Zrób to sam: jak wyczyścić starą porcelanę?

2015-01-21 17:48

Zastanawiasz się, jak powinno przebiegać czyszczenie porcelany? Porcelanowe naczynia, szczególnie te stare, odziedziczone po babci, są niezwykle kruche i podatne na uszkodzenia, stąd należy w odpowiedni sposób dbać o ich czystość. Nie zaleca się mycia porcelany w zmywarce. Pytanie więc: jak wyczyścić stare naczynia porcelanowe? Oto kilka domowych sposobów na mycie porcelany.

Zastawa z porcelany
Autor: Konrad Kalbarczyk

Spis treści

  1. Czyszczenie porcelany: mydłem lub sokiem z cytryny
  2. Porcelanowe naczynia - GALERIE ZDJĘĆ
Zastawa z porcelany
Autor: Konrad Kalbarczyk

Czyszczenie porcelany to sztuka! Aby uniknąć ewentualnej katastrofy, porcelany nie powinno się myć w zmywarce, nawet jeśli nasza zastawa ma odpowiednie oznaczenia. Ponadto porcelanowe naczynia nie reagują dobrze na kontakt z detergentami, należy więc używać odpowiednich środków do ich czyszczenia. Oto kilka domowych sposobów, które pozwolą ci w bezpieczny i niedrogi sposób zadbać o swoje porcelanowe skarby.

Zobacz: Jak dbać o porcelanę, zastawę stołową? Domowe rady, czyli pogotowie kredensowe >>>

Czyszczenie porcelany: mydłem lub sokiem z cytryny

Podstawową zasadą mycia porcelany jest wykonywanie tej czynności ręcznie, w plastikowej misce (zapobiegającej obijaniu się naczyń o twarde ścianki zlewozmywaka) wstawionej do zlewu, przy pomocy miękkiej ściereczki lub gąbki. Do czyszczenia porcelanowych naczyń nigdy nie używamy gąbek o szorstkiej fakturze, szczotek z ostrym włosiem ani drucianych myjek. Porcelanę użytkową bez zdobień myjemy w ciepłym roztworze wody z mydłem, a następnie płuczemy w wodzie o zbliżonej temperaturze. Porcelanę dekoracyjną (ręcznie malowaną, zdobioną złoceniami) myjemy w zimnej wodzie z dodatkiem soku z cytryny (jedna cytryna na 1l wody). Jeśli mamy do czynienia z bardziej uporczywym osadem (nalot z kawy czy herbaty lub ślady po szmince), porcelanowe naczynia przecieramy mokrą ściereczką z dodatkiem sody oczyszczonej i płuczemy. By usunąć zabrudzenia ze starej porcelany, używamy waty nasączonej roztworem wody z wybielaczem, którą zostawiamy na naczyniu na nie dłużej niż kilka godzin, a następnie myjemy je. Do czyszczenia porcelany na sucho wykorzystujemy suchą ściereczkę lub miotełkę do kurzu.

Przeczytaj: 10 nietypowych zastosowań sody oczyszczonej [WIDEO] >>>

Porcelanowe naczynia - GALERIE ZDJĘĆ

Porcelana prezentuje się pięknie na co dzień i od święta. Zobacz galerie zdjęć, które przekonają cię do porcelanowej zastawy.

Więcej: Furstenberg: porcelana godna książąt. ENCYKLOPEDIA MAREK >>>

Malowana filiżanka na Dzień Matki
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE