Początki z decoupage’m wiążą się z doborem odpowiednich narzędzi. Oczywiście moglibyście korzystać z jakiegokolwiek pędzla, ale czy nie lepiej ułatwić sobie pracę? Podstawowymi narzędziami w technice zdobienia są pędzle i nożyczki.

Narzędzia decoupage: pędzle

Zastanawiacie się zapewne po co dobierać pędzle i jakie to ma znaczenie dla zdobienia techniką decoupage? Otóż właściwy dobór pędzli ma ogromne znaczenie. Pędzle to najważniejsze ze wszystkich potrzebnych narzędzi w technice decoupage. Nic więc dziwnego, że wybór jest ważny. Do rozprowadzenia kleju na delikatnym papierze lub cienkiej serwetce najlepiej, abyście zaopatrzyli się w pędzle nylonowe. Charakteryzują się tym, że są miękkie i bardzo wytrzymałe. Zwróćcie również uwagę na rączkę pędzla - wybierajcie takie, które wykonane są z akrylu. Częste mycie pędzli nie wpłynie na konstrukcję rączki.

Narzędzia decoupage: podstawowy zestaw pędzli

Zestaw sześciu pędzli nylonowych o wymiarach od 0,6 cm do 1,5 cm kosztuje ok. 13 zł. Warto byście zainwestowali w taki właśnie pakiet. Będzie wam służył przez długi czas. Do farb akrylowych najlepiej wybierać syntetyczne pędzle, również dość miękkie. Pędzle z twardego włosia pozostawiają na malowanej powierzchni smugi. Wygląda to dość nieestetycznie, a przecież zależy wam na jak najlepszym wykonaniu zdobienia. Cena takiego pędzla zakupiona w sklepie budowlanym to ok. 4 zł. Warto również zaopatrzyć się w pędzel o bardzo cienkim zakończeniu do farb akrylowych. Może skusicie się na domalowywanie mankamentów naklejonych serwetek lub wykaligrafowanie napisu bądź dedykacji? Wówczas cienka końcówka pędzelka będzie nie do przecenienia. Czasem zdarza się, że serwetka, pomimo waszych starań, naderwie się. Wtedy właśnie możecie domalować brakujący kolor czy fragment motywu. Wymaga to odrobiny skupienia i cierpliwości, ale efekt jest naprawdę super ;)

Narzędzia decoupage: gąbeczki i tapy

Oprócz pędzli możecie się zaopatrzyć w pędzle gąbeczki (do tapowania), dzięki którym zaretuszujecie krzywo wycięte wzory. Poprawki wykonane tym narzędziem wyglądają naprawdę estetycznie. Koszt takich gąbek to ok. 12 zł za sześć sztuk w zestawie.

Narzędzia decoupage: nożyczki i nożyki

Kolejnym ważnym narzędziem wykorzystywanym w technice decouage są nożyczki lub nożyki. Wybierając nożyczki sięgnijcie po te do papieru o cienkim zakończeniu. Podczas wycinania zapewne będziecie chcieli, by wzór był wycięty dokładniey. Dlatego ważne jest by z łatwością dotrzeć do każdego małego elementu cienkim zakończeniem nożyczek. Koszt to ok. 10 zł. Jeśli jednak macie odrobinę więcej funduszy na wasze hobby to genialnym rozwiązaniem jest nożyk introligatorski do wycinania, z wymiennymi końcówkami. Ścięty nożyk obraca się o 360 stopni. Dzięki czemu z łatwością wytniecie każy motyw. Koszt takiego nożyka to ok. 16 zł. Na rynku decoupage dostępne są również zestawy do wycinania. Zestaw zawiera elastyczną podkładę, nożyk z obrotową końcówką oraz dwa wymienne ostrza. Podkładka jest bardzo przydatna, gdyż posiada narysowaną podziałkę centymetrową, ułatwiając w ten sposób zwymiarowanie wyciętego motywu. Dodatkowym jej atutem jest samoodkształcanie się, co w praktyce oznacza, że możecie na niej wycinać motywy a podkładka nie ulegie zniszczeniu. Koszt takiego zestawu to 37 zł.
Wszystkie opisane powyżej narzędzia dostępne są w sklepie decoupage na stronie www.sukcess.pl. Powodzenia!

Więcej szczegółowych informacji w kolejnych artykułach o technice decoupage: zaglądajcie do działu ZRÓB TO SAM Urzadzamy.pl