Dekoracja stołu wigilijnego ma szczególne znaczenie. Związane są z nim najpiękniejsze tradycje i symbole - podawanie tradycyjnych potraw, układanie sianka, wigilijna wieczerza czy puste miejsca dla niespodziewanego gościa. Dlatego warto zadbać o odświętną aranżację stołu i stworzenie specjalnej świątecznej oprawy w postaci uroczystego nakrycia i dekoracji. Dekoracja stołu wigilijnego to wstęp do świątecznej uczty, niech będzie szczególna, apetyczna i klimatyczna.

Dekoracja stołu wigilijnego: wybieramy nakrycie

Zanim przystąpisz do dekoracji stołu wigilijnego sprawdź jaką masz zastawę stołową i zadecyduj, które naczynia pojawią się na świątecznym stole. Jeśli nie mamy jednego dużego serwisu, można łączyć ze sobą klika kompletów zastawy stołowej. Porcelana i sztućce, które położymy na stole wigilijnym, mają podkreślająć niezwykłość chwili. Wybierz zbliżony kolor lub styl zastawy stołowej. Biało-srebrne nakrycia i dekoracje wigilijnego stołu to sprawdzona klasyka, szara ceramika na białym obrusie z kolorowym akcentem kwiatów też nieźle będzie wyglądać. W dekoracji stołu na Wigiliję ważny jest też piękny obrus i serwetki, które powinny czekać wykrochmalone i starannie złożone w komodzie.

Zobacz: składanie serwetek instrukcje >>>

Pamiętaj by tekstylia przeprasować przed użyciem. Pod spód można położyć specjalny podkład, który ochroni stół przed zalaniem i wysoką temperaturą. Sprawi, że obrus ładniej się ułoży i zredukuje odgłosy odstawianych naczyń. Szkło pięknie załamuje i odbija światło, dlatego nie powinno go zabraknąć na wigilijnym stole. Sprawdza się w roli świeczników czy naczyń na napoje. Barwione dodaje aranżacji stołu wigilijnego lekkości i wygląda mniej tradycyjnie. Dopełnieniem w dekoracji stołu może być też położyny na obrusie bieżnik ze świątecznym wzorem. Serwetki najlepiej materiałowe warto ładnie złożyć lub przyozdobić np. obrączką na serwetki i gałązką igliwia. Ładnie skomponowana zastawa stołowa, sztućce, elegancki obrus i serwetki tworzą już piękną, odświętną oprawę stołu wigilijnego.

Dekoracja stołu wigilijnego: symbole i savoir-vivre

Na stole wigilijnym oprócz tradycyjnych potraw powinien się również znaleźć opłatek, mak – na znak dobrobytu oraz pierniczki z miodem chroniące nas przed złymi wydarzeniami, czy orzechy włoskie przynoszące mądrość. Oprócz świątecznych symboli powinniśmy również pamiętać w dekoracji stołu wigilijnego o kilku zasadach savoir-vivre. Po prawej stronie talerza układamy nóż (z ostrzem skierowanym w lewo) i łyżkę, po lewej widelec. – Nad talerzem widelczyk i łyżeczkę do deserów, a na tej samej wysokości, po prawej stronie stawiamy kieliszek do wody. Dobrym zwyczajem jest również, aby każdy z naszych gości otrzymał chociaż drobny upominek, dlatego przy każdym nakryciu możemy postawić figurkę anioła lub ozdobną bombkę oraz łuskę karpia na małej gałązce igliwia – podpowiada Hanna Maruta, stylistka marki home&you. Pralinka, drobny upominek czy ręcznie wykonana kartka z imieniem gościa zadbają o miłą atmosferę przy wigilijnym stole

Dekoracja stołu wigilijnego: dekoracje i stroiki świąteczne

W dekoracji stołu wigilijnego modne są naturalne ozdoby świąteczne. Naturalne materiały w dekoracjach zapanowały razem z modą na styl skandynawski. Trzeba pamiętać, że udaną aranżację światecznego stołu stworzymy, gdy dodatki pasują do siebie. Niech połączy je kolor, materiał czy wzór.  Cała dekoracja stołu wigilijnego powinna być spójna kolorystycznie. W galerii zdjęć z inspiracjami na świąteczny stół odnajdziemy różnorodne pomysły na aranżacje: biało-złote, srebrne, z tradycyjnym zestawieniem czerwieni i zieleni oraz pastelowe. Odpowiednio dopasowany obrus, serwetki, zastawa, szkło i ozdoby w postaci stroików, figurek czy świec stworzą wyjątkowy nastrój. Dodatkowo nad stołem możemy zawiesić jemiołę ozdobioną kolorowymi zawieszkami, z tyłu oparcia każdego krzesła może zwisać wianek, a dookoła niech migocą piękne lampki. Dekoracje stołu wigilijnego nie muszą nadwyrężać domowego budżetu. Można zastosować ozdoby z ogródka i lasu. Gałęzie zarówno te z igłami, jak i te z drzew liściastych sprawdzą się jako konstrukcja dla dekoracji. Mogą być wstawione do wazoników jak bukiety. Dobrym towrzystwem dla nich do zrobienia stroików są szyszki, drobne jabłka, rajskie jabłuszka. Doskonale zastąpią bombki. Szyszki można przemalować, posrebrzyć lub zachować ich oryginalny kolor. Możesz je powiesić na gałęziach, wypełnić nimi misy, czy inne szklane naczynia. Jeśli lubisz majsterkować, potnij grubsze gałęzie w plastry. Nadadzą się nie tylko na podkładki do kubków czy świeczek, ale po wywierceniu otworów mogą też stać się zawieszkami na świąteczny stroik.

Wideo: jak zrobić stroik na wigilijny stół