Zrób to sam: jak wyczyścić starą porcelanę?

2015-01-21 17:48

Zastanawiasz się, jak powinno przebiegać czyszczenie porcelany? Porcelanowe naczynia, szczególnie te stare, odziedziczone po babci, są niezwykle kruche i podatne na uszkodzenia, stąd należy w odpowiedni sposób dbać o ich czystość. Nie zaleca się mycia porcelany w zmywarce. Pytanie więc: jak wyczyścić stare naczynia porcelanowe? Oto kilka domowych sposobów na mycie porcelany.

Zastawa z porcelany
Autor: Konrad Kalbarczyk

Spis treści

  1. Czyszczenie porcelany: mydłem lub sokiem z cytryny
  2. Porcelanowe naczynia - GALERIE ZDJĘĆ
Zastawa z porcelany
Autor: Konrad Kalbarczyk

Czyszczenie porcelany to sztuka! Aby uniknąć ewentualnej katastrofy, porcelany nie powinno się myć w zmywarce, nawet jeśli nasza zastawa ma odpowiednie oznaczenia. Ponadto porcelanowe naczynia nie reagują dobrze na kontakt z detergentami, należy więc używać odpowiednich środków do ich czyszczenia. Oto kilka domowych sposobów, które pozwolą ci w bezpieczny i niedrogi sposób zadbać o swoje porcelanowe skarby.

Zobacz: Jak dbać o porcelanę, zastawę stołową? Domowe rady, czyli pogotowie kredensowe >>>

Czyszczenie porcelany: mydłem lub sokiem z cytryny

Podstawową zasadą mycia porcelany jest wykonywanie tej czynności ręcznie, w plastikowej misce (zapobiegającej obijaniu się naczyń o twarde ścianki zlewozmywaka) wstawionej do zlewu, przy pomocy miękkiej ściereczki lub gąbki. Do czyszczenia porcelanowych naczyń nigdy nie używamy gąbek o szorstkiej fakturze, szczotek z ostrym włosiem ani drucianych myjek. Porcelanę użytkową bez zdobień myjemy w ciepłym roztworze wody z mydłem, a następnie płuczemy w wodzie o zbliżonej temperaturze. Porcelanę dekoracyjną (ręcznie malowaną, zdobioną złoceniami) myjemy w zimnej wodzie z dodatkiem soku z cytryny (jedna cytryna na 1l wody). Jeśli mamy do czynienia z bardziej uporczywym osadem (nalot z kawy czy herbaty lub ślady po szmince), porcelanowe naczynia przecieramy mokrą ściereczką z dodatkiem sody oczyszczonej i płuczemy. By usunąć zabrudzenia ze starej porcelany, używamy waty nasączonej roztworem wody z wybielaczem, którą zostawiamy na naczyniu na nie dłużej niż kilka godzin, a następnie myjemy je. Do czyszczenia porcelany na sucho wykorzystujemy suchą ściereczkę lub miotełkę do kurzu.

Przeczytaj: 10 nietypowych zastosowań sody oczyszczonej [WIDEO] >>>

Porcelanowe naczynia - GALERIE ZDJĘĆ

Porcelana prezentuje się pięknie na co dzień i od święta. Zobacz galerie zdjęć, które przekonają cię do porcelanowej zastawy.

Więcej: Furstenberg: porcelana godna książąt. ENCYKLOPEDIA MAREK >>>

Malowana filiżanka na Dzień Matki