Zaczynając przygodę z decoupagem warto wcześniej zapoznać się z informacjami na temat właściwości materiałów, którymi kleić będziemy wybrane wzory. Na rynku decoupage funkcjonują kleje na bazie wody oraz z dodatkiem werniksu a nawet brokatu. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje kleju do decoupage i do jakich działań nadają sie najlepiej? Decoupage: jaki klej - poradnik.

Kleje do decoupage: klej na bazie wody

Klej do decoupage na bazie wody jest świetny do klejenia cienkich serwetek, papieru ryżowego oraz papierów do decoupage. Nie martwcie się tym, że kupiony klej jest koloru białego. Tuż po wyschnięciu staje się przeźroczysty i błyszczący. Tworzy warstwę ochronną na powierzchni dekorowanego przedmiotu, natomiast dla wzmocnienia efektu ochrony pomalujcie dodatkowo klejony przedmiot werniksem lub każdym innym lakierem.

Sprawdź też materiały potrzebne do decoupage:

decoupage serwetki >>>

lakiery do decoupage >>>

narzędzia do decoupage >>>

Klej do decoupage możecie wykorzystać na każdej powierzchni, jak np. drewno, ceramika, szkło, gips, kamień. Koszt kleju na bazie wody do decoupage to około 9 zł za 80 ml oraz 17 zł za 200 ml.

Klej z werniksem do decoupage

Klej decoupage z dodatkiem werniksu jest o tyle dobry, że tworzy delikatną warstwę ochronną na dekorowanym przedmiocie. Koszt kleju to 9zł za 50ml. Taki rodzaj kleju z lakierem w technice decoupage możecie wykorzystać na powierzchni, która nie będzie przeznaczona do kontaktu z gorącym naczyniem. To bardzo ważne, ponieważ werniks pod wpływem ciepła traci swoje właściwości i zaczyna się kleić. Dlatego warto, aby np. podkładkę pod kubek zabezpieczyć lakierem jachtowym, który w zupełności wystarczy. Klej do decoupage'u z dodatkiem werniksu oraz brokatu pięknie wygląda na drobnych dekoracjach wiszących - małe drobinki brokatu mienią się tysiącem pryzmatów.

Kleje do decoupage: klej do ceramiki

Chcecie dekorować metodą decoupage ceramikę, ale nie chcecie by wasza praca zmyła się już po pierwszym użyciu? To proste. Ceramiczną powierzchnię smarujecie klejem decoupage do ceramiki, na tą warstwę nakładacie wcześniej przygotowany wycięty wzór np. z papieru ryżowego, po czym tym samym klejem pokrywacie powierzchnię wzoru. Na koniec całość jeszcze raz malujecie klejem. Teraz najważniejsze. Aby przedmiot ceramiczny ozdobiony techniką decoupage można było myć pod bieżącą wodą, po całkowitym wyschnięciu dekorowanego przedmiotu wstawcie go do piekarnika rozgrzanego do ok. 140 stopni celcjusza, na dosłownie 5 minut.  I gotowe. Prawda, że to proste?

Decoupage na świecy: jaki klej do świec?

Świeca udekorowaną techniką decoupage to dobry pomysł na prezent. Klej do świec to kolejny superwynalazek w dziedzinie decoupage. Pomalowana powierzchnia świecy, wraz ze wzorem nadaje jej wysoki połysk. Klej sprawi, że paląca się świeca nie stwarza zagrożenia. Naklejony obrazek nie pali się, a delikatnie rozpuszcza wraz ze świecą. Koszt takiego kleju to 17 zł za 80ml. Ten klej jest dość wydajny, więc nie martwcie się, że cena jest wysoka względem pojemności preparatu.

Czym kleić w technice decoupage: klej do zadań specjalnych

Jest jeszcze jeden rodzaj kleju na bazie wody, którego użyć możecie w technice decoupage. Jest to klej do złoceń. Nakładacie go na powierzchnię, gdzie chcielibyście umieścić złocenia z arkuszy folii. Po tym, jak klej zrobi się przeźroczysty, delikatnie ale zdecydowanymi ruchami nakładacie na klej złocenia. Równie proste prawda? Koszt takiego kleju to ok. 8 zł za 50ml.

Sprawdź też: jak zrobić złocenia w decoupage - instrukcja >>>

Klej wikol do decoupage

Na koniec warto wspomnieć, iż zwykły klej do decoupage możecie zastąpić klejem wikolem, który zakupicie w każdym sklepie budowlanym. Wikol jest dość gęstym klejem, dlatego warto rozcieńczyć go odrobiną wody. Wodnista konsystencja ułatwi rozprowadzenie kleju po delikatnej serwetce, nie szarpiąc jej powierzchni. Klej wikol kosztuje ok. 10 zł za 500ml. Mam nadzieję, że już wiecie po jaki klej zasięgnąć do swoich pierwszych prac w technice decoupage'u. Powodzenia!

Więcej szczegółowych informacji w kolejnych artykułach o technice - decoupage >>>