Kompozycje kwiatowe KROK PO KROKU. Zrób samodzielnie piękne aranżacje kwiatowe

2015-07-15 12:20

Kompozycje kwiatowe ożywią i dopełnią aranżację wnętrz. Kwiaty w mieszkaniu są piękną i naturalną dekoracją, która może całkowicie odmienić charakter wnętrza, a także i nasze postrzeganie otoczenia. Zobaczcie, w jaki sposób przygotować nieskomplikowaną aranżację kwiatową, która urzeknie wysublimowanym smakiem. Prezentujemy, jak KROK PO KROKU przygotować efektowną kompozycję kwiatową.

Spis treści

  1. Kwiatowe dekoracje: przepis na kompozycję z kwiatów
  2. Kwiatowa kompozycja ze świeżych kwiatów: KROK PO KROKU
  3. Kompozycje z kwiatów i doniczek
  4. Przepis na ekspresową dekorację stołu
  5. Kompozycje kwiatowe w każdym wnętrzu - zobacz GALERIE ZDJĘĆ
Kompozycje kwiatowe krok po kroku
Autor: Konrad Kalbarczyk Oryginalna kompozycja pięknie zaprezentuje się np. na komodzie czy konsoli, gdzie będzie można ją podziwiać także z boku. Ładny efekt uzyskamy także, wykorzystując inne kwiaty, jak np. róże czy peonie.

Świeże kwiaty w mieszkaniu to detal, który wpłynie nie tylko na postrzeganie estetyki przestrzeni, ale może odmienić także nasze postrzegania otoczenia. Lekkie, letnie kompozycje kwiatowe wniosą powiew świeżości do aranżacji wnętrza, będąc niewymuszoną dekoracją salonu. Piotr Sekunda i Zygmunt Sieradzan z salonu kwiatowego MAKkwiaty pokazują, jak krok po kroku przygotować nieskomplikowaną, ale pękną kompozycję kwiatową.

Czytaj też: Donice na taras, doniczki na balkon, kompozycje kwiatowe w donicach - INSPIRACJE I PORADY >>>

Kwiatowe dekoracje: przepis na kompozycję z kwiatów

 Do przygotowania kwiatowej kompozycji potrzebne będą:

  • prostokątne szklane naczynie,
  • kwiaty (trwałe, np. goździki, eustomy, storczyki, lilie, chryzantemy czy alstromerie),
  • ozdobna trawa i zielone gałązki (np. pistacji, bukszpanu),
  • rafia syntetyczna,
  • nożyczki,
  • sekator,
  • nożyk,
  • nalewak do wody (tzw. tryskawka, do kupienia w sklepie z artykułami medycznymi).

Kwiatowa kompozycja ze świeżych kwiatów: KROK PO KROKU

Krok 1. Przygotuj szklane naczynie: wyczyść je solidnie płynem do zmywania szyb, roztworem octu lub z wybielacza (zabijają bakterie, które mogłyby zaszkodzić roślinom), następnie dokładnie je wypłucz i osusz. Owiń naczynie rafią ze szpulki (nie odcinaj!) i zawiąż supełek.

Krok 2. Sukcesywnie owijaj dookoła – jedną ręką trzymając naczynie w powietrzu, drugą oplataj (jednym kawałkiem rafii). Radzimy wybrać syntetyczną, gdyż jest bardziej wytrzymała, idealna do tego typu aranżacji.

Krok 3. Po uzyskaniu odpowiednio gęstej siatki z rafii zakończ owijanie, zawiązując supełek. Odetnij resztę szpulki.

Krok 4. Przymierz przygotowane przez siebie rośliny, zorientuj się, jaką powinny mieć długość.

Krok 5. Przytnij kwiaty, używając nożyka lub sekatora. Pamiętaj, że najlepiej jest ciąć pod skosem (łodyga chłonie wodę większą powierzchnią), wtedy rośliny dłużej zachowają świeżość. Usuń też z łodyg liście, które miałyby być zanurzone w wodzie, nie będą gniły.

Krok 6. Jeśli zauważysz uszkodzone płatki, usuń je ostrożnie – dzięki temu kwiaty w pełni się rozwiną.

Krok 7. Wkładaj pomiędzy rafię kolejno kwiaty i zielone gałązki, tak aby powstała ciekawa kompozycja. Zwróć uwagę, by wszystkie łodygi były podobnej długości, nie za krótkie, lecz by dotykały dna.

Krok 8. Do napełnienia naczynia użyj plastikowej tryskawki medycznej, dzięki której woda dostanie się bezpośrednio na dno, nie pozostawiając śladów na ściankach. Woda powinna sięgać najwyżej do połowy naczynia. Dobrze jest odstawić ją na kilka godzin, zanim trafi do wazonu.

Krok 9. Ta oryginalna kompozycja pięknie zaprezentuje się np. na komodzie czy konsoli, gdzie będzie można ją podziwiać także z boku. Ładny efekt uzyskasz też, wykorzystując inne kwiaty, jak np. róże czy peonie.

Pamiętajmy, że do przycinania kwiatów powinniśmy używać nożyka, a cięcie zrobić jednym, płynnym ruchem i pod kątem. Wówczas kwiaty będą chłonęły wodę większą powierzchnią i dłużej pozostaną świeże. Więcej pomysłów znajdziecie na blogu: Sekundasieradzan.com

Zobacz też: Jak zrobić ogród w słoiku? Instrukcja krok po kroku >>>

Kompozycje z kwiatów i doniczek

 Stworzenie kompozycji z różnych elementów wcale nie jest trudne. Nieważne, jeśli kwiaty różnią się wzrostem i gatunkiem, a doniczki pochodzą z innych kolekcji. Gdy łączy je kolor, kompozycja nabiera spójności. Elegancko, z odrobiną luzu.

Jeśli chcemy ukryć nudną doniczkę, warto ją w coś „ubrać”, np. w osłonkę własnoręcznie dzierganą z włóczki.

Kwitnące cebulki, np. hiacyntów i szafirków, dobrze czują się nie tylko w ziemi. Można je uprawiać także w żwirku i wodzie. Wsyp na dno szklanego naczynia kamyki, muszelki albo koraliki. Umieść cebulkę na warstwie drenażowej, podsyp żwirkiem lub piaskiem. Wlej przegotowaną, chłodną wodę (nie za dużo, wystarczy, że pokryje korzonki).

Jeśli lubimy konkret – dużą, kamienną donicę wypełnij po brzegi hiacyntami. Większe cebulki posadź w centralnej części naczynia, mniejsze po obrzeżu (nie zginą w gąszczu wyższych kwiatów).

Polecamy też: Wystrój wnętrz: tworzymy aranżację wnętrza w stylu francuskim >>>

Przepis na ekspresową dekorację stołu

 Umieścić na ciemnym talerzu białe jajeczka (cukrowe, kamienne lub z tworzywa). Położyć na nich jeden, dwa białe kwiaty z dorodnymi płatkami, np. amarylisy Mont Blanc. Aby roślina dłużej zachowała świeżość, koniec łodygi można umieścić w fiolce florystycznej i owinąć wstążką.

Zobacz: Jak zrobić kwiaty z bibuły? Instrukcja krok po kroku >>>

Kompozycje kwiatowe w każdym wnętrzu - zobacz GALERIE ZDJĘĆ

 Piękne aranżacje kwiatowe to doskonały pomysł na dekoracje w każdym domu. Zobacz inspirujące kompozycje kwiatowe, które zachwycą wszystkich! 

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany