Węże domowe – najpopularniejsze gatunki. Wąż boa

Jeden z najpopularniejszych węży domowych, choć ze względu na swoją sławę może się wydawać niebezpieczny. Całe szczęście wąż traktowany w odpowiedni sposób ma łagodne usposobienie. Warto wiedzieć, że wąż boa to duży gad – dorosły osobnik osiąga wielkość około 3-4 metrów i może ważyć od 15 do 20 kilogramów (samice są większe). Z tego powodu boa na pewno nie będzie się nadawał do małych mieszkań, wymaga bowiem naprawdę dużego terrarium, którego długość powinna wynosić minimum 1,5 metra.

Skąd pochodzi boa? Wywodzi się z Ameryki, a konkretnie z centralnego pasa lasów równikowych i podzwrotnikowych. To oznacza, że dzienna temperatura, jakiej potrzebuje boa, to ok. 26-31 stopni, a w nocy ok. 24 stopnie. Bardzo ważne jest zachowanie wilgotności na poziomie 70-80%.

  • Terrarium dla węża – potrzebne jest bardzo duże terrarium, odwzorowujące wilgotny las tropikalny (o wilgotności około 70-80% w ciągu dnia). Na dnie należy położyć torf z piaskiem. Potrzebne będą kryjówki, a przede wszystkim duży basen, aby wąż mógł się w nim zanurzyć w całości. Niezbędne będzie również odpowiednie naświetlanie.
  • Żywienie – wężowi podajemy myszy, szczury, chomiki, gołębie, kury i pisklaki.

Wąż pyton

Pochodzi z rejonów środkowej i zachodniej Afryki. W Polsce hoduje się tak zwanego pytona królewskiego, który jest najmniejszym przedstawicielem swojego gatunku. Co ciekawe, pyton to najczęściej hodowany w domach wąż na świecie. Dorosły osobnik osiąga długość ok. 150 cm, przy wadze ok. 2 kg (samice mogą ważyć dwa razy więcej). Pytony to długowieczne stworzenia – w niewoli potrafią dożyć nawet 25 lat.

  • Terrarium dla węża – potrzebne będzie duże (minimum metr długości) terrarium typu półwilgotnego. Przydadzą się konar do wspinania i różne kryjówki (np. doniczki lub domki).
  • Żywienie – myszy, szczury i inne gryzonie średniej wielkości.

Wąż królewski

Inna nazwa to lancetogłów mleczny. Występuje w różnych częściach świata: spotkamy go w Kanadzie, Ekwadorze i Wenezueli. To nieduży wąż, osiągający długość od 0,5 do 2 m. Prowadzi nocny tryb życia, bardzo lubi chować się wśród kamieni i liści. Wąż królewski ma aż 20 podgatunków.

  • Terrarium dla węża – półwilgotne, w którym będą miejsca odpowiednie do wspinaczki i chowania się. Dla węży kryjówki są bardzo ważne, bo bez nich gady bardzo się stresują i przestają jeść. Dorosły osobnik potrzebuje terrarium o długości minimum 100 cm.
  • Żywienie: niewielkie gryzonie, ale dla dorosłych osobników niewielkie świnki morskie i króliki.

Wąż amurski

Wywodzi się z Dalekiego Wschodu, żyje w południowej Syberii, wschodniej Mongolii, ale spotkamy go również w Chinach. Dorosły osobnik osiąga maksymalnie 180 cm długości i potrafi przeżyć w warunkach domowych około 10-12 lat. Ponieważ wąż amurski nie jest zbyt wymagający w hodowli, poleca się go osobom początkującym.

  • Terrarium dla węża: duże terrarium z podłożem torfowym i basenem, w którym wąż spędza dużo czasu.
  • Żywienie: niewielkie gryzonie, dla dorosłych osobników większe myszy. Uwaga: nie wolno podawać wężom ptasich jaj, co może spowodować poważne problemy zdrowotne.

Wąż zbożowy

Niewielki wąż osiągający od 120 do 180 cm długości przy wadze zaledwie 1 kg! Naturalnie występuje w środkowych i południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych. To wąż o łagodnym usposobieniu, idealny dla początkujących hodowców.

  • Terrarium dla węża – im większe, tym lepsze. Minimalna długość to 80 cm. Bardzo ważne są promiennik ciepła oraz odpowiednie oświetlenie. Potrzebny będzie również basen.
  • Żywienie: małe gryzonie i pisklaki. Można przyzwyczaić węże do spożywania martwych zwierząt karmowych.

Oświetlenie i temperatura w terrariach

To temat tak szeroki i ważny, że dla każdego gatunku i rodzaju węża istnieją osobne wyznaczniki. Dlatego zakładając terrarium po raz pierwszy, najlepiej poradzić się fachowca, pracownika sklepu zoologicznego lub kogoś, kto posiada już terrarium. Nieodpowiednie oświetlenie i złe dobranie grzałek w terrariach może doprowadzić do śmierci węża. Warto pamiętać, że hodowla gada w domu to spory koszt – samo wyposażenie terrarium stanowi wydatek od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Do tego dochodzą koszty stałe, a więc karmienie i wymiana elementów w terrarium. Węże w domu to na pewno zajęcie dla miłośników gadów, którzy zechcą zdobywać i poszerzać swoją wiedzę oraz nie będą oszczędzać na gadżetach.

..  Gwarek w domu – co warto wiedzieć? >>>

..  Kanarek: wszystko o hodowli w domu >>>