Wielkość i wysokość sypialni na antresoli zależy od wysokości pomieszczenia, w którym chcesz ją urządzić. Nie powinna być zbyt niska, żeby można było swobodnie z niej korzystać. Minimum to 1,2-1,4 m, ale wtedy antresola będzie służyła jedynie do spania. Gdy pomieszczenie, w którym chcesz urządzić sypialnię na antresoli ma nie mniej niż 4,4 m, zbudujesz pięterko o standardowej wysokości, przy czym przestrzeń pod nim również będzie pełnowartościowa. Zmieści się pod nią miejsce do pracy (z biurkiem) albo do wypoczynku (z sofą). Sypialnia na antresoli jest także świetnym rozwiązaniem do pokoi dziecięcych. Praktycznym i sprawiającym dzieciom frajdę.

Pomysły na sypialnię na antresoli

Konstrukcję antresoli na sypialnię najczęściej buduje się z kantówek lub robi ją z profili stalowych.  Bardzo niskie antresole - niemal jak półki (zobacz nasze zdjęcia kawalerek) – można mocować do ścian bocznych, wnęki, części pokoju. Wielkość metrażu warunkuje sposób, w jaki będziesz się wspinać do sypialni na antresoli. Jeśli miejsca jest bardzo mało, zmieści się najprawdopodobniej wyłącznie drabina. Schody młynarskie, tzw. kacze są bardzo strome, ale również się sprawdzą na niewielkiej przestrzeni, podobnie mało miejsca zabiorą kręcone. Na wygodne schody jednobiegowe potrzeba sporo miejsca.

O czym trzeba wiedzieć, gdy budujesz sypialnię na antresoli

Poza konstrukcją w sypialni na antresoli podłoga to najważniejsza sprawa. Musi być sztywna, nie może się uginać pod ciężarem ciała. Jeśli belki konstrukcji są rozmieszczone co 70-80 cm, na podłogę sypialni na antresoli wystarczą deski o grubości 3,2 lub 4 cm albo płyty typu OSB bądź MFP o grubości 2,5 cm. Gdy odstępy są większe niż 80 cm, wykorzystaj deski lub płyty podłogowe łączone na wpust i wypust. Tworzą sztywną, odporną na ugięcia podłogę. Położysz na niej wygodny materac. Z wciągnięciem dwuosobowego łóżka do sypialni na wysokiej antresoli może być kłopot. Nie zapomnij tez o oświetleniu sypialni na antresoli. Niezbędna będzie mała lampka nocna, ale warto również pomyśleć o dodatkowych gniazdkach. Przydadzą się choćby na laptopa, sprzęt rtv i budzik.