Wybieramy szafy do sypialni - na wymiar, z lustrem, przesuwne

2023-03-06 13:26

Urządzamy sypialnię i doradzamy, jakie wybrać szafy do sypialni. Duża szafa wolnostojąca czy oddzielna garderoba - który wariant będzie lepszy? Szafa do sypialni na wymiar, w zabudowie, z lustrem. Sprawdź, jakie będzie najlepsze rozwiązanie do twojej sypialni.

Szafa do sypialni
Autor: Igor Dziedzicki

Spis treści

  1. Szafy w sypialni: dlaczego warto?
  2. Szafy w sypialni - sposób na porządek
  3. Szafy do sypialni w zabudowie
  4. Szafy do sypialni - wnękowe bez tajemnic
  5. Szafy do sypialni: męski typ
  6. Szafy do sypialni w stylu japońskim
  7. Szafy do sypialni na poddaszu
  8. Szafy do sypialni i nie tylko: GALERIE ZDJĘĆ

Idealna szafa do sypialni – jaka powinna być? Jeśli myślisz o wspólnej garderobie dla całej rodziny, zdecyduj się na pojemne, zabudowane szafy do sypialni.

Pojemna szafa, często na całą ścianę, to idealna propozycja dla dużych rodzin. Jedna duża szafa zamiast osobnych mniejszych pozwala dobrze zagospodarować wszystkie wnętrza, dzięki temu oszczędzasz miejsce w innych pokojach, a twoje rzeczy są skupione i posegregowane w jednym, konkretnym. Urządzamy sypialnię i podpowiadamy, jak dobrze wybrać idealne szafy do sypialni.

Szafy w sypialni: dlaczego warto?

Szafy do sypialni na wymiar, w zabudowie, ze szklanymi lub gładkimi, błyszczącymi frontami dodają wizualnej lekkości wnętrzu sypialni. Oprócz wizualnego uroku ten rodzaj niezwykle pojemnej szafy ma swoje zalety zagospodarowania przestrzeni wnętrza. Pojemna szafa do sypialni w zabudowie jest zdecydowanie lepszym wariantem niż niewielka, osobna dla każdego garderoba. Szafy do sypialni o dużych rozmiarach sprawdzają się zwłaszcza w dużych wnętrzach. Szczególnie tych o regularnych kształtach, w których drzwi i okna umożliwiają zrobienie zabudowy. Idealna szafa pozwala na wygodniejsze segregowanie rzeczy: oddzielnie buty, ubrania sezonowe, sportowe sprzęty i oczywiście – odzież codzienna każdego z domowników. Warto też wybrać szafę z lustrem, które może być na zewnętrznym froncie lub przyklejone na wewnętrznej stronie drzwi, jeśli szafa jest otwierana w tradycyjny sposób.

Szafy w sypialni - sposób na porządek

W gospodarowaniu szafy do sypialni warto wiedzieć, o podstawowej, nieco zaskakującej zasadzie: im większa, jednolita szafa w sypialni, tym mniej zwraca na siebie uwagę. W sypialni najlepiej wyglądają szafy na wymiar na całą ścianę, z gładkimi jasnymi frontami, bez uchwytów. Modna i bardzo ciekawa jest też wersja szafy z lustrami, ale koniecznie nieprzyciemnianymi. Najlepiej, gdy szafa do sypialni nie ma kontrastowych ram, które wydzielałyby szafy z przestrzeni. Szafa bez ram, z lustrzanym frontem dodaje lekkości, sypialnia optycznie jest większa i bardziej przejrzysta.

Sprawdź też: Zdjęcia sypialni - GALERIA >>>

Szafy do sypialni w zabudowie

Duża szafa w zabudowie nie jest zarezerwowana wyłącznie do sypialni. Taka szafa na wymiar świetnie sprawdza się również w innych wnętrzach: korytarzu, kuchni, pokoju dziecka. Ta wersja szafy jest wielofunkcyjna, może służyć jako wygodny pawlacz lub szafki kuchenne. Jeśli to tylko możliwe warto zaaranżować duża szafę w zabudowie, właśnie w kuchni. W tych wnętrzach będzie pełnić funkcję pawlacza, okaże się nawet wygodniejsza od niego.

