Wbrew pozorom, aranżowanie podłóg przy pomocy wykładzin dywanowych nie ogranicza się tylko do kupna materiału, który nam się podoba i wyłożenia nim pomieszczenia. By wnętrze, którego podłogę zamierzasz pokryć wykładziną było estetyczne i schludne, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad.

Wykładziny dywanowe: jaka wykładzina do jakiego wnętrza?

Podobnie jak w przypadku farb czy tapet, rodzaj wykładziny dywanowej należy dobrać do funkcji użytkowej danego pomieszczenia. W pokoju dziennym oraz przedpokoju, czyli najczęściej i najintensywniej użytkowanych pomieszczeniach najlepiej jest położyć wykładzinę poliamidową mieszaną, pętelkową, strzyżoną lub welurową. Tego typu wykładziny są wysoce odporne na ścieranie, a także zabezpieczone powłoką antyzabrudzeniową. Podobnymi cechami powinny charakteryzować się wykładziny dywanowe przeznaczone do pokojów dziecięcych, jednak dodatkowo muszą być one jeszcze miękkie i miłe w dotyku, dlatego w tym przypadku najlepszym wyborem są wykładziny pętelkowe, mieszane oraz welury. W sypialni czy pokoju gościnnym wykładzina dywanowa może być mniej wytrzymała, powinna za to być miękka, z wyższym włosem. Do takich wnętrz warto wybierać wykładziny pętelkowo-strzyżone, strzyżone i welurowe, jednak najlepszym wyjściem są wykładziny wełniane. Wchłaniają one wilgoć z pomieszczenia i oddają ją do wnętrza w postaci pary, dzięki czemu powietrze w sypialni staje się bardziej nawilżone, a co za tym idzie – zdrowsze. Wykładziny dywanowe są mało odporne na wilgoć, nie należy więc kłaść ich w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka. Alergikom oraz entuzjastom ekologicznych rozwiązań polecamy wykładziny dywanowe wykonane z naturalnych (pochodzenia organicznego – traw, łodyg, włókien roślinnych) surowców. Są one paroprzepuszczalne, antystatyczne i nie wywołują alergii. Ponadto szorstka faktura naturalnych włókien to doskonały masaż dla stóp.

Wykładziny dywanowe: praktyczne rady

Kupując wykładzinę dywanową warto zwrócić uwagę na jej gramaturę, która określa gęstość włókien. Im większa gramatura, tym większa wytrzymałość wykładziny. Żeby obliczyć potrzebną ilość wykładziny, zmierz pomieszczenie uwzględniając jego największą szerokość i długość. Weź też pod uwagę wszelkiego rodzaju wnęki, a do ostatecznego wymiaru dodaj 10 centymetrów zapasu. Wykładziny dywanowej nie należy „łamać” na czas transportu – przy przenoszeniu zwijamy materiał w rolkę. Pod wykładzinę warto położyć warstwę gąbki, by materiał na podłodze miękko uginał się pod stopami. Wykładziny montuje się za pomocą taśm klejących dwustronnych oraz rzepowych (w przypadku wykładzin na filcowym podłożu). Najdroższym, ale też najtrwalszym sposobem jest napinanie wykładziny na specjalnych listwach. W małych wnętrzach nie sprawdzają się wyładziny dywanowe w duże wzory, które dodatkowo pomniejszają optycznie pomieszczenia. W takim przypadku lepiej sprawdzi się wykładzina jednobarwna lub ozdobiona bardzo drobnym wzorkiem. Jeśli chcesz optycznie poszerzyć długie i wąskie wnętrze, wybierz wykładzinę w pasy (prostopadłe do dłuższego boku pomieszczenia). Codzienna konserwacja wykładziny polega na starannym odkurzaniu jej końcówką wyposażoną w ruchomą szczotkę. Dwa razy do roku wykładzinę powinno się wyprać, najlepiej zamawiając profesjonalną usługę. Warto wydać na nią pieniądze, bo dzięki temu wykładzina długo będzie wyglądała jak nowa.