Szezlong to mebel o wyjątkowo długiej historii – pojawił się on we wnętrzach już w XVIII wieku! Mimo że w ostatnich dekadach jego popularność nie mogła konkurować z popytem na innego rodzaju meble do salonu, nadal jest on synonimem elegancji i wyrafinowania, co sprawia, że coraz częściej decydujemy się na włączenie ten stylowy mebel do aranżacji naszych pokojów dziennych.

Szezlong w salonie: wysmakowanie i praktyczność

Nazwa tego wyjątkowego mebla pochodzi z języka francuskiego i oznacza dosłownie „długie krzesło” (chaise longue), bowiem szezlong jest czymś pomiędzy kanapą, a wydłużonym fotelem. Unikalna i wygodna możliwość wypoczynku na szezlongu w pozycji półleżącej, cieszyła się tak kiedyś jak i na powrót obecnie, ogromnym powodzeniem. Krótka, popołudniowa drzemka czy swobodna lektura na szezlongu w pozycji umożliwiającej zarówno relaks (miejsce na wygodne podparcie łokcia) jak i usprawniającej krążenie (intuicyjne miejsce na wyprostowanie zmęczonych nóg) stało się rozwiązaniem popularnym w kręgach dworskich i arystokratycznych. To właśnie ta jedyna w swoim rodzaju forma wydłużonego fotela sprawia, że szezlong jest symbolem ekluzywności, a zarazem niezwykle praktycznym sprzętem. Szezlong kojarzony jest jako mebel dworski, na którym spędzało się niegdyś długie godziny, czytając książki lub po prostu wypoczywając. Dlatego sama jego obecność w pokoju dziennym sprawia, że pomieszczenie to nabiera eleganckiego, wysmakowanego charakteru. Szczególnie, jeśli zdecydujemy się na szalenie efektowny model stylizowany na mebel z okresu Ludwika XV, obity dekoracyjną tkaniną, z pozłacanymi bokami i rzeźbionymi nóżkami, lub szezlong w stylu biedermeier. Jeśli jesteś właścicielem nowoczesnego salonu i nie chcesz wprowadzać do aranżacji elementów rodem z innego stylu, możesz zdecydować się na współczesną, metalową leżankę obitą skórą lub ultradesignerski model o organicznych kształtach, na przykład plastikowy szezlong La Chaise projektu braci Eames. Mebel ten możesz włączyć do swojej aranżacji salonu na kilka różnych sposobów – nienachalnie, umieszczając go w rogu pomieszczenia, na przykład w kąciku do czytania lub funkcjonalnie, jako główne siedzisko strefy telewizyjnej czy dodatek do kompletu mebli salonowych albo pokazowo – w samym centrum pokoju dziennego. Jednak co z praktyczną stroną tego mebla? Niech nietypowe kształty szezlongów cię nie zmylą – to niezwykle komfortowy i użyteczny sprzęt. Jego forma sprawia, że możemy siedzieć w nim wyprostowani, z wygodnie wyciągniętymi nogami, półleżeć, a także swobodnie wyciągnąć się na całą jego długość. Dzięki temu mebel ten doskonale nadaje się do wielogodzinnego czytania, oglądania telewizji czy po prostu wypoczywania.

Szezlong w salonie: alternatywna otomana

Szezlong, z uwagi na swoją dość sprecyzowaną funkcję, często mylony bywa z otomaną. Otomana wywodzi się z tradycji tureckiej i jest to wyściełany miękkimi tkaninami mebel wypoczynkowy, stworzony na wzór lekkiej sofy. Otomana zazwyczaj wyściełana była licznymi poduszkami i charakterystycznymi bocznymi wałkami, które wygodnie można było przekładać tak, by nadać ciału optymalną i najwygodniejszą pozycję. Zarówno szezlong jak i otomana to z pewnością trafiony i niezwykle stylowy mebel do salonu, którym poszczycić mogą się szczególnie amatorzy wielogodzinnych lektur w domowym zaciszu.