Kołdra antyalergiczna. Wybieramy najlepszą kołdrę dla alergika

 Jakie łóżko do sypialni?

Fot. agencjafree/living4media

Kołdra antyalergiczna zyskuje coraz szersze grono zwolenników – nic dziwnego, ponad 40% Polaków cierpi na różnego typu alergie. Uczulenie na kurz i roztocza to problem, który dotyka tysięcy osób, dlatego dobranie odpowiedniej pościeli może być zbawienne dla zdrowia i zapewnić komfortowy sen. Jak wybrać kołdrę dla alergika? Które kołdry uczulają?

Które kołdry uczulają?

Kołdry, które uczulają to najczęściej te o naturalnym wypełnieniu. Puch czy pierz, a w niektórych przypadkach także i wełna – to materiały, które mogą przysporzyć alergikowi wielu problemów, dlatego odradza się spania pod kołdrą z tego typu wypełnieniem.

Puch czy pierze bardzo łatwo przyciągają roztocza kurzu domowego, grzyby i bakterie – i niestety pozbyć się roztoczy z puchowej kołdry nie jest już tak łatwo.

Na szczęście kołdra antyalergiczna jest coraz bardziej popularna na polskim rynku – można ją kupić już niemal w każdym sklepie z kołdrami i poduszkami. Kołdra antyalergiczna może w dużej mierze pomóc w walce z alergią i zapobiec rozwojowi roztoczy, bakterii i grzybów.

Czym różni się zwykła kołdra od kołdry antyalergicznej?

Kołdra antyalergiczna różni się od tradycyjnej kołdry przede wszystkim wypełnieniem. Klasyczna kołdra jest wypełniona puchem, pierzem lub wełną – kołdra antyalergiczna charakteryzuje się specjalnym, syntetycznym wypełnieniem, które nie uczula, zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, zatrzymuje ciepło i minimalizuje ryzyko osiadania kurzu i rozprzestrzeniania się roztoczy.

Kołdra antyalergiczna w odróżnieniu od tradycyjnej jest lżejsza i można ją prać w pralce w wysokich temperaturach. Łatwość w utrzymaniu czystości to duża zaleta kołder dla alergików.

Jaką kołdrę antyalergiczną wybrać?

Wybierając najlepszą kołdrę antyalergiczną, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które świadczą o dobrej jakości tego typu kołdry.

Przede wszystkim kołdra antyalergiczna powinna mieć odpowiednie atesty i certyfikaty – jednym z najważniejszych jest OEKO-TEX standard 100, który poświadcza, że produkt jest wysokiej jakości i ma wszystkie niezbędne testy.

Oprócz atestów i certyfikatów, wybierając kołdrę dla alergika, warto zwrócić uwagę na cztery cechy każdej dobrej kołdry antyalergicznej:

  1. Przepływ powietrza – najlepsza kołdra antyalergiczna musi „oddychać”, czyli zapewniać doskonałą izolację cieplną oraz ograniczać potliwość w nocy
  2. Wypełnienie – kołdra antyalergiczna powinna mieć wypełnienie z włókien syntetycznych
  3. Utrzymanie czystości – syntetyczne wypełnienie kołdry antyalergicznej pozwala na pranie w domowych warunkach w dość wysokich temperaturach bez obawy o zniszczenie kołdry
  4. Poszycie – kołdra dla alergików powinna mieć poszycie bawełniane, które nie elektryzuje się, zapewnia dobrą cyrkulację powietrza i zapobiega poceniu się w nocy; na rynku popularne staje się również poszycie bawełniane z dodatkiem włókna bambusowego – bambus jest odporny na grzyby, bakterie i pleśń, jest naturalnie hipoalergiczny

Wypełnienie kołdry antyalergicznej

Jak już wspomnieliśmy, kołdra antyalergiczna najlepiej spełnia swoją funkcję, jeśli ma w sobie materiał syntetyczny. Na polskim rynku mamy kilka rodzajów wypełnienia kołder dla alergików:

  • silikonowe – wypełnienie to jest sprężyste i wytrzymałe, cieszy się ogromną popularnością wśród alergików, gdyż nie uczula i zapobiega rozwojowi roztoczy i bakterii; taką kołdrę antyalergiczną można prać w wysokich temperaturach
  • lateksowe – lateks blokuje rozwój roztoczy, doskonale dostosowuje się do kształtu ciała śpiącego
  • jedwabne – kołdra antyalergiczna z jedwabiu to produkt ekskluzywny, za który trzeba słono zapłacić; jedwab to materiał naturalnie hipoalergiczny, nie gromadzi kurzu, chroni przed roztoczami, a przy tym jest lekki, przyjemny w dotyku i zapewnia dobrą cyrkulację powietrza
  • bambusowe – coraz chętniej używa się włókien bambusowych do produkcji kołder antyalergicznych, ponieważ bambus wykazuje właściwości bakteriobójcze i antygrzybiczne

Jak dbać o kołdrę antyalergiczną?

Dbanie o kołdrę antyalergiczną nie jest trudne, co wynika z jej przeznaczenia. Alergicy muszą prać kołdry i poduszki częściej niż osoby, które nie zmagają się z alergią. Specyfika kołder antyalergicznych sprzyja częstym zabiegom pielęgnacyjnym – są one lekkie i bardzo wytrzymałe.

Kołdrę antyalergiczną można prać w warunkach domowych w wysokich temperaturach (roztocza giną w temperaturze 60 stopni). Do prania kołdry antyalergicznej wystarczy niewielka ilość proszku – zbyt duża może sprawić, że nie zostanie w całości wypłukany.

Po wypraniu zaleca się rozłożyć kołdrę na suszarce na płasko i pozwolić jej wyschnąć w naturalny sposób. Prać kołdrę antyalergiczną należy nie rzadziej niż co 3 miesiące.

Kołdra antyroztoczowa

Wypełnienie i poszycie kołdry antyroztoczowej jest wykonane ze specjalnych materiałów, które mają za zadanie ograniczyć przenikanie roztoczy do wnętrza kołdry oraz uniemożliwienie rozwoju tych pasożytów.

Dobrą alternatywą dla wszystkich rodzajów kołder, poduszek i koców w walce z roztoczami może okazać się odkurzacz do materacy z lampą UV. Odkurzacz do roztoczy dzięki wbudowanej lampie UV zabija 99% roztoczy z powierzchni, które najchętniej kolonizowane są przez te niewidoczne pasożyty, a więc materacy, kołder, poduszek czy dywanów. Odkurzacz jest niewielki i lekki, a ponadto niedrogi – zakup nie nadwyręży domowego budżetu.

Stwórz przytulną sypialnię. Oto nasze propozycje na urządzenie sypialni

Ocena: 0
Tekst: Barbara Ruppel Zdjęcia: agencjafree/living4media

POLECANE ARTYKUŁY