Podłogi drewniane czy panele? Podłogi drewniane, niezależnie od czasów i dostępności innych materiałów, pozostają synonimem solidności i niezniszczalności.Czy możemy wyobrazić sobie czasy, w których nie będzie drewnianych podłóg? Podłogi drewniane sprawdziły się przez lata i pokolenia. Jednak kurczące się zasoby tego surowca powodują, że stają się coraz droższe, dlatego producenci podłóg starają się wprowadzać nowe rozwiązania pozwalające cieszyć się zaletami drewna. Podłoga drewniana może występować niekonieczne w podstawowej wersji, tj. deski, parkiet i mozaika wyprodukowane z jednolitego materiału.

Panele, panele, panele…ale drewniane

Panele jako materiał na podłogi nie są nowością, ale wciąż udoskonala się sposoby ich wykańczania, przybywa też gatunków drewna, jaka może być ich wierzchnią warstwą. Panele drewniane mają trójwarstwową budowę - na spodzie znajduje się cienki pas obłogów z nieatrakcyjnego wizualnie drewna, w środku warstwa cienkich lamelek z litego drewna iglastego ułożonych prostopadle w stosunku do dłuższej krawędzi, rzadziej sklejka lub cienkie deszczułki, zaś na wierzchu - kilkumilimetrowej grubości fornir albo obłogi z wysokogatunkowego tworzywa. To właśnie ta warstwa dla użytkowników jest najważniejsza, bo tylko ją widać po ułożeniu paneli. Jest tak zaprojektowana na panelu, że odwzoruje wygląd parkietu (panele trzyalemelowe), dyli podłogowych (jednolamelowe), bądź desek parkietowych (dwulamelowe). Panele powstały jako materiał alternatywny wobec drewna: zachowujący jego zalety i częściowo wygląd, ale pozbawiony jego wad. Jednak istota podłogi drewnianej z litego drewna polega na tym, że z czasem się ona zmienia: ciemnieje, szarzeje, płowieje, a niekiedy wypacza, powodując powstawanie szpar między deskami lub deszczułkami parkietu. Nie wszyscy widzą w tym wadę. Stąd też wśród nowoczesnych paneli znajdziemy i takie, których wierzchnia warstwa jest z postarzonego drewna przypominającego podłogi drewniane w dawnych domostwach. Niektóre z paneli są poddawane obróbce termicznej, która powoduje zmianę koloru na ciemniejszy, szczotkowaniu, mającemu sprawić, by wtarta w nie wcześniej bejca jak najpiękniej podkreśliła rysunek słojów drewna. Inne dzięki gumowym paskom mają na krawędziach ciemne linie, upodabniające je do posadzek na starych statkach. Panele drewniane poddaje się także wybielaniu. Pod wpływem tego zabiegu zachowują naturalny kolor drewna, ale jego odcień jest znacznie jaśniejszy, więc podłoga wygląda na spłowiałą. Obecnie można wybierać panele podłogowe z wierzchnią warstwą zrobioną z jednego z kilkudziesięciu gatunków drewna – krajowego i egzotycznego. Jest ona zabezpieczona lakierem, olejem, woskiem lub pokryta warstwą winylu (PCW), może być matowa, półmatowa lub błyszcząca. Dzięki temu posadzka w momencie zakupu ma takie walory estetyczne, jakie w przypadku litego drewna zostałyby osiągnięte po latach lub za pomocą wielu zabiegów,  jakim musi go poddać parkieciarz.

Podłogi drewniane: co to jest finishparkiet, czyli parkiet skończony

Kolejnym ciekawym materiałem posadzkowym jest dwuwarstwowy parkiet i takież deski o wykończonej powierzchni. To stosunkowo nowy produkt, który również ma za zadanie zachowanie jak najlepszych właściwości litego drewna, ale też maksymalne ograniczenie jego obróbki – tej wymaganej przed i po ułożeniu w domu. Finishposadzki nie trzeba klimatyzować, szlifować ani lakierować. Nie wymaga też dobierania rodzaju drewna do sposobu układania, ponieważ dwuwarstwowa budowa ogranicza pracę drewna. Mamy też pewność, że po prawidłowym ułożeniu elementów nie powstaną między nimi szpecące szpary. Spodnia warstwa finishparkietu to najczęściej krajowe drewno liściaste (dąb, buk lub inne), a wierzchnia zrobiona jest z dębu, jesionu (także poddanemu obróbce termicznej), jatoby bądź merbau i kilkakrotnie pokryta lakierem utwardzanym promieniami UV. Fabryczne zabezpieczanie lakierem różni się od tradycyjnego wykonywanego przez parkieciarzy. Po wyszlifowaniu drewna na specjalnych maszynach gwarantujących dokładność do 0,05 mm nanoszony jest lakier podkładowy. Dopiero potem kilka warstw lakieru akrylowego wolnego od formaldehydu, które są utwardzane promieniami UV. Liczba warstw zabezpieczających może być różna – finishparkiet pokrywany jest pięcioma, a finishdeska siedmioma warstwami. Wykończenie elementów sprawia, że już w momencie zakupu wiemy, jak będzie wyglądała posadzka. Dostępnych jest sporo dwuwarstwowych elementów wykończonych fabrycznie lakierem. Jednak nie są one sygnowane nazwą finishparkiet, ponieważ określenie to zostało zastrzeżone przez jednego producenta. Dlatego kupując dwuwarstwową posadzkę z innych źródeł należy sprawdzić jej właściwości i możliwości stosowania.

Podłogi drewniane: surowe, ale najtrwalsze

Wykończone elementy posadzkowe mimo zalet nie zastąpiły całkowicie tych z litego drewna. Choćby dlatego, że jest to materiał dużo trwalszy – nawet najcieńsze drewniane elementy zniosą więcej szlifowań niż warstwowe, a posadzki z nich zrobione przetrwają nawet setki lat. Jednak jest to też materiał najbardziej wymagający. Boom przeżywał kilka lat temu, kiedy na naszym rynku pojawiły się produkty z drewna egzotycznego. Okazało się, że posadzka z gatunków krajowych może być układana w modny wzór pokładowy, a nawet najmniejsze drewniane elementy czy odpady można wykorzystać. Furorę zrobił parkiet przemysłowy, czyli małe deszczułki szerokości 8-10 mm i grubości około 22 mm.

Podłogi drewniane w kuchni i łazience

Pojawienie się gatunków egzotycznych pozwoliło na układanie drewnianych podłóg w pomieszczeniach zarezerwowanych dotąd dla innych materiałów: kuchniach, łazienkach, korytarzach oraz na ogrzewaniu podłogowym. Najlepsze połogi drewniane w łazience to podłogi z drewna o małym skurczu, bogate w naturalne oleje, nie odbarwiające się pod wpływem wody i stanowiące ochronę przed wilgocią, na przykład tek i iroko. Podłogi drewniane w kuchni: to skprawdzą się na przykład bambus, badi, jatobe, doussie lub merbau. W holu najlepiej sprawdzą się merbau, ipe, bambus, a z krajowych gatunków dąb i jesion. Na posadzkę układaną na ogrzewaniu podłogowym trzeba wybrać gatunek drewna stabilny, czyli w małym stopniu reagujący na zmianę temperatury i wilgotności: doussie, merbau, iroko, tek i dąb.

Podłogi drewniane: jaki wybrać kolor podłogi

Podłogi drewniane z drewno egzotycznego mogą być białe, żółte, pomarańczowe, zielone, różowe, fioletowe, czarne, pozbawione wzorów lub pokryte siatką słojów, serpentyny, regularne lub nieregularne pasy bądź prążki. Obecnie także podłogi z drewna krajowego mogą mieć różne barwy dzięki zastosowaniu różnego rodzaju lakierów do wykańczania ich powierzchni oraz przywróceniu do łask starych sposobów wykańczania podłóg, czyli woskowania i olejowania. Stosuje się bielenie, bejcowanie, szczotkowanie, a także obróbkę termiczną. Dzięki temu drewno zmienia kolor, przebarwienia stają się mniej widoczne, a sęki mniejsze. W rezultacie rodzimy buk, jesion, akacja, modrzew, świerk i sosna zyskały nowe cechy, które upodobniają je do drewna egzotycznego i można je stosować nie tylko na podłogi, ale też jako oblicówkę. Termiczna obróbka dębu jest trudniejsza niż wspomnianych gatunków, ale dzięki niej uzyskuje się imitację niezwykle drogiego i rzadko spotykanego czarnego dębu.