Płytki do kuchni: 11 inspiracji, pomysły na ładne płytki kuchenne

Płytki do kuchni wykonane z ceramiki i położone na ścianie nad blatem w kuchni to rozwiązanie, które nie traci na popularności. Płytki do kuchni są łatwe do czyszczenia, a wybór wzorów i kolorów jest ogromny. Dla tych, którzy szukają pomysłów na wystrój kuchni, wybraliśmy 11 inspiracji - zdjęć z płytkami do kuchni.

płytki do kuchni zdjęcia
płytki do kuchni mozaika zdjęcia
płytki do kuchni mozaika inspiracje
płytki do kuchni
płytki do kuchni zdjęcia

Płytki do kuchni to od lat najpopularniejszy sposób wykończenia ściany nad blatem. Płytki do kuchni są łatwe do utrzymania w czystości oraz odporne na wysoką temperaturę, a ich bogata oferta sprawia, że można je dobrać zarówno do nowoczesnej aranżacji kuchni, jak i kuchni urządzonej w stylu tradycyjnym, czy rustykalnym. Jakie wybrać płytki do kuchni? Głównym kryterium większości osób jest kolor płytek kuchennych. Ściana nad blatem najczęściej jest spokojnym tłem dla mebli i wyposażenia kuchennego. Ale płytki kuchenne mogą też dominować we wnętrzu, wybijać się na pierwszy plan, dzięki temu uzyskamy dekoracyjny efekt. W galerii zdjęć prezentujemy 11 pomysłów na płytki kuchenne, które umiejętnie dobrano do stylu kuchni. Zdjęcia kuchni są autentyczne, pochodzą z prawdziwych wnętrz.

Zobacz również: Kuchnia - inspiracje

Wideo: wybieramy połytki do kuchni

Jakie płytki ceramiczne warto wybrać do kuchni - radzi architekt wnętrz.

Wybieramy płytki do kuchni

Bogate wzornictwo, kolorystyka i rozmiary dostępnych w sprzedaży płytek ceramicznych do kuchni - od drobnych, mozaikowych, po wielkoformatowe - pozwolą dopasować je do stylu każdego wnętrza. Do ułożenia na ścianach w kuchni najlepiej wybierać płytki o gładkiej powierzchni, na przykład glazurę pokrytą grubą warstwą szkliwa, szkliwiony gres albo szkliwiony klinkier. Na płytkach nieszkliwionych i o wyraźnej, niezabezpieczonej szkliwem fakturze łatwo będzie się osadzał brud i trudno go będzie usunąć. Lepiej więc ich unikać w kuchni. Aby mieć mniej problemów z czyszczeniem powierzchni nad blatem, zwłaszcza w okolicy kuchenki i zlewozmywaka, bezpieczniej będzie wybrać większe płytki. Między nimi będzie mniej fug, które znacznie szybciej się brudzą i trudniej je wyczyścić niż powierzchnię płytek. Warto zastosować fugi epoksydowe, bo nie wchłaniają tłuszczu i łatwiej z nich usunąć brud. Można też wybrać płytki rektyfikowane, które na ścianie utworzą jednolitą płaszczyznę. W taki sposób układa się na przykład płytki kamienne.

Płytki do kuchni dopasowane do wystroju wnętrza

Płytki do kuchni dobieramy do całego wystroju wnętrza. W nowoczesnej kuchni płytki ceramiczne na blatem są zwykle w neutralnym kolorze. Aby stanowiły jedynie dyskretne tło dla szafek i sprzętów kuchennych, często są to płytki większe i mają proste krawędzie, dzięki czemu fugi są mniej widoczne. Hitem są ostatnio białe płytki do kuchni fazowane, przypominające kształtem cegiełki. Najczęściej na ścianie nad blatem układa się niewielkie płytki o wymiarach 10 x 10 cm. Takie kafelki pasują do aranżacji kuchni w stylu tradycyjnym, serie takich płytek urozmaicane są dekorami, które można rozmieścić ma ścianie w kuchni w dowolny sposób. Płytki ceramiczne szkliwione również nawiązują do tradycyjnego wystroju kuchni. Z dekorów ułożonych w jednym rzędzie może powstać dekoracyjny fryz. Kuchnię w stylu rustykalnym mogą wzbogacić ozdobne płytki kuchenne stylizowane na tradycyjne kafle do pieców. Mogą być ręcznie malowane, żłobione, a nawet wykańczane szlachetnymi metalami. Wprowadzają do wnętrza kuchni klimat starego domostwa.

Efektowne płytki do kuchni: mozaika

Efektownym wykończeniem ściany w kuchni może też być mozaika. Z tych małych kwadratowych płytek (kostek) można utworzyć jednolitą płaszczyznę obejmującą obudowę frontów, blat kuchenny, przestrzeń nad nim, a nawet półkę. W aranżacji kuchni, w której szafki wiszące nie stanowią kompletu zabudowy, pas płytek na ścianie nad blatem można ozdobić delikatnym gzymsem i cokołem. Dzięki takim detalom powierzchnia nad blatem stanowi wyszukaną ozdobę kuchni.

Ocena: 0
Zdjęcia: Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY