Gustujesz w tradycyjnych wnętrzach w stylu rustykalnym i chciałbyś przenieść ich klimat do swojego mieszkania w mieście? Nie przejmuj się opiniami, że tego typu stylistyka sprawdza się jedynie w prawdziwych wiejskich domach za miastem. Podpowiadamy, jak umiejętnie „wyciągnąć” z niej to, co najciekawsze i najpiękniejsze.

Styl rustykalny: wiejskie klimaty w kuchni

Dwie podstawowe zasady, których należy trzymać się przy urządzaniu wnętrz w stylu rustykalnym, to prostota i bezpretensjonalność. Postaw na skromne, drewniane meble, najlepiej ze śladami wieloletniego użytkowania, pełną naturalnego ciepła podłogę z desek o pięknym rysunku słojów i bielone ściany. Ważne, by nie popaść w dosłowność i cepelię, dlatego w kuchni wystarczą stylizowane meble i solidny drewniany blat, a szafki mogą już być nowoczesne. Na ich tle świetnie będzie prezentować się stary stół na toczonych nogach, a nad nim lampa w stylu swojej naftowej prababki. Otwarte półki zapełnij fajansem, kolekcją glinianych dzbanów i kamionkowych lub blaszanych garnków, które podkreślą wiejski charakter aranżacji. Mile widziane są także rzeczy z wikliny, gustowne zazdrostki i warkocze czosnku i papryki w roli dodatków dekoracyjnych. W tego typu wnętrzach sprawdzają się również fragmenty ścian z odsłoniętą cegłą i kamień (raczej piaskowiec niż granit, a najlepiej kamień polny).

Wnętrza w stylu wiejskim: rustykalny pokój dzienny

W pokoju dziennym w stylu rustykalnym postaw na prostą sofę obitą lnem lub filcem. By aranżacja nie była zbyt dosłowna, możesz też zdecydować się na nowoczesną kanapę i „ubrać” ją w szatę z naturalnej tkaniny. Stolik kawowy może przyjąć formę starej skrzyni albo ławy. Dobierając meble, unikaj nadmiaru barw – najważniejsze jest naturalne drewno. Stare meble i sprzęty nie muszą być odnawiane – zadrapania i uszkodzenia dodadzą im charakteru. Zamiast dywanu wybierz ręcznie tkany chodnik lub kolorowy kilim. Idealne tkaniny do tego typu wnętrz to naturalne lny i bawełny, czy to gładkie, czy zdobione drobnymi, kwiecistymi lub kraciastymi wzorami. Szydełkowe i koronkowe serwety wprowadzą do pomieszczenia w wiejskim stylu odrobinę romantyzmu.