Sypialnia jak buduar

W sypialni buduarowej trudno o równouprawnienie. Dlatego płeć, zarówno koloru, jak i oświetlenia, jest tu wyraźnie sprecyzowana.

Sypialnia jak buduar
Sypialnia jak buduar
Sypialnia jak buduar
Sypialnia jak buduar
Sypialnia jak buduar

Trudno tu wyobrazić sobie dwie osoby. Ale i po cóż wyobrażać sobie takie brewerie? Buduar nie po to wymyślono, by go dzielić. To przestrzeń zawłaszczenia, warsztat dostrojenia emocji i naostrzenia zmysłów. A takie rzeczy najlepiej robić w samotności... chwilowej.

Mimo że sypialnię podzieliliśmy na dwie części, światło swobodnie przechodzi przez ściankę oddzielającą strefę snu od strefy... nazwijmy ją strefą aktywności. Choć dzwoneczek pod nogami, klosz nad głową oraz gromada zapatrzonych w fotel małych świecących sześcianów - wszystko to wskazuje na umysłowy, a nie fizyczny profil aktywności. W takim miejscu możemy zatem wywołać ducha poety i w zagłębieniu nocy snuć intrygi, przy których "Niebezpieczne związki" okażą się bajką dla małych dzieci.

Tyle samo znaczy mniej

Sypialnia wydaje się mała i przytulna. Sprawiają to tapety z florystycznymi wzorami, pikowana kołdra, miękkie poduchy, fotel w grochy. Tutaj dobrze będzie czuł się ten, kto snu szuka wśród miękkich, ciepłych kształtów. Gorzej - fascynat gadżetów, które niejednej dorosłej sypialni odebrały zmysłowy charakter, upodabniając ją do pokoju dziecięcego.

Ogień w formie

Mimo że głównym źródłem światła są tu lampy elektryczne, udało się wykreować atmosferę, którą zwykle zawdzięczamy świecom. Naszym lampom bliżej bowiem do ognia niż do generatora. Ich ogień zawarty jest w formie i w usytuowaniu nisko, na podłodze (niektóre przypominają małe świeczniki). Nawet najbardziej nowoczesne spośród przedstawionych tu źródeł światła - świetlista ściana u wezgłowia - gubi swój plastikowo-świetlówkowy charakter, gdy jej blade lico przesłonimy opadającymi z sufitu sznurkowymi włosami.
Ta specyficzna zasłona wpisuje się we wspomniany już podział przestrzeni, który... dzieli, nie dzieląc. Jak w bajce o mądrej żonie rybaka, która spełniając paradoksalne żądanie (miała przyjść naga, a jednak ubrana), zawinęła się w sieć rybacką... Warto chyba zapamiętać tę historię, bo jest bardzo wnętrzarska. Płynie z niej morał, że gdy chcemy przedzielić przestrzeń, ale nie zamierzamy tworzyć odrębnych "ślepych" pudełek (bo na przykład zależy nam na utrzymaniu kontaktu wzrokowego z drugą osobą), sięgamy po ażury. Ich gęstość... cóż, to już nasza osobista sprawa, czy żona rybaka ma być bardziej naga, czy też bardziej ubrana?

Nastrój dostrój

Światła świec nie wykluczamy. Niech pomoże nam wyregulować klimat. To właśnie dzięki zarówno świecom, jak i za sprawą światła dziennego wpadającego przez duże okno doprawiamy to, co udało się upichcić na bazie koloru i elektryczności.

Na zdjęciu pierwszym widoczne są:
Taca, 387 zł, dzwonek, 99 zł, BED&BREAKFAST; fotel, 2500 zł, poduszka, 60 zł, tkanina fotelowa, 265 zł/m, HOME SWEET HOME; zasłonka, sznurki, 179 zł, żyrandol, 210 zł, miseczka bordowa, 49 zł, ALMI DECOR; kieliszek, 49 zł, poduszka z nadrukiem, 90 zł, RED ONION; poszewka na poduszkę, 25 zł, dywan, 79,95 zł, kapa 119,95 zł, IKEA; tapeta, 55 zł/rolka, LEROY MERLIN; buty - własność stylistki

Ocena: 0
Tekst: Piotr Baran Stylizacja: Justyna Smolec Zdjęcia: Marcin Czechowicz Źródło: Dobre Wnętrze

POLECANE ARTYKUŁY