Klimatyzacja w mieszkaniu: czyszczenie klimatyzatora

Tak jak każde inne urządzenie techniczne, klimatyzacja w mieszkaniu wymaga regularnego czyszczenia oraz przeprowadzania okresowych przeglądów. Jako użytkownicy klimatyzacji, w sezonie letnim na co dzień oddychamy powietrzem przepływającym przez klimatyzator oraz kanały klimatyzacyjne, dlatego powinniśmy przyłożyć szczególną wagę do tego, by w odpowiedni sposób dbać o ich czystość i konserwację. W przeciwnym wypadku możemy przysporzyć sobie różnego rodzaju problemów zdrowotnych.

Aranżacja salonu
Aranżacja kuchni z jadalnią
Aranżacja salonu
Aranżacja wnętrza
Aranżacja kuchni z jadalnią

W wyniku osadzania się różnego rodzaju zanieczyszczeń na filtrach klimatyzatora (będącego całkowicie naturalnym zjawiskiem!), we wnętrzu urządzenia oraz kanałów klimatyzacyjnych z czasem pojawiają się zanieczyszczenia stałe, biologiczne, mikrobiologiczne oraz gazowe, które przedostają się do wnętrza klimatyzowanego mieszkania wraz z chłodnym powietrzem. Nieusuwane, mogą one zacząć negatywnie wpływać na nasze zdrowie, koniecznie należy więc dbać o czystość i odpowiednią konserwację klimatyzacji w mieszkaniu.

Każde urządzenie (klimatyzator) ma filtr zatrzymujący zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Szczególnie skuteczne są filtry HEPA wychwytujące kurz, pyłki roślin, roztocza, zarodniki grzybów i pleśni, niektóre bakterie i wirusy. Silne właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze mają filtry z atomami srebra. Decydując się na klimatyzator, lepiej wybrać urządzenie z filtrem, który można czyścić – koszty eksploatacji urządzenia będą niższe. Częstotliwość czyszczenia i wymiany filtrów klimatyzatorów zależy od ich rodzaju – im drobniejsze zanieczyszczenia zatrzymują, tym szybciej się brudzą. Niezależnie od tego przynajmniej raz w roku serwisant powinien sprawdzić poprawność działania
wszystkich podzespołów klimatyzacji w mieszkaniu, oczyścić i zdezynfekować wnętrze klimatyzatorów.

Dbanie o klimatyzację: negatywne skutki braku dbałości o odpowiedni stan klimatyzacji

W zależności od ilości i rodzaju zanieczyszczeń przenoszonych przez schładzane powietrze do klimatyzowanych pomieszczeń, używanie niezadbanej klimatyzacji może skutkować pogorszeniem samopoczucia i zdrowia mieszkańców, a nawet pojawieniem się nowych, niezdiagnozowanych wcześniej schorzeń. Najczęściej występującymi konsekwencjami nieczyszczonej klimatyzacji w mieszkaniu są: podrażnienie błon śluzowych, reakcje alergiczne, przewlekły kaszel, katar, duszności oraz poważniejsze choroby, takie jak angina czy zapalenie płuc, krtani lub tchawicy.

Dbanie o klimatyzację: regularne przeglądy klimatyzacji

Jednym z najważniejszych obowiązków użytkowników klimatyzacji w mieszkaniach jest przeprowadzanie regularnych kontroli czystości wnętrza intalacji i gruntowne czyszczenie wszystkich jej elementów (przede wszystkim klimatyzatora i kanałów klimatyzacyjnych). Zajmują się tym wyspecjalizowane firmy, które najpierw przeprowadzają badania urządzeń i inspekcję kanałów, a następnie fachowo oczyszczają instalację. Tego typu przeglądy powinno się przeprowadzać raz (jeśli klimatyzatory pracują tylko w systemie chłodniczym) lub dwa razy w roku (w przypadku, gdy klimatyzatory działają również jako urządzenia grzewcze).

Dbanie o klimatyzację: samodzielne czyszczenie klimatyzatora

Oprócz zlecania regularnych przeglądów klimatyzacji, powinniśmy też samodzielnie dbać o jej czystość. Zewnętrzną część klimatyzatora, w szczególności wloty i wyloty, czyścimy raz na jakiś czas, przy użyciu miękkiej, suchej ściereczki. Jeśli urządzenie jest silnie zabrudzone, nasączamy tkaninę letnią wodą albo roztworem wody i łagodnego środka czyszczącego o odczynie obojętnym (na przykład mydła). Do mycia klimatyzatora nie należy używać ostrych, żrących detergentów. Kolejną ważną czynnością jest oczyszczanie filtrów powietrza przy pomocy odkurzacza i ciepłej wody. Zaleca się robienie tego co dwa tygodnie lub zgodnie z zaleceniami producenta. W instrukcji obsługi należy sprawdzić również, co jaki czas powinniśmy dokonywać wymiany filtrów.

Ocena: 0
Tekst: Sonia Łukomska Zdjęcia: Jacek Krzyżanowski, Mariusz Bykowski, Mariusz Purta, Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY