Palma wielkanocna. Jak zrobić palmę wielkanocną WIDEO

 palma wielkanocna

Fot. Photos.com

Palma wielkanocna to tradycyjna dekoracja na Wielkanoc. Zobacz, jak zrobić palmę wielkanocną: WIDEO! Oryginalna dekoracja wielkanocna, palma wykonana z żywych kwiatów i roślin oraz z kolorwej bibuły, wprowadzi świąteczny nastrój do wnętrz.

Palma wielkanocna będzie ładną ozdobą domu na święta. Taka dekoracja wielkanocna z żywymi kwiatami, ucieszy nas bardziej, jeśli zrobimy ją samodzielnie. Pokazujemy instrukcję WIDEO jak zrobić palmę wielkanocną. Palma wielkanocna to jeden z najważniejszych symboli świąt Wielkiej Nocy. Święcimy ją w kościołach podczas Niedzieli Palmowej, a następnie może ona pełnić rolę wielkanocnej dekoracji. Tradycyjną palmę wielkanocną możemy kupić lub wykonać samodzielnie. Do zrobienia palmy wielkanocnej warto użyć następujących roślin: bukszpan, żywotnik, gałązki wierzby z baziami.

Rodzaje palm wielkanocnych

Palma wielkanocna kurpiowska - to tradycyjna palma wielkanocna, którą według tradycji oplata się widłakiem, który aktualnie jest już pod ochroną. Roślinę tą możemy zastąpić wrzosem, borówką i ozdobić kwiatami zrobionymi z bibuły.

Palma wielkanocna wileńska - to najpopularniejszy rodzaj palmy, którą możemy zobaczyć w polskich domach. Charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami dzięki czemu może pełnić również funkcję dekoracyjną. Palma wileńska najczęściej powstaje z suszonych kwiatów, mchów i ozdobnych traw.

Sprawdź też: wianki wielkanocne - jak zrobić >>>

Palma wielkanocna wiedeńska - wytwarzana jest z zasuszonych kwiatów, mchów i traw. O znaczeniu długości wielkanocnej palmy wypowiedział się Aleksander Robotycki z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Według wierzeń im palma dłuższa tym lepiej wróży gospodarzowi domu.

Palma wielkanocna góralska - tradycyjna palma góralska zakończona jest czubkiem z bazi ozdobionych często kolorową bibułą lub wstążkami. Środkową część palmy wykonujemy najczęściej z gałązek wierzbowych lub leszczynowych.

Sprawdź też: rzeżucha na Wielkanoc >>>

Jak zrobić palmę wielkanocną z bibuły

Do wykonania palmy z bibuły (palma kurpiowska) potrzebne nam będą patyk o długości ok. 20, 30 cm, bukszpan, drut, nici, zszywacz, klej, kolorowe kartki papieru lub bibuły o wymiarach 9 cmx7cm. Pierwszym krokiem będzie umieszczenie bukszpanów na końcu patyka i przymocowanie ich za pomocą drutu lub nici, jeśli palemkę wykonują dzieci. Następnie z wyciętych z papieru prostokątów zwijamy tzw. dzwoneczki. Do wykonania małej palemki na Wielkanoc potrzebne nam będzie minimum 20 dzwoneczków, po cztery w jednej wartwie. Kolory wybieramy dowolnie. Dzwoneczki przymocowujemy do palmy wilekanocnej za pomocą kleju lub drutu. Dól palmy możemy ozdobić kolorową wstążeczką.

Palma wielkanocna z bukszpanu: potrzebne materiały

Do wykonania palmy wielkanocnej będziemy potrzebować: prostokątny kawałek tektury, suszone liście, wstążki, gałązki bukszpanu, narcyzy, gałązki wierzby, kolorowe piórka, zaostrzone końce patyków, sztywne metalowe druty, cienki miękki drucik, zszywacz, nożyczki, klej.

Dekoracje wielkanocne: jak zrobić palmę wielkanocną?

Zamiast kupować, zobacz jak zrobić palmę na Wielkanoc. Z tektury uformuj rożek i zepnij go zszywaczem. Przytnij tekturę, aby uzyskać kształt lejka Włóż drut do lejka i przymocuj go klejem, odczekaj kilka minut aż drut zastygnie. Dołóż jeszcze trzy druty, aby konstrukcja palmy lejka była stabilna. Gdy klej wyschnie, obetnij końce drutów, aby wszystkie miały podobną długość. Za pomocą kleju przymocuj do lejka suszone liście, aby palma wielkanocna była kolorowa. Naklej je tak, aby zachodziły na siebie. Nie zapomnij wypełnić wykleić nimi także wnętrza lejka. Na wierzch naklej ozdobne, kolorowe piórka – dekoracja wielkanocna powinna być barwna i ozdobna. Zostaw konstrukcję na kilka minut, aby klej wysechł. Gałązki bukszpanu przytnij tak, aby uzyskać proste, nie rozwidlone, krótkie gałązki. Następnie przymocuj je za pomocą cienkiego drucika do grubszego drutu. Potem uformuj z niego wianek, który ozdobi dekoracje wielkanocną. Następnie cebulki żonkili nabij na zaostrzone kijki. Przez środek tekturowego lejka przełóż kilka gałązek wierzby. Za pomocą wstążek przymocuj do wierzby wcześniej przygotowany wianek i dołóż żonkile. Końce gałązek obwiąż ściśle wstążką i palma wielkanocna jest już gotowa!

Jak zrobić palmę wielkanocną: wideo instrukcja

Palma wielkanocna należy do tradycyjnych symboli Niedzieli Palmowej i świąt Wielkiej Nocy. Wykonanie palmy wielkanocnej wcale nie musi być trudne i skomplikowane. Skorzystajcie z naszej instrukcji i zobaczcie jak samodzielnie wykonać palmę wielkanocną! Zobacz WIDEO, w którym krok po kroku pokazujemy, jak zrobić dekoracje wielkanocne: palma na Wielkanoc.

Galerie zdjęć: dekoracja na Wielkanoc

Zobacz inspiracje na dekoracje wielkanocne - zdjęcia i pomysły na aranżacje wielkanocnych stołów, pomysłowe stroiki na Wielkanoc.

Modne dekoracje wielkanocne dopasowane do stylu wnętrza
camera

Szary stół wielkanocny: stonowany i pełen klasy

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 4
Tekst: Redakcja Zdjęcia: Photos.com

POLECANE ARTYKUŁY