Zaczynając przygodę z decoupagem warto wcześniej zapoznać się z informacjami na temat właściwości materiałów, którymi kleić będziemy wybrane wzory. Na rynku decoupage funkcjonują kleje na bazie wody oraz z dodatkiem werniksu a nawet brokatu. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje kleju do decoupage i do jakich działań nadają sie najlepiej?

Czym można kleić w technice decoupage: klej na bazie wody

Klej do decoupage na bazie wody jest świetny do klejenia cienkich serwetek, papieru ryżowego oraz papierów do decoupage. Nie martwcie się tym, że zakupiony klej jest koloru białego. Tuż po wyschnięciu staje się przeźroczysty i błyszczący. Tworzy warstwę ochronną natomiast dla wzmocnienia efektu ochrony pomalujcie klejony przedmiot werniksem lub każdym innym lakierem. Klej do decoupage możecie wykorzystać na każdej powierzchni, jak np. drewno, ceramika, szkło, gips, kamień. Koszt kleju to około 9 zł za 80ml oraz 17 zł za 200ml.

Czym można kleić w technice decoupage: klej z werniksem

Klej decoupage z dodatkiem werniksu jest o tyle dobry, że tworzy delikatną warstwę ochronną na dekorowanym przedmiocie. Koszt kleju to 9zł za 50ml. Taki rodzaj kleju z lakierem możecie wykorzystać na powierzchni, która nie będzie przeznaczona do kontaktu z gorącym naczyniem. To bardzo ważne, ponieważ werniks pod wpływem ciepła traci swoje właściwości i zaczyna się kleić. Dlatego warto, byście np. podkładkę pod kubek zabezpieczyli lakierem jachtowym, który w zupełności wystarczy. Klej do decoupage'u z dodatkiem werniksu oraz brokatu pięknie wygląda na drobnych dekoracjach wiszących - małe drobinki brokatu mienią się tysiącem pryzmatów.

Czym można kleić w technice decoupage: klej do ceramiki

Chcecie dekorować ceramikę, ale nie chcecie by wasza praca zmyła się już po pierwszym użyciu? To proste. Ceramiczną powierzchnię smarujecie klejem decoupage do ceramiki, na tą warstwę nakładacie wcześniej przygotowany wycięty wzór np. z papieru ryżowego, po czym tym samym klejem pokrywacie powierzchnię wzoru. Na koniec całość jeszcze raz malujecie klejem. Teraz najważniejsze. Aby przedmiot ceramiczny można było myć pod bieżącą wodą, po całkowitym wyschnięciu dekorowanego przedmiotu wstawcie go do piekarnika rozgrzanego do ok. 140 stopni celcjusza, na dosłownie 5 minut.  I gotowe. Prawda, że to proste?

Czym można kleić w technice decoupage: klej do świec

Klej do świec to kolejny super wynalazek w dziedzinie decoupage. Pomalowana powierzchnia świecy, wraz ze wzorem nadaje jej wysoki połysk. Klej sprawi, że paląca się świeca nie stwarza zagrożenia. Naklejony obrazek nie pali się a delikatnie rozpuszcza wraz ze świecą. Koszt takiego kleju to 17 zł za 80ml. Jest dość wydajny więc nie martwcie się, że cena jest wysoka względem pojemności preparatu.

Czym można kleić w technice decoupage: klej do zadań specjalnych

Jest jeszcze jeden rodzaj kleju na bazie wody, którego użyć możecie w technice decoupage. Jest to klej do złoceń. Nakładacie go na powierzchnię, gdzie chcielibyście umieścić złocenia z arkuszy folii. Po tym, jak klej zrobi się przeźroczysty, delikatnie ale zdecydowanymi ruchami nakładacie na klej złocenia. Równie proste prawda? Koszt takiego kleju to ok. 8 zł za 50ml.
Na koniec warto wspomnieć, iż zwykły klej do decoupage możecie zastąpić klejem wikolem, który zakupicie w każdym sklepie budowlanym. Wikol jest dość gęstym klejem dlatego warto rozcieńczyć go odrobiną wody. Wodnista konsystencja ułatwi rozprowadzenie kleju po delikatnej serwetce, nie szarpiąc jej powierzchni. Klej wikol kosztuje ok. 10 zł za 500ml. Mam nadzieję, że już wiecie po jaki klej zasięgnąć do swoich pierwszych prac w technice decoupage'u. Powodzenia!

Więcej szczegółowych informacji w kolejnych artykułach o technice decoupage: zaglądajcie do działu ZRÓB TO SAM Urzadzamy.pl