Osób zafascynowanych decoupage'em przybywa. Decoupage to prosta technika zdobienia przedmiotów z drewna, szkła, czy porcelany. Nie trzeba mieć umiejętności plastycznych, by tworzyć piękne motywy. Decoupage jest techniką zdobienia przedmiotów lub mebli, która pozwala wykorzystać gotowe wzory, czyli serwetki lub specjalne papiery do decoupage'u. Elementy dekoracyjne i niezbędne przybory możemy kupić w sklepach plastycznych. Podpowiadamy: jak naklejać serwetki - ozdoby decoupage. Technika decoupage'u pozwala wykorzystać gotowe wzory, czyli serwetki lub specjalne papiery do decoupage'u.

Decoupage: po prostu zrób to sam

W Zrób to sam podpowiadamy, jak łatwo ozdobić przedmiot lub mebel. Wybrany drewniany przedmiot czyścimy drobnym papierem ściernym. Wycieramy do sucha szmatką, następnie malujemy farbą – sprawdzi się akrylowa. Z przygotowanego wcześniej wzoru wycinamy motyw, który chcemy nakleić lub, jeśli korzystamy ze wzorów na serwetkach – odklejamy z nich spodnie warstwy. Specjalnym klejem do decoupage’u przyklejamy obrazek, smarując zarówno jego spód jak i wierzch. Następnie pokrywamy przedmiot lakierem lub jego specjalną wersją, która po wyschnięciu imituje pęknięcia. Dekorowanie przedmiotów techniką decoupage nie jest trudne, a przynosi mnóstwo satysfakcji.

Sprawdź też materiały potrzebne do decoupage:

lakiery do decoupage >>>

narzędzia do decoupage >>>

klej do decoupage >>>

W sklepach plastycznych można kupić serwetki do decoupage'u. Niezliczone nowoczesne i stylowe wzory oraz mnóstwo kolorów dają nieograniczone możliwości wykorzystywania ich ich ozdabiania przedmiotów metodą decoupage. Wzory z serwetek można też stosować nie tylko do dekoracji małych przedmiotów, ale nawet mebli. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z decoupage'em wybierz drewno, jest to materiał na którym łatwo się pracuje i łatwo na niego przykleić serwetki.

Zobacz co polecamy:

Decoupage krok po kroku: jak przyklejać serwetki

Naklejanie serwetki wykorzystywanych w technice decoupage nie jest trudne. Najpierw przedmiot, który chcemy ozdobić decoupage'em malujemy, np. farbą akrylową, która nadaje się do bezpośredniego pokrywania kartonu i drewna. Starannie wycinamy motywy serwetki, które chcemy nakleić. Jeśli używamy zwykłych papierowych serwetek, odrzucamy spodnie warstwy, zostawiamy tylko tę na której widnieje grafika. Trzeba zaopatrzyć w specjalny klej do decoupage'u. Obrazek wycięty z papierowej serwetki przyklejamy do powierzchni, smarując go klejem, który jednocześnie przykleja i chroni też serwetkę (smarujemy wierzch serwetki). Potem stosujemy kolejne etapy zdobienia przedmiotów metodą decoupage: np. możemy sepcjalnym preparatem - lakierem do spękań - pokryć cały przedmiot. Czasami ciekawy efekt przynosi też zamiast wycinania wydzieranie motywu z serwetki.

Papier do decoupage

W sklepach dostępny jest też papier z kolorowym nadrukiem, który używany jest do zdobienia przedmiotów metodą decoupage. Papiery mogą być błyszczące lub matowe. Zanim zaczniesz przyklejać wzory wycięte z papieru czy serwetki, najpier ułóż je na powierzchni, która będzie dekorowana. Sprawdź czy pasują do siebie, czy może jeszcze warto coś dodać do kompozycji. Wzory z serwetek papierowych mogą być klasyczne, popularne są motywy angielskie, kolorowe lub czarno-białe. Do decoupage można też wykorzystać papier z czarnym nadrukiem. Np. stare czasopismo, fotokopie ilustracji, rysunki tuszem, listy, afisze, zaproszenia.

Drewno do decoupage

Drewno jest najlepsze do przyklejania wycinanek z papieru, czy wzorów z serwetek, ponieważ klej dobrze się wchłania i papier łatwo jest przykleić do drewna. Możesz kupić gotowe przedmioty drewniane przeznaczone do dekorowania metodą decoupage'u lub wykorzystać stare. Gotowe są zazwyczaj z surowego drewna już wyszlifowane.