Wyposażenie łazienki. Czy bidet i pisuar w łazience to fanaberia?

Standardowe wyposażenie łazienki z roku na rok się zmienia. Oprócz typowych urządzeń, jak umywalka czy wanna, coraz częściej za standart uznaje się też bidet. Czy warto mieć bidet w łazience? Oglądając projekty łazienek można też zauważyć, że pojawił się w nich pisuar. Czy jest sens montować pisuar w domowej łazience?

Łazienka i bidet
Łazienka i bidet
Łazienka
Łazienka i bidet
Łazienka i bidet

Wyposażenie łazienki. Bidet na plus

Bidet coraz częściej trafia na listę zatytułowaną "niezbędne wyposażenie łazienki". Jedni nie potrafią sobie wyobrazić, żeby ich łazienka nie miała bidetu, inni wciąż mają to za ekstrawaganckie sprzety łazienkowe. Bidet to jednak bardzo przydatne urządzenie. Daje możliwość szybkiego odświeżenia się w ciągu dnia i jest niezastąpionym elementem wyposażenia łazienki dla osób starszych. Ciężko znaleźć jego minusy. Złośliwi twierdzą, że zajmuje dużo miejsca, jednak bidet można zamontować nawet w niewielkiej łazience. Wystarczy dobrze opracować projekt i wybrać odpowiednie wyposażenie łazienki. Bidet najlepiej jest dopasować do miski sedesowej, aby razem tworzyły harmonijny komplet. Zyska na tym wygląd łazienki. Pisuar natomiast ułatwi męskiej części populacji korzystanie z toalety, a właścicielom oszczędzi sprzątania. Coraz częściej można zobaczyć w projektach łazienek miejsce na pisuar.

Wyposażenie łazienki. Gdzie zainstalować bidet

Wyposażenie łazienki używane jest przez wszystkich domowników w równym stopniu. Bidet także może służyć każdemu - dzieciom (jako nisko zawieszona umywalka), dorosłym (do mycia nóg) oraz oczywiście osobom starszym i mniej sprawnym ruchowo. Takie wyposażenie łazienki sprawia, że łazienka staje się pomieszczeniem, z którego można skorzystać szybciej i sprawniej. Bidet może sprawić, że kolejki do łazienki z rana zmniejszą się lub całkowicie znikną. Bidet najlepiej jest zainstalować obok miski sedesowej, a jeśli nie ma takiej możliwości - naprzeciwko niej. W zasięgu ręki powinny się też znaleźć mydło i ręcznik. Miska bidetowa ma podobne wymiary jak ustępowa, czyli mniej więcej 40 cm szerokości i 60 cm głębokości. Może być zawieszona na ścianie lub na stelażu, przy czym górna krawędź bidetu i ustępu powinna być na tym samym poziomie, który wynosi zazwyczaj mniej więcej 42 cm. Trzeba też pamiętać tym, że bidet jest przystosowany do siadania na nim zarówno przodem, jak i tyłem, dlatego po obu jego stronach jest potrzebna minimum 20-centymetrowa przestrzeń dla nóg. Do bidetu trzeba dokupić baterie. Zwykle są to modele sztorcowe, które montuje się w otworze zrobionym w bidecie. Ale są też modele trójotworowe, a także przystosowane do montażu w ścienie. Tak jak w umywalkach, w niektórych bidetach do zamykania odpływu stosuje się korki automatyczne. Dźwigienka do zamykania i otwierania odpływu znajduje się najczęściej przy baterii bidetowej.

Wyposażenie łazienki. Czy warto mieć pisuar?

Wyposażenie łazienki się zmienia. Ostatnio coraz częściej w projektowaniu łazienki pojawia się pisuar. Pisuar ułatwi męskiej części populacji korzystanie z toalety, a właścicielom oszczędzi sprzątania. Coraz częściej w domach wydziela się dwie lub więcej łazienek i do nich trzeba wybrać odpowiednie wyposażenie łazienki. Zazwyczaj jedna łazienka jest przeznaczona dla domowników, a druga dla gości. Pisuar może być zamontowany w obu z nich. Ale może się też okazać, że męska część rodziny będzie chciała mieć swoją łazienkę i zainstalowanie w niej pisuaru znacznie ułatwiłoby jej życie. Pisuar zajmuje niewiele miejsca – ma mniej więcej 40 cm szerokości i 30 cm głębokości. Pisuar można powiesić na ścianie lub zamontować na stelażu podobnym do tego ze spłuczką sedesową. Zazwyczaj krawędź miski znajduje się na wysokości 65 cm. Aby zamontowć pisuar, nie musimy mieć bardzo dużej łazienki. Jeśli miałby na przykład wisieć naprzeciwko miski ustępowej, wystarczy 90-centymetrowy odstęp między nimi. Natomiast jeżeli zamierzamy powiesić je na tej samej ścianie, między osią spłuczki od WC a osią pisuaru należy zachować odległość 50 cm. Pisuar może być ceramiczny lub ze stali nierdzewnej (dla osób lubiących industrialny design). W niezbyt dużych łazienkach sprawdzą się modele asymetryczne lub narożne. Dla zapewnienia większej prywatności obok pisuaru można zamontować specjalne przegrody. Pisuary są produkowane z pokrywą lub bez niej. Mogą być spłukiwane ręcznie lub automatycznie. Są też modele z czujką podczerwoną, które same spłukują się po użyciu. Innowacyjnym rozwiązaniem są też pisuary, które nie wymagają spłukiwania - ich specjalna konstrukcja zapobiega rozprzestrzenianiu się zapachów i sprawia, że są zawsze czyste. Takie urządzenia łazienkowe oszczędzają też wodę i ograniczają ilość ścieków.

 Łazienka i pisuar

Pisuar w męskiej łazience.

Fot. Marcin Czechowicz

Wyposażenie łazienki. Bidet w wielu odsłonach

Bidet wymaga trochę miejsca, ale można go zamontować w sposób ciekawy i inteligentny, sprawiając że z czasem stanie się on niezastąpionym wyposażeniem łazienki. Jeżeli Wasza łazienka jest niewielka, można w niej zainstalować nawet dwa urządzenia w jednym - deskę sedesowo-bidetową z baterią mieszającą. Jeśli jednak wciąż macie wątpliwości, czy wstawić bidet czy nie, proponujemy kolejne rozwiązanie. Przy misce ustępowej możecie zamontować baterię typu bidetta. Pozwala ona korzystać z sedesu również jak z bidetu. Zanim jednak zdecydujemy się na jakikolwiek bidet, warto przejrzeć oferty sklepów, gdyż produkowane są już naprawdę ciekawe bidety. I tak na przykład, coraz częściej pojawiają się już nawet modele z deską czy pokrywą.

Modne łazienki - nowoczesne bidety

Decydując się na opisane wcześniej urządzenie warto pomyśleć o tym, by wybrać wszystkie akcesoria łazienkowe z jednej serii. Łazienka dzięki temu będzie wyglądała modnie i atrakcyjnie. Dobry design coraz częściej dostają również bidety. W dzisiejszych czasach już nie tylko umywalki wyglądają modnie i geometrycznie. Twórcy akcesoriów łazienkowych nie zapominają już o bidetach.

Ocena: 0
Tekst: Joanna Wichniewicz Zdjęcia: Sara Niedźwiecka, Materiały prasowe firm, Andrzej Szandomirski, Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY