Jaka mała pralka do łazienki - ładowana od góry czy z przodu?

2018-03-13 17:25

Jaka pralka sprawdzi się najlepiej w małej łazience? Oczywiście najlepsza będzie mała pralka i jak najbardziej ustawna! Ale co to dokładnie oznacza? Wielkość i ustawność pralek w ogromnej mierze zależy od tego, gdzie znajduje się ich wsad – czy pralka otwierana jest od góry, czy z przodu urządzenia. Podpowiadamy, który rodzaj pralki wybrać do łazienki o niewielkim metrażu.

Spis treści

  1. Mała pralka otwierana z przodu
  2. Mała pralka otwierana od góry
  3. Czym różnią się pralki?
  4. Najczęściej spotykane funkcje pralek:
  5. Pralka w łazience, a może w kuchni? GALERIE ZDJĘĆ

Urządzając małą łazienkę, często borykamy się z problemem wyboru pralki. To element wyposażenia łazienki, który jest nam potrzebny, ale zajmuje sporo przestrzeni, więc trudno jest go wpasować pomiędzy wszystkie niezbędne w tym pomieszczeniu urządzenia sanitarne, meble i sprzęty. Pierwszą i najważniejszą decyzją, jaką musimy podjąć, zanim zaczniemy analizować konkretne modele pralek, jest to, to czy będzie to pralka otwierana od góry, czy z przodu. To właśnie od tego w głównej mierze zależy wielkość i ustawność pralki.

Mała pralka otwierana z przodu

Zdecydowana większość pralek z drzwiczkami z przodu ma szerokość około 60 cm. Na rynku znaleźć można kilka nieco większych i nieco mniejszych modeli, ale z reguły są one rzadkością. Głębokość tego typu pralek to najczęściej 50-60 cm, jednak zdarzają się też płytsze urządzenia. Oznacza to, że aby zmieścić tego typu pralkę w małej łazience, musimy dysponować miejscem o wymiarach co najmniej 50x95 cm, co jest często niemożliwe. Ponadto przed pralką z wsadem umieszczonym na froncie potrzeba jeszcze co najmniej 60 cm (to absolutne minimum!) wolnego miejsca, żeby móc ją otworzyć, kucnąć przy niej i włożyć lub wyjąć pranie. Wszystko to sprawia, że ciężko jest zmieścić taką pralkę w łazience o niewielkim metrażu, jednak urządzenia tego typu posiadają też kilka zalet, które do pewnego stopnia rekompensują ich wymiary. Zaletą pralek z załadunkiem od przodu jest przede wszystkim możliwość wykorzystania miejsca bezpośrednio nad nimi. Możemy przechowywać na nich lekkie przedmioty, zamocować nad nimi półki czy wieszaki albo schować je pod blatem lub przedłużonym parapetem, co jest sporą oszczędnością przestrzeni. Tego typu pralkę bez problemu ukryjemy też w szafce od odpowiednich wymiarach.

..  Jak ukryć pralkę w łazience? >>>

Mała pralka otwierana od góry

W małej łazience dużo łatwiej jest zmieścić pralkę z załadunkiem od góry. Większość z nich ma wymiary około 40x60 cm, jednak zdarzają się jeszcze mniejsze modele. To spora oszczędność miejsca w porównaniu z pralkami ładowanymi od frontu. Ponadto zawiasy pokryw w tego typu urządzeniach znajdują się naczęściej po węższej stronie, podobnie jak węże podłączeniowe, co sprawia, że pralki te są dużo bardziej ustawne – mieszczą się w przestrzeni tylko minimalnie szerszej niż one. Ze względu na brak drzwiczek bocznych można zabudowywać je ze wszystkich stron, jednak trzeba oczywiście zrobić to tak, by móc swobodnie dostać się do urządzenia. Wiele osób twierdzi też, że pralki otwierane od góry są wygodniejsze, bo nie trzeba się do nich schylać ani kucać. Ich wadą jest to, że otwierające się w górę drzwiczki ograniczają możliwości wykorzystania miejsca nad urządzeniem – półkę czy szafkę nad pralką zamontujemy jedynie na wysokości nie niższej niż 1,5 m nad podłogą. Tego typu pralki nie schowamy również pod blatem.

..  Pralka w kuchni – legalna czy nie? >>>

Czym różnią się pralki?

  • zużyciem energii i wody – na każdej pralce jest oznaczenie (litery od A do G), które mówi, czy urządzenie jest oszczędne. Najmniej energii zużywają pralki oznaczone literą A (różnica w rachunku za energię pomiędzy klasą A i B wynosi ok. 40–50 zł na rok). Trzeba też sprawdzić, ile pralka pobiera wody – niektóre modele w trakcie takiego samego cyklu zużywają 39 l, a inne nawet 63 l;
  • ilością obrotów na minutę – im więcej obrotów bębna podczas wirowania, tym bardziej suche będzie pranie;
  • poziomem hałasu – droższe pralki mają dobrze wyciszony bęben i podczas pracy emitują mniej decybeli;
  • różnorodnością programów – od szczególnie szybkich, przez “oszczędne” do delikatnych dla ubrań;
  • pojemnością bębna – z reguły mieści się w nim 3–5 kg suchego prania, ale są i takie, do których włożymy 8 kg;
  • sposobem sterowania – najtańsze jest manualne. Parametry (np. temperaturę) ustawiamy za pomocą pokrętła. Droższe modele sterowane są elektronicznie. Wystarczy wybrać rodzaj tkaniny, a urządzenie automatycznie dobierze temperaturę, czas prania, ilość wody i prędkość wirowania. Producenci nazywają tę funkcję automatyką wagową lub “szóstym zmysłem”. W pralkach sterowanych manualnie odpowiednikiem takiego rozwiązania jest funkcja “pół wsadu” (można załadować połowę pojemności bębna, a pralka zużyje mniej wody). Niektóre modele elektroniczne mają cyfrowy wyświetlacz, pozwalający kontrolować pranie – widać na nim, ile czasu zostało do końca programu, pojawiają się też komunikaty o awariach. W uboższych wersjach wyświetlacz zastąpiony jest diodami, które sygnalizują, na jakim etapie jest pranie;
  • dodatkowymi ułatwieniami – jak: oświetlenie bębna, panel sterowania w kilku językach, pamięć (można zaprogramować np. cztery najczęściej wykorzystywane programy), obszerne drzwiczki (o średnicy do 40 cm), otwierające się na szerokość nawet 180° (ułatwia to wkładanie prania).

Najczęściej spotykane funkcje pralek:

  • Automatyka wagowa. Większość nowoczesnych pralek automatycznie dostosowuje ilość wody do ilości i rodzaju pranej bielizny. Ta funkcja jest różnie nazywana przez producentów. Pół wsadu to funkcja przydatna w pralkach, które nie mają automatycznego systemu doboru ilości wody. Można wówczas załadować połowę maksymalnej pojemności bębna. Podczas prania zużywa się mniejszą ilość wody, płukanie bowiem jest zwykle skracane o jeden cykl.
  • Pranie ze zraszaniem (nazywane też „prysznicem”, „praniem deszczowym”, Direct Spray lub Jet System) jest bardziej efektywne, pozwala na duże (do 30%) oszczędności wody i energii elektrycznej. Podczas takiego prania dostarczane są pęcherzyki powietrza. Jest to dodatkowe mechaniczne oddziaływanie na praną bieliznę, dzięki czemu łatwiej z niej usunąć brud. „Prysznic” może być wytwarzany przez specjalną pompę. Zraszanie może też być samoczynne. Do perforowanych progów (zbieraków) bębna podczas jego ruchów obrotowych dostaje się woda. Gdy znajdą się one w górnym położeniu – wycieka i zrasza praną bieliznę. Rozwiązanie to ma już większość pralek.
  • Redukcja piany. Jeżeli w pralce podczas prania powstaje zbyt dużo piany, część wody z proszkiem jest automatycznie wypompowywana. W jej miejsce pobierana jest czysta woda. W innych rozwiązaniach uruchamiane jest dodatkowe płukanie i automatycznie redukowane są obroty bębna. System ten zapewnia dobry efekt płukania.
  • Wykorzystanie środków piorących („odzysk detergentu” lub „system ECO”). W pralkach o tradycyjnych rozwiązaniach woda, napełniając urządzenie, przepływa przez pojemnik na detergenty i wypłukuje z niego proszek. Część wody z proszkiem wypełnia pompę oraz przewody doprowadzające i nie ma kontaktu z praną bielizną. Pod koniec cyklu prania woda z niewykorzystanym detergentem jest wypompowywana do kanalizacji. Tracimy w ten sposób około 15% środków piorących i niepotrzebnie zanieczyszczamy środowisko naturalne. W pralkach z funkcją ECO woda pobierana na początku prania wypełnia najpierw tzw. martwe przestrzenie – przewody i pompę, a dopiero potem przepływa przez pojemnik z detergentem. Zawór zwrotny automatycznie zamyka zbiornik i zabezpiecza przed przedostaniem się wody z proszkiem do układu odprowadzającego ją do kanalizacji. Dzięki temu cała woda z proszkiem jest wykorzystana do prania. W urządzeniach z systemem zraszania zasilanym osobną pompą proszek jest dodatkowo wypłukiwany z pojemnika przez strumień zraszający pranie. Woda przepływa przez pojemnik kilkakrotnie podczas cyklu prania.
  • Układanie bielizny przed wirowaniem jest szczególnie ważne w urządzeniach, których bęben wiruje z dużą prędkością. Łagodny rozruch i kombinacja różnych obrotów bębna powodują, że bielizna rozkłada się równomiernie. Zwiększenie liczby obrotów wirowania następuje stopniowo.
  • Timer pozwala zaprogramować czas rozpoczęcia prania. Mają go tylko niektóre modele pralek. Można go na przykład tak ustawić, by pralka włączyła się w czasie, gdy energia elektryczna jest tańsza.
  • System Antishock. Przed przystąpieniem do wypompowywania brudnej wody i płukania, pralka pobiera trochę zimnej wody. Prana bielizna schładza się stopniowo, co jest szczególnie przydatne przy praniu delikatnych tkanin.

Pralka w łazience, a może w kuchni? GALERIE ZDJĘĆ

Nasi Partnerzy polecają