Jak już wiadomo, technika decoupage polega na zdobieniu przedmiotów naklejając na jej powierzchnię papier, tudzież serwetkę. No i właśnie. Czy tylko papier lub serwetka dedykowana jest przy technice decoupage?

Papier do decoupage: papier czyli co?

Ciekawostką jest, że do zdobienia przedmiotu możecie  użyć każdego dowolnego rodzaju papieru!!! Wszystko, co znajdziecie papierowego po ręką będzie odpowiednie. Posiadacie gazety, bilety, kalendarze – wykorzystajcie je ;) W bardzo prosty sposób możecie wykorzystać kartę z kalendarza z miesiącem, w którym byliście na wakacjach, pocztówkę z miejsca pobytu oraz bilety z tej podróży. Wkomponujcie to w całość, najlepiej w antyramę i zawieście na ścianie. Pamiątka gwarantowana. Oryginalne pomysły to tylko te, w które włożyliście odrobinę siebie, swoich ciepłych emocji.  Innym super pomysłem może okazać się taca, podkładka pod kubek lub sam kubek. Ozdabiając go tworzycie pamiątkę, która na pewno nie umknie waszym znajomym przy najbliższym spotkaniu.

Papier do decoupage: papiery dedykowane

Współcześnie na rynku dostępne są papiery specjalnie dedykowane do techniki decoupage. Różnią się gramaturą oraz sposobem naklejania na przedmioty. Papier ryżowy tudzież serwetka ryżowa jest najlepszym ze wszystkich rodzajów materiałów dla początkujących. Charakteryzuje się tym, że jest półprzeźroczysty i bardzo delikatny w dotyku. Na niektórych widoczne są włókna, które w niczym nie przeszkadzają podczas naklejania, wręcz przeciwnie. Na szkle wyglądają bardzo oryginalnie. Papier ryżowy, dzięki temu że jest cienki oraz bardzo trwały i elastyczny, pozwoli wam z łatwością nałożyć go na każdą powierzchnię przedmiotu bez widocznych zagnieceń. Jest również łatwy do przyklejenia, wystarczy odrobina kleju do decoupage lub rozcieńczonego wikolu i papier ładnie będzie się trzymał powierzchni. W sklepach specjalistycznych oraz w sklepach internetowych dostępne są arkusze papieru ryżowego o wymiarach 33x24cm, 35x50cm, 48x33cm oraz serwetki ryżowe o wymiarach 50x50cm. Tak dla zobrazowania wydajności papieru warto wspomnieć, iż serwetka ryżowa o wymiarach 50x50 cm wystarczy wam na ozdobienie serwetnika prostokątnego o standardowym wymiarze 26x13x8,5cm bez dna pojemnika oraz dwóch podkładek pod kubek o wymiarze 10x10cm. Co do ceny, warto wspomnieć, że papiery decoupage nie należą do najtańszych. Dlatego warto czasem przeszukać internet w poszukiwaniu bardziej konkurencyjnych rozwiązań. Serwetki ryżowe 50x50 cm wahają się w cenach od 8 zł do 11 zł za arkusz. Papier ryżowy 33x24cm to koszt ok 8 zł, 35x50 cm ok.10 zł, a papier w rozmiarze 48x33cm ok. 11 zł za arkusz. Jak zauważyliście ceny nie są niskie, ale czasem warto zainwestować dla efektu lub gdy zaczynacie przygodę z decoupage.   

Papier do decoupage: inne papiery

Oprócz papierów i serwet ryżowych, rynek decoupage posiada w swojej ofercie klasyczne papiery decoupage o rożnej gramaturze, od cienkich mających 60g/m2 po grubsze 100g/m2. Papier ten charakteryzuje się wyrazistymi kolorami, wzorami 3D oraz tym, że przed naklejeniem na przedmiot musicie zmoczyć go w wodzie. Na rynku decoupage dostępne są różnej wielkości papiery klasyczne. Dla porównania cen papier klasyczny w rozmiarze 32x32cm kosztuje ok. 5 zł, 20x30cm kosztuje ok. 4 zł, a rozmiar 50x50cm waha się w cenie ok. 9 zł za arkusz.

Papier do decoupage: co dla początkujących?

Tylko od was należy wybór papieru z jakiego zostanie wykonana wasza praca. Jeśli jesteście na początku przygody z decoupage'm wybierajcie łatwe do naklejenia papiery ryżowe. Pozwolą wam na satysfakcjonującą naukę. Wprawieni w zdobienia sięgnijcie po klasyczne papiery decoupage, które charakteryzują się bogatymi kolorami, dzięki czemu praca staje się wyjątkowo wyrazista. Powodzenia ;)

Więcej szczegółowych informacji w kolejnych artykułach o technice decoupage: zaglądajcie do działu ZRÓB TO SAM Urzadzamy.pl