Sztukateria wewnętrzna. Jakie są jej rodzaje? WIDEO

Sztukateria wewnętrzna kojarzy się z domami czy mieszkaniami stylizowanymi, jednak coraz częściej pojawia się również w eleganckich aranżacjach nowoczesnych. Sprawdźcie, jakie są rodzaje sztukaterii i jak dopasować ją do stylu wnętrza!

Sztukateria we wnętrzu: rodzaje sztukaterii
Sypialnia w stylu Ludwika Filipa
Sztukateria na suficie
Sztukateria
Sztukateria wokół szafy

Sztukaterie to stylowe dekoracje ścian, które wnoszą do wnętrza nutę staroświeckiej elegancji. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów sztukaterii, które zasadniczo dzielimy na dwie grupy wewnętrzną i zewnętrzną. 

Rodzaje sztukaterii wewnętrznej

Rodzaje sztukaterii wewnętrznej w podziale według form (kształów) to przede wszystkim listwy przysufitowe, przypodłogowe, płaskie listwy naścienne oraz elementy dekoracyjne takie jak rozety, portale, pilastry czy kolumny. Sztukateria wewnętrzna w świetle oferty polskich sklepów to kilkaset wzorów listew i ozdobników, które możemy łączyć ze sobą w dowolnie przez nas wybranej konfiguracji, co sprawia, że mamy niemalże nieograniczone możliwości kształtowania wystroju sztukatorskiego wnętrz.

Nie przegap: sztukateryjna oprawa drzwi >>

Z powszechnie dostępnych profili i ornamentów sztukateryjnych można łatwo skomponować bardzo efektowny portal.

więcej: jak montować sztukaterie? >>

jak samemu zrobić szukaterie? >>

nie tylko rozeta! pomysły sztukaterie na suficie: zdjęcia >>

Sztukaterie wewnętrzne dzieli się też na rodzaje według tworzywa, z którego powstają. Współczesne sztukaterie najczęściej wykonane są z pianki poliuretanowej (twarde, solidne sztukaterie poliuretanowe), styropianu (tanie i łatwe w obróbce, ale podatne na uszkodzenia sztukaterie styropianowe), styroduru (lekkie i tarde sztukaterie styrodurowe), a te droższe - z gipsu (klasyczna sztukateria gipsowa) albo z drewna (sztukateria drewniana); rzadko spotyka się dziś sztukaterię wykonywaną z kosztownego stiuku.

Najtrwalszym z wymienionych tu materiałów jest pianka poliuretanowa. Spotyka się sztukaterie poliuretanowe wykonane z pianki o różnej gęstości, najczęściej jest to 200 kg/m3. Warto pamiętać, że im większa gęstość pianki, tym będzie ona bardziej odporna - również na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Optymalna gęstość pianki to 350 kg/m3. Do głównych zalet sztukaterii poliuretanowej należy odporność na wilgoć, promienie UV i wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Sztukaterie możemy stosować również w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, takich jak kuchnia czy łazienka.

Styl sztukaterii wewnętrznej

Do niedawna sztukateria kojarzyła się jedynie z klasycznymi, stylowymi, wręcz pałacowymi wnętrzami. Od jakiegoś czasu sztukateria zaczęła pojawiać się również w nowoczesnych aranżacjach. Coraz częściej możemy zobaczyć ją też w salonach urządzonych w stylu eklektycznym, gdzie staje się łącznikiem np. między nowoczesnymi a stylowymi meblami. Sztukaterie w prostym wydaniu znajdziemy też w minimalistycznych wnętrzach. Pozwalają one na przełamanie konwencji i sprawiają, że pomieszczenie nabiera eleganckiego charateru.

Rodzaje sztukaterii: wideo

W materiale wideo znajdziecie porady eksperta dotyczące rodzajów sztukaterii:

Aranżacja wnętrz w stylu francuskim
camera

Styl francuski we wnętrzu: urok niewymuszonej elegancji

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 5
Tekst: Milena Tuzimek Zdjęcia: Materiały prasowe Rafael Decoration, Konrad Kalbarczyk, Thinkstockphotos.com, materiały prasowe Benjamin Moore, Maciej Stępiński, Mariusz Bykowski, Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY