Jaka pralka do małej łazienki: ładowana z przodu czy od góry?

Jaka pralka sprawdzi się najlepiej w małej łazience? Oczywiście jak najmniejsza i jak najbardziej ustawna! Ale co to dokładnie oznacza? Wielkość i ustawność pralek w ogromnej mierze zależy od tego, gdzie znajduje się ich wsad – z przodu czy na górze urządzenia. Podpowiadamy, który rodzaj pralki wybrać do łazienki o niewielkim metrażu!

Pralka w białej łazience
Pralka pod blatem
Pralka w małej łazience
Pralka w szafie
Pralka w rustykalnej łazience

Urządzając małą łazienkę często borykamy się z problemem wyboru pralki. To element wyposażenia łazienki, który jest nam potrzebny, ale zajmuje sporo przestrzeni, więc trudno jest go wpasować pomiędzy wszystkie niezbędne w tym pomieszczeniu urządzenia sanitarne, meble i sprzęty. Pierwszą i najważniejszą decyzją jaką musimy podjąć zanim zaczniemy analizować konkretne modele pralek jest to, jaki wsad będzie posiadało urządzenie do naszej łazienki. To właśnie od tego w głównej mierze zależy wielkość i ustawność pralki.

Wybieramy pralkę: urządzenie ładowane z przodu

Zdecydowana większość pralek z drzwiczkami z przodu ma szerokość około 60 cm. Na rynku znaleźć można kilka nieco większych i nieco mniejszych modeli, ale z reguły są one rzadkością. Głębokość tego typu pralek to najczęściej 50-60 cm, jednak zdarzają się też płytsze urządzenia. Oznacza to, że aby zmieścić tego typu pralkę w małej łazience, musimy dysponować miejscem o wymiarach co najmniej 50x95 cm, co jest często niemożliwe. Ponadto przed pralką z wsadem umieszczonym na froncie potrzeba jeszcze co najmniej 60 cm (to absolutne minimum!) wolnego miejsca, żeby móc ją otworzyć, ukucnąć przy niej i włożyć lub wyjąć pranie. Wszystko to sprawia to, że ciężko jest zmieścić taką pralkę w łazience o niewielkim metrażu, jednak urządzenia tego typu posiadają też kilka zalet, które do pewnego stopnia rekompensują ich wymiary. Zaletą pralek z załadunkiem od przodu jest przede wszystkim możliwość wykorzystania miejsca bezpośrednio nad nimi. Możemy przechowywać na nich lekkie przedmioty, zamocować nad nimi półki czy wieszaki albo schować je pod blatem lub przedłużonym parapetem, co jest sporą oszczędnością przestrzeni. Tego typu pralkę bez problemu ukryjemy też w szafce od odpowiednich wymiarach.

Wybieramy pralkę: urządzenie ładowane od góry

W małej łazience dużo łatwiej jest zmieścić pralkę z załadunkiem od góry. Większość z nich ma wymiary około 40x60 cm, jednak zdarzają się jeszcze mniejsze modele. To spora oszczędność miejsca w porównaniu z pralkami ładowanymi od frontu. Ponadto zawiasy pokryw w tego typu urządzeniach znajdują się naczęściej po węższej stronie, podobnie jak węże podłączeniowe, co sprawia, że pralki te są dużo bardziej ustawne – mieszczą się w przestrzeni tylko minimalnie szerszej niż one. Ze względu na brak drzwiczek bocznych można zabudowywać je ze wszystkich stron, jednak trzeba oczywiście zrobić to tak, by móc swobodnie dostać się do urządzenia. Wiele osób twierdzi też, że pralki ładowane od góry są wygodniejsze, bo nie trzeba się do nich schylać ani kucać. Ich wadą jest to, że otwierające się w górę drzwiczki ograniczają możliwości wykorzystania miejsca nad urządzeniem – półkę czy szafkę nad pralką zamontujemy jedynie na wysokości nie niższej niż 1,5 m nad podłogą. Tego typu pralki nie schowamy również pod blatem.

Ocena: 0
Tekst: Sonia Łukomska Zdjęcia: Mariusz Bykowski, Marcin Czechowicz, Bernard Białorucki, Radosław Wojnar

POLECANE ARTYKUŁY