Szafy do sypialni - wnękowe bez tajemnic

Szafa wnękowa z prześwitującymi drzwiami jest dla tych, którzy nie tylko utrzymują w szafie idealny porządek, ale też lubią na niego popatrzeć! Nieco zaskakujące, ale i praktyczne – zawsze wiadomo, gdzie co jest. Zawartość szafy warto skomponować, stosując np. klucz kolorystyczny. Ci, którzy mają odzież we wszystkich kolorach tęczy, mogą urządzić pokój graficznie – w czerni i bieli, szafa będzie wtedy stanowiła mocny i bardzo dekoracyjny akcent we wnętrzu. Właścicielom białych i niebieskich koszul, garsonek i garniturów polecamy zarezerwować dla otoczenia szafy barwy stonowane, najlepiej biele, szarości, błękity. Tkaniny miękkie, luksusowe. Lampy – np. organiczne formy z mlecznego szkła.

Szafy do sypialni: męski typ

Z taką szafą wnękową dobrze będą się komponować meble z metalowymi elementami – krzesło z siedziskiem z błyszczącej siatki, łóżko w prostej metalowej ramie. Oświetlenie? Proponujemy inspiracje stylem industrialnym, np. lampę na wysięgniku mocowanym do ściany. W roli ozdoby mogą wystąpić wielkoformatowe czarno-białe zdjęcia: kobiece akty, widoki tętniącego życiem miasta lub motoryzacyjne – wybór zależy od upodobań. Jeśli tkaniny i obicia, to imitacje skór, eleganckie wełny, welury (efekt glamour, bardziej romantyczny). Fiolet zestawiony z ciemnym drewnem, metalem, czernią i bielą będzie bardziej „drapieżny”. Złagodzić go można, dobierając dodatki w szarościach oraz miękko układające się tkaniny. Ważne jest wnętrze: na koszule i marynarki trzeba przeznaczyć 85 cm w pionie, na spodnie przełożone przez wieszak – 70 cm, zawieszone na klipsach – 130 cm.

Szafy do sypialni w stylu japońskim

Idealna do pomieszczeń, w których najważniejszy jest spokój, czyli właśnie sypialni! Półprzezroczyste panele szafy, podzielone aluminiowymi listwami, przypominają japońską ściankę. Dodatkowe meble (siedziska, szafki nocne, pufy) powinny być niskie i podłużne, by kształtem podkreślały rysunek szprosów. Oświetlenie proponujemy delikatne, klosze mogą przypominać formy origami. Jeśli obrazy, to np. orientalne rysunki malowane piórkiem. Kolory ścian i tkanin – najlepiej jasne, „sprane”, podobne do czerpanego papieru. Decydując się na szafę na zamówienie, trzeba wziąć pod uwagę, że jej głębokość musi wynosić minimum 60 cm. Planując długość drążków, pamiętajmy, że 10 wieszaków na sukienki czy koszule zajmuje ok. 30 cm, 10 wieszaków z marynarkami lub płaszczami – dwa razy tyle.

Szafy do sypialni na poddaszu

Na poddaszu też można zorganizować przestronne miejsce do przechowywania ubrań! Wymaga to jednak twórczego podejścia do przestrzeni. Szafy wnękowe na poddaszach często mają „kombinowane” zamknięcia: w jednym meblu spotyka się drzwi na zawiasach, przesuwne, harmonijkowe. Warto podkreślić skosy wzorem na drzwiach szafy, a także kształtem mebli i dodatków – pasować tu będą krzesła lub stoliki na trzech nogach, klosze lamp w kształcie stożków, oświetlenie na „łamanych” wysięgnikach.

Szafy do sypialni i nie tylko: GALERIE ZDJĘĆ

Sypialnia to idealne miejsce do zaaranżowania praktycznej garderoby. W tym celu wykorzystujemy szafy do sypialni. Ale te praktyczne, pojemne meble świetnie sprawdzają się także w innych pomieszczeniach, np. w przedpokoju.

Garderoba czy szafa wnękowa? Sposób na przechowywanie odzieży