Choinka świąteczna: skąd się wzięła tradycja choinki na Święta?

Zwyczaj ubierania choinki w Wigilię (bądź tuż przed) to jedna z piękniejszych i bardziej dekoracyjnych tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Skąd wziął się u nas zwyczaj ubierania choinki w Święta? Czy zawsze cieszył się aprobatą? I jak to się stało, że zwykła choinka z lasu trafiła w Święta na honorowe miejsce do naszych wnętrz?

Choinka na Boże Narodzenie
Choinka glamour
Choinka - tradycyjna czy symboliczna?
Alternatywna choinka: 10 POMYSŁÓW na oryginalne drzewko choinkowe!
Choinka bożonarodzeniowa

Strojna choinka w Święta Bożego Narodzenia to zazwyczaj wyraz indywidualnych upodobań gospodarzy. W każdym domu choinka na święta wygląda nieco inaczej – u jednych jest stonowana, jednobarwna, z przemyślnie dobranymi kolorystycznie bombkami i łańcuchami; u innych jest kolorowa, różnobarwna i jaskrawa. Szklane bombki, drewniane ozdoby, papierowe łańcuchy czy ręcznie robione ozdoby z makaronu bądź słomy – każdy z nas ma swoje ulubione ozdoby choinkowe, które najchętniej zawiesza na świątecznej choince. W pogoni jednak za poszukiwaniem wciąż to nowych ozdób choinkowych, czy pamiętamy skąd wziął się zwyczaj ubierania choinki na Święta Bożego Narodzenia?

Ubieranie choinki w Święta: tradycja tradycją wyparta

Mało kto z nas pamięta, że w tradycji polskiej zwyczaj ubierania choinki w Wigilię (względem innych krajów) pojawił się stosunkowo późno, gdyż dopiero w XIX wieku. Strojenie choinki w dzień Wigilii zapożyczyły początkowo jedynie duże miasta w centrum kraju, bezpośrednio od kolonistów niemieckich w czasie zaborów. Dopiero po czasie zwyczaj ten rozpowszechniła się na zamożniejsze dwory w dalszych częściach kraju, a na polskich wsiach choinka zagościła dopiero w okresie międzywojennym, wypierając tym samym inną tradycyjną, ludową ozdobę świąteczną, jaką była podłaźniczka (obręcze sit obwiązane iglastymi gałązkami). Wiązał się z nimi zwyczaj, który zapewniać miał urodzaj i dorodność trzody – po ususzeniu ozdoby zakopywano ją w całości w polu bądź - uprzednio krusząc, dosypywano do paszy zwierząt hodowlanych. W tradycji utrwalił się również przekaz, iż temu który ścina choinkę na świąteczne drzewko, w nadchodzącym roku gwarantowane jest szczęście i powodzenie!

Jak ubrać choinkę? WIDEO!

Ubieranie choinki w Święta: tradycyjne ozdoby choinkowe

Na strojną choinkę w tradycji polskiej wybierano najczęściej drzewko jodły. Jodła była drzewem popularnym, bogato występującym w polskich lasach, o gęstych gałązkach, świetnie nadających się do dekoracji. Ozdabianie choinki również nie było przypadkowe, a każda pojawiająca się na drzewku ozdoba choinkowa niosła ze sobą życzenie osoby, która wykonała ozdobę. Papierowe łańcuchy symbolizowały więzi rodzinne, dzwoneczki – dobrą nowinę,  słomiane aniołki – boską opiekę, a umieszczana na szczycie choinki gwiazda betlejemska wskazywać miała bezpieczną drogę do domu wędrowcom. Tradycyjnymi ozdobami choinkowymi były początkowo ozdoby naturalne (orzechy, jabłka) i ręcznie robione ozdoby z papieru i słomy. Często na jodłowych gałązkach choinki pojawiały się też kolorowe opłatki czy domowe wypieki, np. lukrowane pierniczki.

Ozdoby choinkowe ręcznie robione. ZRÓB TO SAM

Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Zawadzka Zdjęcia: Photos.com, IKEA, Thinkstockphotos.com, Stars for Europe

POLECANE ARTYKUŁY