Taboret ze schodkiem to współcześnie nieodłączny element wyposażenia naszych mieszkań i domów. Niestety, surowe drewno taboretu łatwo ulega przebarwieniom, co sprawia że zamiast eksponować - staramy się go ukryć w zakamarkach naszych wnętrz. Jeśli posiadasz taboret ze schodkiem warto zadbać o jego wykończenie i sprawić, że będzie nie tylko funkcjonalnym, ale i niezwykle estetycznym elementem wyposażenia naszej kuchni czy salonu. W cyklu ZRÓB TO SAM pokażemy Wam jak w prosty sposób ozdobić metodą decoupage surowe drewno taboretu ze schodkiem - KROK PO KROKU! Przerobiliśmy popularny taboret z IKEA z kolekcji BEKVÄM.

Taboret ze schodkiem IKEA: materiały

Materiały potrzebne do ozdobienia metodą decoupage taboretu ze schodkiem:

- taboret ze schodkiem drewniany,
- szlifierka,
- wilgotna ściereczka,
- emalia akrylowa biała,
- farby kredowe w kolorach pastelowych,
- taśma malarska,
- pędzel,
- pędzel gąbkowy,
- serwetka z wybranym motywem,
- nożyczki,
- klej do decoupage,
- szablon ozdobny,
- lakier ochronny półmat,
- papier ścierny drobnoziarnisty

Taboret ze schodkiem IKEA: KROK PO KROKU


Taboret ze schodkiem: KROK 1

Pierwszą czynnością prowadzącą do ozdobienia taboretu ze schodkiem jest zeszlifowanie i wyrównanie powierzchni mebla. Do tej czynności najlepiej sprawdzi się szlifierka oscylacyjna w kształcie trójkąta z papierem ściernym o gramaturze 120. Trójkątny kształt szlifierki pozwoli dotrzeć do każdego zakamarka szlifowanej powierzchni i zapewni precyzyjne wykończenie. Po zakończeniu szlifowania, powstały na jego skutek pył usuń delikatnie zwilżoną ściereczką.

Taboret ze schodkiem: KROK 2

Oczyszczone, surowe drewno taboretu pomalujcie białą emalią akrylową. Ilość warstw białej farby zależy od tego, jaki efekt wykończenia chcemy uzyskać. Nam zależało na jednolicie białym kolorze mebla, bez efektu prześwitów usłojenia drewna. Dlatego też pomalowaliśmy taboret trzema warstwami emalii. Pamiętajcie, że przed nałóżeniem kolejnej warstwy farby, poprzednia musi dokładnie wyschnąć.

Taboret ze schodkiem: KROK 3

W czasie, kiedy kolejne warstwy emalii wysychają, czas zająć się przygotowaniem dekoracyjnych motywów z serwetki. W tym celu z wybranej serwetki wytnij te motywy, którymi chcesz ozdobić taboret. Wycięte części serwetki rozwarstwiamy, pozostawiając do dalszej pracy tylko jedną warstwę z nadrukiem.

Taboret ze schodkiem: KROK 4

Gdy taboret wyschnie, wycięte motywy z serwetki ułóż w wybranych miejscach taboretu. Za pomocą miękkiego pędzelka oraz kleju do decoupage, przyklejamy wycięte części serwetki do taboretu. Jeśli nie posiadacie specjalnego kleju do decoupage, możecie wykorzystać klej wikol rozcieńczony z wodą (do lekko lejącej się konsystencji).

Taboret ze schodkiem: KROK 5

Po wyschnięciu przyklejonych motywów z serwetki, odcinamy jej nadmiar nożyczkami. Nie musi być równo, w późniejszym etapie wyrównacie krawędzie drobnym papierem ściernym. Na obydwu powierzchniach płaskich przyklejcie, w równych odstępach, papierową taśmę malarską, zachowując równe odstępy między nimi. Pasy pomiędzy taśmami pomalujcie farbą kredową w kolorze błękitu i różu vintage, przy pomocy pędzelka gąbkowego metodą tapowania (stemplowania). Farba kredowa nadaje matowy, aksamitny wygląd. Po wyschnięciu farby delikatnie oderwijcie papierową taśmę z taboretu.

Taboret ze schodkiem: KROK 6

Kolejnym etapem jest malowanie dekoracji przy pomocy szablonów. Jeden akcent wystarczy, by całość wyglądała wyjątkowo. W tym celu, przyłóżcie szablon do powierzchni taboretu i za pomocą pędzelka gąbkowego nałóżcie farbę akrylową metodą tapowania. Starajcie się przy tym, by nie przesuwać szablonu podczas tapowania, ponieważ obrazek może się rozmazać.

Taboret ze schodkiem: KROK 7

Gdy wszystkie warstwy i nakładane dekoracje dokładnie wyschną, za pomocą drobnego papieru ściernego delikatnie przecieramy ranty taboretu. W ten sposób uzyskamy nieregularny i autentyczny "efekt postarzenia". Na koniec całość zabezpieczamy lakierem ochronnym półmatowym. Gotowe!