dużych powierzchni, ale także mniejszych wzorów itd. Również kuwety, w których zanurza się wałek, sprzedawane są w różnych rozmiarach - większe, dostosowane do wałków szerokich oraz mniejsze - do niedużych.

  • Malowanie sufitu - teleskopowy drążek

Aby pomalować sufit, już nie trzeba się wspinać po drabinie. Do uchwytów wałka można dopasować teleskopowy drążek pozwalający dosięgnąć do sufitu z podłogi. Do malowania narożników ścian, które mają być pokryte różnymi kolorami, można zastosować wałek z osłoną z boku. Ma ona chronić sąsiednią ścianę przed zabrudzeniem.

Dlaczego farby emulsyjne są najczęściej wybierane do malowania ścian

Malowanie ścian: farby emulsyjne. Obecnie powszechnie używa się do malowania ścian wewnętrznych farb dyspersyjnych, czyli emulsyjnych. Łatwo się je rozprowadza, dobrze kryją, szybko schną, są trwałe, a tworzone przez nie powłoki są paroprzepuszczalne. W trakcie nakładania nie wydzielają szkodliwych związków, bo ich rozcieńczalnikiem jest woda. Jednak zawieszone w niej substancje chemiczne sprawiają, że farby są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Zawdzięczają to spoiwom, (żywicom akrylowym, winylowym lub lateksowym) wypełniaczom mineralnym i substancjom pomocniczym. Ściany pomalowane emulsjami można czyścić na sucho albo mokro – w zależności od tego, jakiego spoiwa użyto do ich produkcji. To właśnie spoiwo decyduje o różnicach we właściwościach farb emulsyjnych.

Sprawdź też: jaki rodzaj farby do malowania ścian wybrać - korepetycje z malowania >>>

Malowanie ścian: farby akrylowe. Spoiwem farb akrylowych jest żywica akrylowa. Dobrze kryją i tworzą gładką powłokę, dobrze też przepuszczają parę wodną, co umożliwia oddychanie ściany. Powierzchnie pomalowane tymi farbami można zmywać (ale to, jak często i jak intensywnie można to robić, zależy także od innych czynników). Farby akrylowe można stosować do malowania podłoży z betonu, tynku, tworzyw sztucznych, drewna, gipsu i tapet z włókien szklanych. Udaje się nimi pokryć niewielkie rysy.

Malowanie ścian: farby lateksowe. Spoiwem farb lateksowych jest kauczuk. Tworzą one gładką, elastyczną, paroprzepuszczalną powłokę, są bardziej odporne na zmywanie od farb akrylowych i nie płowieją. Można je stosować w każdym pomieszczeniu, ale szczególnie polecane są do tych o dużym natężeniu ruchu, narażonych przez to na większe zabrudzenie, czyli kuchni, korytarzy, łazienek, pokoi dziecinnych. Zachowują kolor nawet przez osiem lat. Spoiwem farb winylowych może być polichlorek lub polioctan winylu. Tworzą gładką powłokę, słabo przepuszczają parę wodną, dość szybko się brudzą, ale też łatwo je umyć. Najlepiej nadają się do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, takich jak kuchnie, pralnie, łazienki.

Sprawdź też: ściany dekoracyjne z połyskiem >>>

Farby mieszane - łączą właściwości dwu różnych rodzajów farb. Najpopularniejsze z nich są lateksowo-akrylowe. Pomalowane nimi powierzchnie są elastyczne, bardzo odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne, nie przepuszczają pary wodnej. Można je wielokrotnie myć, są polecane do łazienek i kuchni.

Galeria zdjęć: inspiracje na kolory ścian

Nowoczesne farby do wnętrz są dostępne w ogromnej palecie kolorów. W galerii inspiracje na kolory ścian - zobacz jak je dobrze dobrać do wnętrza.

Malowanie pokoju. Ściany - ile farby i jakie narzędzia
Nasi Partnerzy polecają