Świąteczne porządki nie zawsze są przyjemnym zajęciem. Sprzątanie domu na Boże Narodzenie może nam zając sporo czasu, zwłaszcza jeśli nie mamy w zwyczaju reularnego sprzątania mieszkania. Aby sprzątanie na święta przebiegło sprawnie, najlepiej przygotować harmonogram prac, abyśmy o niczym nie zapomnieli.

Harmonogram porządków świątecznych: start

Przegląd niepotrzebnych rzeczy warto rozpocząć już w listopadzie. Generalne porządki zaczynamy od przejrzenia szaf, szuflad, półek i pozbycia się tego, co niepotrzebne. Gdy już z tym się uporamy, przechodzimy do zasadniczego sprzątania. W pierwszej kolejności zajmujemy się pokojami, potem kuchnią i łazienką, a na końcu przedpokojem.

Sprawdź też:

jak czyścić srebro

jak czyścić miedź

jak czyścić osad z kamienia

jak czyścić starą porcelanę

ocet - tanie i ekologiczne sprzątanie

sól - 6 sposobów na jej zastosowanie w domu

soda oczyszczona - 10 pomysłów na jej zastosowanie

jak czyścić wiklinę? >>>

jak wyczyścić przypalony garnek? >>>

jak wybielić i prać firanki >>>

Świąteczne porządki: pozbywamy się kurzu

Odkurzanie zawsze zaczynamy od góry, aby kurz nie spadał na wyczyszczone już powierzchnie znajdujące się niżej. Zdejmujemy firanki i zasłony, odkurzamy sufit i ściany za pomocą szczotki na długim kiju, owiniętej suchą szmatką. Usuwamy kurz z kaloryferów. W światecznych porządkach, aby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, możemy posłużyć się szczotką do czyszczenia butelek. Czyścimy meble tapicerowane, myjemy szkło ozdobne i różne bibeloty. Na koniec trzepiemy dywany. Najpóźniej powinniśmy to zrobić na trzy tygodnie przed świętami.

Świąteczne porządki: drzwi, okna, podłogi

Po gruntownym odkurzeniu myjemy drzwi i okna. Jeśli jednak jest bardzo zimno, zrezygnujmy z tego, bo możemy się przeziębić. Na końcu myjemy i pastujemy podłogi. Parkiet lakierowany przecieramy lekko wilgotną szmatką. Natomiast nielakierowany czyścimy pastą, która zastępuje wiórkowanie, a następnie pastujemy bezbarwną pastą i polerujemy do połysku. Zaś panele drewniane pastujemy środkiem nabłyszczającym, który nada im połysk. Proponujemy czyścić podłogi na tydzień przed świętami.

Świąteczne porządki: łazienka, potem kuchnia

Kolejnym etapem porządków świątcznych jest łazienka. Zaczynamy od umycia glazury i wyczyszczenia fug. Przyda nam się do tego ocet. Roztwór octu i wody doskonale usuwa nie tylko kamień z baterii, ale i osad ze starego mydła. Zabrudzone fugi będą jak nowe, gdy wyczyścimy je roztworem wybielacza albo proszkiem do pieczenia. W tym celu możemy wykorzystać stara szczoteczkę do zębów. Następnie myjemy odpowiednimi detergentami wannę, umywalkę, muszlę klozetowa i baterie.

Kafelki, kuchenki, naczynia i garnki pokryte warstwą tłustego kurzu to zmora niejednej gospodyni. Ale jest na to sposób. Skutecznym środkiem, który usunie tego typu brud, jest ocet. Blachy, ruszt, piekarnik, okap będą błyszczeć, gdy umyjemy je w specjalnym roztworze przygotowanym z gorącej wody z dodatkiem 200 ml płynu do naczyń i 200 ml octu. Musimy też przygotować lodówkę na świąteczne potrawy. Rozmrażamy ja i dokładnie myjemy. Po umyciu przecieramy lodówkę gąbką z odrobiną octu. Drzwiczki zostawiamy otwarte do wywietrzenia. Jeśli nieprzyjemny zapach nadal się utrzymuje możemy włożyć plasterki cytryny z wetkniętymi w nie goździkami. Przy okazji porządków w kuchni zróbmy remanent w szafkach. Przejrzyjmy wszystkie produkty żywnościowe i wyrzućmy te przeterminowane. Warto tez umyć zastawę stołową, która jest używana tylko na specjalne okazje. Na koniec zostawiamy mycie glazury, blatów, zlewu i podłogi.

Kuchnię i łazienkę możemy sprzątać tydzień przed świętami. Warto jednak wcześniej (na przykład na początku grudnia) zrobić na przykład porządki w kuchennych i łazienkowych szafkach, aby na koniec zostało nam tylko odświeżenie tych wnętrz.

Świąteczne porządki: przedpokój

Z przedpokoju usuwamy nienoszone aktualnie kurtki i buty, by zrobić miejsce na okrycia gości. Przecieramy lustro i myjemy podłogę. Po uporaniu się z całym bałaganem będziemy mogli zająć się przyjemniejszą częścią przedświątecznych przygotowań – szykowaniem potraw, pakowaniem prezentów i ubieraniem choinki.