Suszarka do prania: jaką wybrać suszarkę bębnową poradnik

 Suszarka na pranie MIELE TKR 450 WP

Suszarka na pranie MIELE TKR 450 WP, poj. 9 kg, klasa energ. A++, 64 dB, wym. 85x59,6x63,6 cm, 20 programów: m.in. tkaniny bardzo delikatne, koszule, jedwab, wełna, jeans, wygładzanie parą, expres, impregnacja, poduszki, mix, ulubione, tkaniny sportowe, zimne i ciepłe powietrze, odświeżanie. Ponadto: bęben SoftCare, oświetlony, opóźniony start (do 24 h), wyświetlanie czasu do zakończenia programu, zegar, ochrona przed zagniataniem, zabezpieczenie przed dziećmi, dozowanie zapachu; wydajność skraplania A, zużycie energii**: 233kWh/rok, program bawełna: 149 min, 2,41 kWh, cena suszarki: 7990 zł

Fot. Materiały prasowe firm

Suszarki bębnowe, popularnie nazywane suszarki na pranie, to inteligentny sprzęt AGD. Czy warto kupić szuszarkę na pranie i jaki model wybrać? Suszarki bębnowe ułatwiają suszenie prania i zwalniają nas z konieczności prasowania. Radzimy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu suszarki bębnowej.

Odwirowane pranie wyjmujemy z pralki i przekładamy do suszarki bębnowej. Po dwóch godzinach jest gotowe, by włożyć je do szafy lub na siebie, i to bez prasowania. Niewiarygodne? Z nowoczesną suszarką na pranie – jak najbardziej możliwe! Podpowiadamy jaką wybrać suszarkę na pranie, na co zwrócić uwagę przy zakupie. W artykule prezentujemy suszarki na pranie kondensacyjne (wszystkie z pompą ciepła) i do nich odnoszą się podane wartości. Suszarka na pranie kondensacyjna - w odróżnieniu od urządzeń ewakuacyjnych (wywiewowych, podłączanych do otworu wentylacyjnego) ma wbudowany zbiornik na wodę pochodzącą z suszonych tkanin, zwykle o poj. 3–4 litry. Pompa ciepła (heat pump) – tworzy zamknięty obieg ciepła, wytwarza powietrze gorące – by odbierać wodę z tkanin, i zimne, które skrapla wilgoć. Skraca czas suszenia prania o ok. 35 minut, oszczędza do 50% energii.

Suszarki na pranie: inteligentny sprzęt AGD

Suszarki na pranie (bębnowe) wyposażone są w różne funkcje i inteligentne programy.

Szósty zmysł, OptiSense, iSensoric, Flexy-Sense – czujniki sprawdzają poziom wilgotności oraz obciążenie, po czym programują cykl suszenia prania. Monitorują też proces suszenia i modyfikują dalszą pracę suszarki bębnowej (czas, temperaturę). Takie indywidualne traktowanie załadunku prania do suszenia gwarantuje optymalne wykorzystanie czasu i energii.

AutoDry, Autodry Sensor – czujniki rozpoznają, kiedy pranie jest zupełnie suche, i wyłączają urządzenie AGD wcześniej niż przewiduje program.

Delikatne suszenie prania

Suszarki bębnowe mają specjalne programy oraz mechanizmy sprawiające, że suszenie prania jest bezpieczne dla tkanin, a więc nie ma obaw że rzeczy ulegną zniszczeniu.

Zobacz też: jaką wybrać pralkę - poradnik

  • ÖkoHeat Pump – technologia umożliwiająca delikatne suszenie prania w niskiej temperaturze przy minimalnym zużyciu energii.
  • 3Dry Technology – łagodny strumień powietrza przeznaczony do suszenia delikatnych tkanin.
  • AbsoluteCare, DekicateCare – system dostosowujący prędkość i kierunek obrotów bębna suszarki oraz temperaturę do rodzaju tkaniny, tak aby bezpiecznie suszyć najdelikatniejsze rzeczy.
  • SensitiveDrying, Soft Drum XXL, SoftCare - konstrukcja bębna i zabieraków, która chroni ubrania w czasie suszenia.
  • SoftMove – ruchy bębna dostowują się do rodzaju tkanin minimalizują ryzyko ich zniszczenia podczas suszenia.

Suszarki na pranie: ważne parametry i programy

Ładowność suszarki bębnowej – oznacza, ile kilogramów mokrego prania można wysuszyć podczas jednego cyklu. Warto wybierać suszarki na pranie najbardziej pojemne. Następny parametr, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie suszarki bębnowej to głośność ora opóźniony start - pamiętajmy, że suszarki na pranie pracują głośniej niż pralki czy zmywarki. Mają większą moc silnika, większa jest siła, z jaką np. guziki obijają się o ściany dużego bębna. Dlatego też przydaje się funkcja opóźnionego startu, żeby suszarka pracowała, gdy nie ma nas w domu.

Suszarki na pranie: przydatne programy to np. odświeżanie parą (Steam Care) – opcja przydatna, gdy np. musimy często chodzić w garniturze czy kostiumie. Pozwala odświeżyć odzież bez konieczności prania, a także usunąć nieprzyjemne zapachy, np. dymu papierosowego.

Suszarki bębnowe: efektywność

Klasa energetyczna suszarki bębnowej - jest oznaczana literami od A (zużycie energii mniejsze niż 0,55 kW/h*) do G (ponad 1,00 kW/h*). Efektywność energetyczną oblicza się w oparciu o program suszenia bawełny z maksymalym zedeklarowanym załadunkiem. Wyraża się ją w kW/h na kilogram załadunku. Klasa A++ oznacza zużycie energii o ok. 50% mniejsze niż klasa A. Standardowy program suszenia tkanin bawełnianych jest podstawą informacji zawartych w etykiecie energetycznej oraz karcie katalogowej produktu UE. Roczne zużycie energii w kWh oblicza się na podstawie 160 cykli suszenia w programie bawełna, przy pełnym i częściowym załadunku, w trybie energooszczędnym. Rzeczywiste zużycie energii zależy od sposobu korzystania z urządzenia.

Klasa wydajności skraplania - również oznaczana literami od A (najwyższa) do G (najniższa).

Suszarki na pranie: czyszczenie

Filtrowanie (AirflowSencor, EcoFlow, ÖkoFlow) - dzięki niemu kurz, nitki, które powietrze wywiewa z bębna, nie trafiają do wnętrza suszarki, ponieważ wyłapuje je filtr zamontowany tuż pod drzwiami suszarki. Jeśli filtr się zapcha, wyświetli się komunikat o potrzebie jego oczyszczenia. Czysty filtr zapewnia odpowiedni przepływ powietrza i niskie zużycie energii.

Samoczyszczenie (SelfCleaning) - to system chroniący kondensator (wymiennik ciepła, skraplacz) przed zapchaniem przez włókna, kłaczki. Podczas każdego cyklu suszenia prania jest on czyszczony skroploną wodą - automatycznie, wielokrotnie, dokładnie. Gdy skraplacz jest czysty, suszarka bębnowa nie zwiększa poboru energii.

Ocena: 0
Tekst: Maria Puchałka Zdjęcia: Materiały prasowe firm

POLECANE ARTYKUŁY