Czyszczenie klimatyzatora. Jak czyścić klimatyzator w mieszkaniu?

2019-06-10 16:29

Czyszczenie klimatyzatora należy przeprowadzać regularnie, tak jak okresowy przegląd sprzętu. To o tyle ważne, że jako użytkownicy klimatyzacji na co dzień oddychamy powietrzem przepływającym przez klimatyzator oraz kanały klimatyzacyjne. Dlatego powinniśmy szczególnie przywiązywać wagę do tego, by w odpowiedni sposób dbać o ich czystość i konserwację. Jak czyścić klimatyzator, by zadbać o zdrowie i uniknąć problemów zdrowotnych? O tym przeczytasz niżej.

Czyszczenie klimatyzatora
Autor: materiały prasowe Electrolux Klimatyzator wymaga regulanego czyszczenia oraz przeglądów (na zdj. model OptiBreeze X3 Electrolux)

Spis treści

  1. Klimatyzator kontra zanieczyszczenia – rodzaje filtrów
  2. Czyszczenie klimatyzatora – dlaczego trzeba to robić?
  3. Regularne przeglądy i czyszczenie klimatyzacji domowej
  4. Jak czyścić klimatyzator? Samodzielna konserwacja

Klimatyzator kontra zanieczyszczenia – rodzaje filtrów

Każdy klimatyzator wyposażony jest w filtr zatrzymujący zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Szczególnie skuteczne są filtry HEPA wychwytujące kurz, pyłki roślin, roztocza, zarodniki grzybów i pleśni, niektóre bakterie i wirusy. Silne właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze mają filtry z atomami srebra. Decydując się na klimatyzator, lepiej wybrać urządzenie z filtrem, który można czyścić – koszty eksploatacji urządzenia będą niższe. Częstotliwość czyszczenia i wymiany filtrów klimatyzatorów zależy od ich rodzaju – im drobniejsze zanieczyszczenia zatrzymują, tym szybciej się brudzą. Niezależnie od tego przynajmniej raz w roku serwisant powinien sprawdzić poprawność działania wszystkich podzespołów klimatyzacji w mieszkaniu, a także oczyścić i zdezynfekować wnętrze klimatyzatorów.

Czyszczenie klimatyzatora – dlaczego trzeba to robić?

Różnego rodzaju zanieczyszczenia osadzają się na filtrach klimatyzatora (co jest całkowicie naturalnym zjawiskiem). W rezultacie we wnętrzu urządzenia oraz kanałów klimatyzacyjnych z czasem pojawiają się zanieczyszczenia stałe, biologiczne, mikrobiologiczne oraz gazowe, które przedostają się do wnętrza klimatyzowanego mieszkania wraz z chłodnym powietrzem. Nieusuwane, mogą zacząć negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Koniecznie należy więc dbać o czystość i odpowiednią konserwację klimatyzacji w mieszkaniu.

Zależenie od ilości i rodzaju zanieczyszczeń używanie nieoczyszczonej klimatyzacji może skutkować pogorszeniem samopoczucia i zdrowia mieszkańców, a nawet pojawieniem się nowych, niezdiagnozowanych wcześniej schorzeń. Najczęściej występujące to: podrażnienie błon śluzowych, reakcje alergiczne, przewlekły kaszel, katar, duszności oraz poważniejsze choroby, takie jak angina czy zapalenie płuc, krtani lub tchawicy.

..  Klimatyzator przenośny – co wybrać? >>>

Regularne przeglądy i czyszczenie klimatyzacji domowej

Jednym z najważniejszych obowiązków użytkowników klimatyzacji w mieszkaniach jest dokonywanie regularnych kontroli czystości wnętrza instalacji i gruntowne czyszczenie wszystkich jej elementów (przede wszystkim klimatyzatora i kanałów klimatyzacyjnych). Zajmują się tym wyspecjalizowane firmy, które najpierw przeprowadzają badania urządzeń i inspekcję kanałów, a następnie fachowo oczyszczają instalację. Tego typu przeglądy powinno się przeprowadzać raz (jeśli klimatyzatory pracują tylko w systemie chłodniczym) lub dwa razy w roku (w przypadku gdy klimatyzatory działają również jako urządzenia grzewcze).

..  Gdzie umieścić klimatyzator? >>>

Jak czyścić klimatyzator? Samodzielna konserwacja

Oprócz zlecania regularnych przeglądów klimatyzacji powinniśmy też samodzielnie dbać o jej czystość. Zewnętrzną część klimatyzatora, w szczególności wloty i wyloty, czyścimy raz na jakiś czas przy użyciu miękkiej, suchej ściereczki. Jeśli urządzenie jest silnie zabrudzone, nasączamy tkaninę letnią wodą albo roztworem wody i łagodnego środka czyszczącego o odczynie obojętnym (na przykład mydła). Do mycia klimatyzatora nie należy używać ostrych, żrących detergentów. Kolejną ważną czynnością jest oczyszczanie filtrów powietrza za pomocą odkurzacza i ciepłej wody. Zaleca się robienie tego co dwa tygodnie lub zgodnie ze wskazaniami producenta. W instrukcji obsługi należy sprawdzić również, co jaki czas powinniśmy dokonywać wymiany filtrów.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany